BRATISLAVA. Dvojstranná rozvojová pomoc, teda priama pomoc Slovenska cez mimovládne organizácie (MVO), podnikateľský sektor alebo akademické inštitúcie, bude smerovať predovšetkým do troch tzv. programových krajín - Afganistanu, Kene a Srbska. Vláda podporí projekty na budovanie občianskej spoločnosti, podporu vzdelávania, zdravotnícku starostlivosť a prevenciu chorôb, budovanie infraštruktúry, podporu malého a stredného podnikania. Okrem troch programových krajín pomôžeme aj šestnástim projektovým krajinám - Albánsku, Bielorusku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Etiópii, Gruzínsku, Kazachstanu, Kirgizsku, Macedónsku, Moldavsku, Mongolsku, Sudánu, Tadžikistanu, Ukrajine, Uzbekistanu a Vietnamu.
Projektom majú pomáhať aj slovenskí diplomati. Keďže v Afganistane nemáme veľvyslanectvo, SR sa dohodne s Holandskom a inými donormi na prijateľnom zastúpení. Ministerstvo zahraničných vecí (MZV SR) chce posilniť misie v krajinách, kam smeruje rozvojová pomoc. Pre tri programové krajiny vypracuje MZV SR samostatnú stratégiu rozvojovej pomoci na päť rokov. Pomoc Srbsku a Čiernej Hore upravujú medzivládne dohody, s Keňou a Afganistanom sa pripravujú. V Srbsku sa počíta so spoluprácou s vysokými školami na posilnení ich kapacít, ako aj podpora reforiem v priemysle a energetike. Ministerstvo školstva (MS SR) má poskytnúť maximálne päť štipendií vysokoškolákom z Afganistanu, Kene alebo Srbska a po tri študentom zo 16-tich projektových krajín.
Vláda chce ďalej podporovať mikrogranty ako jednu z najdostupnejších foriem pomoci miestnym komunitám v prioritných rozvojových krajinách. Cez veľvyslanectvá podporí projekty miestnych subjektov v Srbsku, Čiernej Hore a Macedónsku do 70-tisíc eur, v Bosne, Keni, Bielorusku a Moldavsku do 35-tisíc eur. Najviac peňazí zo 7 561 541 eur, ktoré idú cez MZV SR na rozvojovú pomoc vrátane financovania Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS), pôjde do Srbska - 1,6 mil. eur. Pre Afganistan sa počíta s 550-tisíc eurami a pre Keňu s 560-tisíc eurami. Do SAMRS, cez ktorý sa rozdeľujú granty na projekty, ide tento rok 387 406 eur. SR bude pokračovať aj v trojstrannej rozvojovej pomoci s Kanadou a Rakúskom.
MZV SR v návrhu programu rozvojovej pomoci konštatuje, že "mimovládne organizácie sú jedným z hlavných realizátorov dvojstrannej rozvojovej pomoci SR a sľubuje im pomoc pri zapájaní sa do rozvojových projektov Európskej únie (EÚ) aj spolufinancovanie projektov. Zároveň však deklaruje ako "objektívnu nevyhnutnosť" potrebu výraznejšieho systémového zapojenia slovenského podnikateľského sektora do rozvojovej pomoci. Rokovať chce preto najmä so zamestnávateľskými zväzmi o vytvorení kontaktného miesta a umožniť im viac čerpať z rozvojovej pomoci EÚ. MZV si sľubuje aj etablovanie našich firiem na zahraničných trhoch cez rozvojovú pomoc. Chce im vytvoriť také podmienky, aby "úspešná realizácia rozvojových projektov v budúcnosti otvorila možnosti pre účasť slovenských firiem na ďalších projektoch realizovaných vládou prijímajúcej krajiny".