V tejto pravidelnej rubrike Vám prinášame prehľadné informácie o tom ako a o čom rozhoduje Európsky parlament. Ako sa jeho aktivity týkajú práve Vás a či Vás to presvedčí o potrebe ísť voliť.
Chemikálie a pesticídy
Európsky parlament v spolupráci s Európskou komisiou už v roku 2006 rozhodoval o používaní chemikálií. Najnebezpečnejšie z 30.000 monitorovaných látok sa musia nahradiť bezpečnejšími alternatívami. Zaćiatkom roka prijal EP smernicu o obmedzenom využívaní pesticídov v poľnohospodárstve. Napríklad úplne zakázal letecké postreky.
Recyklovanie
Európsky parlament volá aj po recyklácii odpadu. Do roku 2020 chce únia recyklovať 50 percent papiera, kovu a skla z domácností a 70 percent nerizikového odpadu zo stavebníctva. Chce tiež zintenzívniť zber použitých batérií. Do roku 2012 majú členovia únie vyzbierať 25 percent použitých batérií a do roku 2016 až 45 percent.
Poškodzovanie životného prostredia ako trestný čin
V máji 2008 prijal parlament úpravu, podľa ktorej do dvoch rokov bude v členských krajinách poškodzovanie životného prostredia trestným činom, nie iba priestupkom. Pôjde o konanie váźne poškodzujúce ovzdušie, pôdu, vodu, rastliny, faunu či zdravie osôb. Môže pritom ísť aj o nedbanlivé konanie.
Napíšte nám!
Chcete vedieť ako sa v europarlamente správajú vaši volení zástupcovia? Či hlasujú ľavicovo, pravicovo? Pošlite email politickej strane, ktorú volíte a dajte nám vedieť ako zareagovali. Ak máte otázku k eurovoľbám alebo k Európskemu parlamentu, pošlite nám ju na brano.ondrasik@gmail.com a my sa ju pokúsime zodpovedať.
Autor: bo

Beata
Balogová
