BRATISLAVA. Ak by sme boli demokratickým štátom, kde zodpovedne fungujú súdy a justícia, nepotrebujeme žiaden zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Novinárom to dnes povedal poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Peter Miššík.
Legislatívny zámer zákona o opatreniach proti nezákonne získanému majetku, ktorý predkladá ministerstvo spravodlivosti, považuje za absolútne neúčinný a zlý. Podľa neho sa nevzťahuje na nestatočných politikov, ktorí nevedia preukázať, ako nadobudli svoj majetok.
"Je to farizejstvo, je to klamanie verejnosti, je to o tom urobiť si čiarku, že sme niečo v tejto situácii urobili," povedal novinárom Miššík. Pripomenul, že zámer nemá nič spoločné so zákonom o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý by mohol postihovať aj politikov. O tom, či ho ministerstvo spravodlivosti posunie do parlamentu, rozhodne v stredu vláda.
Rezort navrhol, aby majetok ľudí, ktorí ho získali protizákonne a sú napojení na organizovaný zločin, prepadol štátu. Podľa zámeru by sa mal vzťahovať na ľudí, ktorí získali majetok nezodpovedajúci ich oficiálnym príjmom a boli priamo spojení s organizovaným zločinom alebo mali vzťah s osobami z tohto prostredia. Zámer tiež tvrdí, že polícia a prokurátor by mohli preverovať aj ľudí, ktorí s obvinenými žili v spoločnej domácnosti alebo boli s nimi majetkovo prepojení.
Ak príde tento zámer do parlamentu a nebude postihovať všetkých zbohatlíkov a nestatočných politikov, ktorí nevedia vysvetliť pôvod svojho majetku, SDKÚ-DS ho nepodporí. Sprísniť by ho chcela prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov. Podľa Miššíka zámer rieši problém retroaktivity a prenesenia dôkazného bremena na osobu vlastniacu "podozrivý" majetok, pre ktorý bol pôvodný návrh v rozpore s Ústavou SR. "Proces sa chápe ako preventívne opatrenie, čiže habe sa len majetok, ktorý by mohol byť použitý na trestnú činnosť," vysvetlil Miššík.
Národná rada SR schválila zákon o preukazovaní pôvodu majetku v júni 2005. Návrh, ktorý predložila skupina poslancov za stranu Smer-SD, podporilo vtedy 114 zo 144 prítomných poslancov. Prípravu nového návrhu ohlásil minulý rok premiér Robert Fico, normu totiž minulý rok v septembri Ústavný súd SR označil za protiústavnú. Vyhovel tak návrhu dvoch skupín poslancov parlamentu z jesene 2005, ktorí žiadali, aby súd označil celý zákon za neústavný.