BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva ustúpilo cirkvám. Národný program starostlivosti o ženy, ktorý je v pripomienkovom konaní, prepracovalo podľa pripomienok biskupov.
Dokument hovorí o reprodukčnom zdraví, sexuálnej výchove žiakov, antikoncepcii či o umelom prerušení tehotenstva. Materiál sa ešte bude meniť, mimovládne organizácie sa obávajú, že z neho viaceré liberálne ciele ešte vypadnú.
Čo je v programe uplatňovanie výhrady vo svedomí pri interrupciách; cirkevné zariadenia môžu odmietnuť interrupcie; sexuálna výchova v školách; podpora antikoncepcie, potratových tabletiek; gynekologické vyšetrenia pre 15ročné dievčatá; skríningy pohlavných orgánov pre ženy po štyridsiatke.
Zdroj: Národný program
Zohľadnenie niektorých výhrad cirkví potvrdila aj hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. V rámci nich môžu zdravotnícki pracovníci odmietnuť vykonávať alebo asistovať pri umelom prerušení tehotenstva, asistovanej reprodukcii alebo sterilizácii. Minister chce, aby všetky nemocnice dali pacientkam možnosť podstúpiť u nich umelé prerušenie tehotenstva. Výnimku majú mať iba cirkevné zariadenia.
Materiál počíta takisto s podporou užívania antikoncepcie, tabletiek, ktoré umelo vyvolajú potrat a sexuálnej výchovy v školách, ktorou by sa malo „stanoviť optimum sexuálnej gramotnosti“.
„Materiál vnímam ako viac zriedený jed oproti tomu predchádzajúcemu,“ reaguje na národný program šéf občianskeho združenia Fórum života Marek Michalčík.
Katolícki biskupi chcú o programe ešte vyjednávať v piatok, dovtedy sa k nemu nebudú vyjadrovať. „Máme obavu, že v snahe nájsť kompromis s Konferenciou biskupov Slovenska vypadnú z programu zásadné zložky, ktoré sa týkajú reprodukčného zdravia,“ hovorí Oľga Pietruchová, riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo. Tým sa podľa nej stratí podstata celého programu.
Premiér Robert Fico sa dlhodobo snaží o dobré vzťahy s cirkvami. Potvrdzuje to nielen minuloročné neschválenie programu sexuálnej výchovy v školách, ale aj jeho vyjadrenie, že pre veriaceho človeka by mala byť cirkev matkou a štát otcom.
Pôrody majú byť rodinné
BRATISLAVA. Viac gynekologických prehliadok pre ženy a lepšia starostlivosť o matky v pôrodniciach. To je hlavnou myšlienkou Národného programu starostlivosti o ženy.
Dievčatá majú podľa neho po pätnástych narodeninách povinne absolvovať gynekologické vyšetrenie, ktorého súčasťou bude aj poučenie o sexe. Ženy po štyridsiatke by zase mali ísť na skríning, ktorý odhalí nádory.
V pôrodniciach sa majú vytvoriť samostatné pôrodné boxy, pri pôrode má byť aj rodina, na izbách najviac dve mamičky. Zamestnávateľ má navyše na pracovisku vytvoriť matkám po materskej podmienky na dojčenie.

Beata
Balogová
