Vznik Špeciálneho súdu presadil DANIEL LIPŠIC z KDH. Včerajšie rozhodnutie podľa neho slušných ľudí nepotešilo. Gaunerov áno.
Ako ste prijali rozhodnutie ústavných sudcov?
„Negatívne. Naša ústava nehovorí nič o tom, aké ďalšie súdy okrem Najvyššieho súdu majú byť zriadené. Preto, aj keď si počkám na zdôvodnenie rozhodnutia, myslím si, že rozhodnutie nemá oporu v texte ústavy.“
Je toto rozhodnutie nezvratné?
„Definitívne. Jediná možnosť zmeniť ho je novelizovať ústavu, o čom uvažujeme.“
Čo toto rozhodnutie znamená pre boj s organizovaným zločinom a korupciou, ktoré Špeciálny súd prioritne riešil?
„Je to krok späť. Veď kto bude dnes večer oslavovať? Slušní ľudia na Slovensku alebo mafiáni, gauneri, výpalníci, skorumpovaní politici? Odpoveď je jasná.“
Prečo si myslíte, že nijaký iný súd alebo inštitúcia Špeciálny súd nenahradia?
„Nebudú vedieť prelomiť miestne väzby, ktoré vplyvní ľudia vo svojom prostredí majú. Nevieme dlhodobo chrániť sudcov všetkých súdov na Slovensku, ktorí rozhodujú citlivé kauzy. Chcem preto poďakovať všetkým sudcom a zamestnancom Špeciálneho súdu, ktorí sa rozhodli s odvahou do tejto inštitúcie ísť. Mám trochu obavy, keď sa vrátia na okresné súdy bez ochrany, či nebudú vystavení riziku za rozhodnutia, ktoré urobili. Bola by to katastrofálna správa o atmosfére na Slovensku.“
Aká tá atmosféra je?
„Veľmi zlá. Ak na strane organizovaného zločinu je veľká časť vládnej koalície, minister spravodlivosti, tak to považujem za obzvlášť závažné pre charakter tohto štátu. V akom štáte vlastne chceme žiť? Kde budú mať prevahu slušní ľudia alebo gauneri a mafiáni?“
Advokáti sú radi
Advokát Brtvu a Pachingera, ktorí stoja pred Špeciálnym súdom, rozhodnutie Ústavného súdu víta.
BRATISLAVA. „Za Špeciálnym súdom mi nebude ľúto,“ hovorí Roman Maťašovský, ktorý obhajuje Dávida Brtvu a Patrika Pachingera v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia.
Spôsob rozhodovania a pojednávania podľa neho nebol dobrý, hovorí, že Špeciálny súd spravil v kauze viac chýb. „Nechcem hádzať všetkých sudcov do jedného vreca, ale takýto elitný súd by sa mal správať inak,“ tvrdí Maťašovský, ktorý ako príklad uviedol Vyšší vojenský súd v Trenčíne. „Tam to bolo učebnicové.“
Peter Schmidl, ktorý obhajoval napríklad mafiánskeho bossa Branislava Adamča, najskôr nechcel rozhodnutie Ústavného súdu komentovať. „Nepoznám to rozhodnutie, dozvedel som sa to až od vás. Špeciálny súd bol začlenený do sústavy nášho súdnictva, posvätil ho zákonodarný zbor, takže som bol povinný ho rešpektovať.“
Ako problematické vnímal vyššie platy špeciálnych sudcov. „Vyzeralo to, ako keby na tomto súde robili sudcovia, ktorí sú z morálneho hľadiska jediní čistí. Ja toto privilégium neupieram ani všetkým ostatným, ktorým nebol dokázaný opak,“ povedal Schmidl.
Marek Vagovič

Beata
Balogová
