SOFIA, BRATISLAVA. Pred Národným palácom kultúry v Sofii stojí nová atrakcia. Určená však nie je turistom, ale domácim.
Modrú videobúdku v centre bulharského hlavného mesta umiestnil Brusel. Ktorýkoľvek Bulhar v nej môže nahrať odkaz pre europarlament, ktorý čakajú voľby vo všetkých krajinách únie.
Uvoľnili najtvrdšie sankcie
Tých odkazov z Bulharska môže byť neúrekom. Korupcia a mafia je v krajine stále veľmi silná. Práve pre ne Brusel zmrazil svoje bohaté eurofondy a siahol k najtvrdším sankciám, aké kedy dostala členská krajina.
Pred voľbami, si to Brusel rozmyslel. Bulharom tak chcel ukázať, že o ich hlasy má záujem. Na minulých európskych voľbách sa tam zúčastnilo len 28 percent voličov. Pootvorením pokladnice ich teraz chce únia motivovať k hlasovaniu.
Z pol bilióna eur dovolila štátu, ktorý je spolu s Rumunskom najchudobnejší člen únie, odčerpať 115 miliónov. Použiť sa majú na budovanie diaľnic.
„Rozhodnutie je výsledkom veľkej práce bulharských úradov,“ napísala vo vyhlásení eurokomisárka pre regionálny rozvoj Danita Hübnerová. „Kľúčové je, že dynamika reformného procesu v Bulharsku zostáva,“ dodala Hübnerová po stretnutí s vicepremiérkou Meglenou Plugčievou.
V Sofii je pri moci tá istá vláda, ktorá tam bola aj vtedy, keď eurofondy zmrazili.
Analytici to s korupciou v Bulharsku vidia inak. Správa sofijského Centra pre štúdium demokracie Zločin bez trestu zo začiatku roka napríklad tvrdí, že počet trestov za úplatkárstvo v rokoch 2007 a 2008 klesol. A upozorňuje, že mafia má novú taktiku. Svojich ľudí dosadzuje do polície a súdov zodpovedných za dodržiavanie zákonov.
„Zachmúrení euroúradníci hovoria, že Bulharsko nepôsobí, že by sa ponáhľalo, aby problém vyriešilo. Jednotlivé ministerstvá sa handrkujú a ďalej chránia svojich kamarátov,“ napísal týždenník Economist.
Kupujú sa aj hlasy
Aby korupcia nepostihla aj samotné hlasovanie, dvadsať percent priestoru na politických reklamách musí byť podľa nového zákona venovaných varovaniu, že kupovanie hlasov je trestné. Na bilbordoch budú tak podobné upozornenia o hlasovaní ako na cigaretových škatuľkách o fajčení.
V eurovoľbách v roku 2007 bolo také rozšírené, že si ho všimol aj Brusel. Napriek tomu je podľa prieskumov pripravených predať svoj hlas až štyridsať percent oprávnených voličov.
Voliť sa ich chystá len tretina.

Beata
Balogová
