SME

Blogerov hnevá zrušenie Špeciálneho súdu, padajú ostré slová

Čo mi to chcete nahovoriť? Že Špeciálny súd nemá odpodstatnenie, lebo nie je v súlade s Ústavou? Tak ju zmeňte!, odkazuje rozčúlená blogerka.

(Zdroj: Shooty)

Blížiace sa rozhodnutie o osude Špeciálneho súdu dávalo tušiť, ktorej téme sa v daný deň bude venovať najviac blogerov. Ústavný súd svojím ortieľom potešil mnohých politikov, gaunerov a ich obhajcov, zamotal však hlavy viacerým právnikom. A rozčúlil blogerov.

Podľa Juraja Petroviča je dôležité, že „na Slovensku sa vraciame ani nie do doby mečiarizmu, ale priamo do doby reálneho socializmu. Formálne nezávislé súdnictvo, plne v područí vládnej koalície, nemá so štandardným ponímaním jedného z troch hlavných pilierov demokratického a právneho štátu nič spoločné." Tým podporovateľom koalície, ktorí zrušenie ŠS oslavujú ako víťazstvo právneho štátu, praje, aby jeho „právnosť" pocítili na vlastnej koži. „Možno by si potom uvedomili, že skutočne nie je čo oslavovať."

SkryťVypnúť reklamu

Ľuba Randjaka verdikt rozčúlil: „Ľuďom sa tu habe pôda na politické pomníky a Ústavný súd nekoná. V otázke potratov išlo o životy a Ústavný súd si dával načas. Legálnym firmám sa zakazuje zisk a oni čušia. Ale keď kamarátom politikov hrozí basa, páni v Košiciach nelenia."

Zrušenie súdu sa dotklo aj Jozefa Petku: „Nemám slov. Vláda zlodejov a zločincov úraduje. Treba ich poslať tam, kde Slota posiela slušných ľudí. A aj všetkých voličov." Naráža tým na vulgárne slová šéfa SNS, adresované policajtke.

Natália Blahová si myslí, že je čas na írečitú slovenskú pesničku, trebárs túto: „Tri dni ma naháňali, ešte ma nedostááálííí, tri dni ma ešte budú, aj tak ma nedostááánúúú..." Zločinci a špekulanti dostanú krídla rovnako, ako to bolo pred rokom 1998, tvrdí zase Ivan Barin.

SkryťVypnúť reklamu

Doslovené znenie §14 Trestného poriadku, v ktorom je vymedzená pôsobnosť Špeciálneho súdu, zverejnila Andrea Kaľavská. Za jednotlivými časťami predpisu ponechala prázdne zátvorky na voľné doplnenie mien gaunerov čitateľmi. Zrušenie súdu si vysvetľuje práve tým, na koho sa vzťahovala jeho pôsobnosť.

O rane z milosti pre Špeciálny súd píše Kamil Krnáč. Dodáva, že „v svetle všetkých káuz, ktoré v poslednom čase vyplávali na povrch, je zrušenie jedinej právnej inštancie, ktorá si trúfla odsúdiť „veľké zvieratá", jasným signálom, že spravodlivosť na Slovensku už dávno vykšeftovala váhy a meč za fľašu borovičky." Tvrdí, že možno fungovanie súdu nebolo lacné, „ale ak toto má byť najdôležitejším bodom obžaloby, ušetrili by sme oveľa viac, keby sme zrušili súdy všetky. Najlacnejší legislatívny systém je predsa „oko za oko, zub za zub".

SkryťVypnúť reklamu

Andrej Krištúfek pripomína starší článok v SME, v ktorom sa uvádza, že z kandidátov na sudcov Ústavného súdu vybral súčasný parlament pätnástich, ostatných troch vybral ešte za Dzurindovej vlády. Autor podotýka, že „poslanci HZDS doručili svoje podanie na Ústavný súd 11. februára 2008, takže o veci už rozhodovalo „vláda friendly" zoskupenie sudcov."

Marian Vojtko sa pýta, aké vzdelanie treba na pochopenie logiky Ústavného súdu. Ak totiž platí, že vznik Špeciálneho súdu bol v rozpore s Ústavou SR, ako môže Ústavný súd zároveň tvrdiť, že rozhodnutie nebude mať vplyv na procesy, ktoré už Špeciálny súd uzavrel? „Ak je činnosť nejakej inštitúcie nezákonná, nemôžu byť jej rozhodnutia zákonné - a teda platné." Rozhodnutie považuje za zmätočné.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Roy odkazuje: „...čo mi chcete narozprávať - že inštitúcia, ktorá si v praxi plnila svoju úlohu... nemá opodstatnenie, lebo nie je v súlade s nejakou Ústavou krajiny? Tak ja vám hovorím: Zmeňte Ústavu! - ak sa vám žiada dokonalého súladu!"

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 276
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 554
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 294
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 456
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 363
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 222
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 431
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu