BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA, KREMNICA, SOLIVAR, LEVOČA. Tlačenice, čakanie v radoch a zrejme aj rekordné účasti sprevádzali sobotnú Noc múzeí a galérií v Bratislave. Záujem bol až do neskorej noci obrovský.
Okrem otvorených priestorov expozícií a výstav bol pripravený bohatý program prednášok, otvorených depozitárov, koncertov a tvorivých dielní a akcií pre deti. Do podujatia sa zapojilo 93 múzeí a galérií na Slovensku.
Čítajte rýchlo
Najväčší nával bol v Prírodovednom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) na Vajanského nábreží. Väčšinu pritiahla Šangri-la, výstava o Indii, Nepále, Bhutáne a Tibete. Takmer do polnoci tam prúdilo bez prestávky tisíce ľudí. Rad ľudí sa ťahal desiatky metrov pred múzeom, nečakalo sa však dlhšie ako 15 minút. Zamestnankyňa púšťala skupinky návštevníkov s upozornením : Čítajte rýchlo.
Prechádzka Himalájami s umelým vetrom, jaskyňou so skutočnými cencúľmi alebo s džungľou so živými krokodílmi a papagájmi očarila najmä deti. Rodičia si chodili oddýchnuť do tmavých tibetských svätýň. „Ech, aj tu ma našli," vzdychol si jeden z relaxujúcich medzi modlitebnými mlynčekmi, keď mu zazvonil mobil.
Do Národnej galérie pritiahol veľa ľudí večerný koncert skupiny Kosa z nosa. Ostatní návštevníci si tak popri prehliadke výstavy Osemdesiate podupkávali v punkovom rytme.
Zopár fajnšmekrov sa prišlo pozrieť na Bratislavský hrad, ktorý je pre rekonštrukciu zatvorený. Počas jednej hodiny, keď bol hrad otvorený, sa návštevníci dostali aspoň na rozryté nádvorie, kde sa aj počas prehliadky pracovalo.
Počet návštevníkov podujatia ešte nie je zrátaný. Podľa Jany Chrappovej z SNM, do Prírodovedného múzea SNM prišiel rekordný počet - asi 6-tisíc ľudí. Podobnú účasť malo zrejme aj bratislavské Múzeum dopravy.
V Bystrici rozprávali príbehy
„Nerobíme bežný výklad, ale rozprávame príbehy. Záujem je neuveriteľný," povedal Stanislav Minčev riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici.
„Prišiel som sem s maminkou, ktorá to prežila," povedal Braňo Ševčík. Väčšia autenticita podľa oboch mohla chýbať najmä mladým ľuďom. „V podstate videli výstavu zbraní, ale nie to, čo dokážu - hrôzy, ktoré sa udiali," upozornil Ševčík. Napriek tomu obaja noc v múzeu ocenili.
V Kremnici trúbili z veže
Národná banka Slovenska - Múzeum mincí a medailí v Kremnici pripravila atrakcie v Mestskom hrade. Veľký záujem bol o výstup na vežu kostola po 127 úzkych točitých schodoch.
„Výhľad na mesto naozaj stál za námahu," povedala Kremničanka Karin Morávková. Sama absolvovala výstup dvakrát, keďže jedno z detí sa úzkej veže vyľakalo a pomáhala ho rodičom zniesť nadol.
Priamo na balkóne mohli návštevníci vyskúšať trúbenie podľa vzoru stredovekých turnerov, ktorí takto ohlasovali obyvateľom nebezpečenstvo.
V Solivare strašilo
V areáli prešovského starého Solivaru, ktorý spravuje košické technické múzeum, svietili počas noci múzeí návštevníkom na cestu permoníci. Polnočný výstup na Klopačku však absolvovali už len tí najvytrvalejší.
Návštevníkov levočskej radnice, patriacej Spišskému múzeu, sprevádzala najznámejšia Levočanka Júlia Géciová Korponayová, známejšia ako Levočská biela pani. Jej dve „inkarnácie" porozprávali návštevníkom okrem odborného výkladu aj svoj príbeh.
Autor: eta, pej, kar, ako

Beata
Balogová
