BRATISLAVA. Minister výstavby Igor Štefanov (nominant SNS) dnes uzavrel dohodu o ukončení zmluvy o poskytovaní služieb s konzorciom firiem Zamedia, Consulting&Managment, European Consultants Organisation a Avocat. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR Dagmar Vanečková.
Rezort tak ukončil spoluprácu s konzorciom firiem, ktoré získali zákazku na základe kontroverzného nástenkového tendra za 119,5 milióna eur (3,6 miliardy Sk) na technické služby súvisiace s implementáciou eurofondov, za ktorý musel odísť z funkcie predchádzajúci minister výstavby Marian Janušek (SNS). K zrušeniu zmluvy bez akýchkoľvek finančných dôsledkov pre Slovensko zaviazala nového ministra Igora Štefanova vláda na svojom mimoriadnom rokovaní 23. apríla tohto roka.
"Všetci členovia konzorcia dohodu o ukončení zmluvy o poskytovaní služieb podpísali na základe požiadavky MVRR a akceptovali tým uznesenie vlády SR zo dňa 23. apríla 2009. Konzorcium uvedených spoločností prestalo poskytovať svoje služby ministerstvu výstavby dňom 23. apríla 2009 bez uplatňovania akýchkoľvek sankcií voči SR," doplnila Vanečková. Znenie dohody bude zverejnené aj na internetovej stránke MVRR.
Ministerstvo výstavby v súvislosti s nástenkovým tendrom dlhodobo podrobuje kritike opozícia aj médiá. Odstúpením Januška z postu ministra pritom podľa nich nedošlo k vyvodeniu zodpovednosti za tender, v ktorom konštatoval porušenie zákona Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a ktorý momentálne skúma aj Európska komisia (EK). Bývalého ministra totiž podľa opozície nahradil vo funkcii človek, ktorý je za tento sporný tender spoluzodpovedný.
Zástupcovia troch opozičných strán preto v piatok 15. mája do podateľne Národnej rady (NR) SR doručili podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej sa budú snažiť už druhýkrát od jeho nástupu do funkcie 15. apríla tohto roka vysloviť nedôveru ministrovi Štefanovovi. Predseda parlamentu Pavol Paška musí túto schôdzu zvolať do siedmich dní.
SDKÚ-DS, SMK a KDH už dlhšiu dobu tvrdia, že Štefanov je za nástenkový tender spoluzodpovedný. Opozícii sa tiež nepozdáva čerpanie eurofondov, ktoré je v gescii rezortu výstavby. Kritizujú, že v prvej tretine programovacieho obdobia 2007-2013 bolo čerpaných len 0,5 % financií. Aj z týchto dôvodov adresovali ešte začiatkom minulého týždňa predsedovi vlády Robertovi Ficovi výzvu, aby Štefanova do štvrtka 14. mája odvolal, inak budú iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. "Sme presvedčení, že takí ministri, ako je pán Štefanov, nemajú čo robiť vo vláde SR a predpokladám, že premiér si to dokáže dostatočne včas a rýchlo uvedomiť," vyhlásil vtedy predseda KDH Pavol Hrušovský.
"Opozícia mi nemôže dávať žiadne ultimátum, pretože na základe demokratických volieb v roku 2006 nezískala toľko hlasov, aby mohla dávať ultimátum predsedovi vlády SR, ktorý sa opiera v parlamente o významnú väčšinu hlasov poslancov. Preto ja takéto ultimáta v žiadnom prípade nemôžem brať. Môžu ma vyzvať, môžu ma požiadať, ale ultimáta si môžu nechať sami pre seba," reagoval na túto iniciatívu premiér Fico.
Na udalosti spojené s nástenkovým tendrom reagovali aj mimovládne organizácie. Aliancia Fair-play (AFP) podala 13. mája žalobu na ministerstvo výstavby a žiada súd, aby zmluvu z tohto tendra vyhlásil za od začiatku neplatnú. Podľa Zuzany Wienk z AFP totiž boli niektoré služby, ktoré štát preplatil na základe tejto zmluvy, oproti trhovým cenám mnohonásobne predražené a v prípade, že súd vyhlási zmluvu za neplatnú od začiatku, štát získa možnosť vymáhať naspäť tzv. bezdôvodné obohatenie.