V tejto pravidelnej rubrike Vám prinášame prehľadné informácie o tom ako a o čom rozhoduje Európsky parlament. Ako sa jeho aktivity týkajú práve Vás a či Vás to presvedčí o potrebe ísť voliť.
Banky musia mať dostatok kapitálu a garantovať vklady
Europarlament aktualizoval kapitálové požiadavky pre európske banky v roku 2005. Spresnili sa požiadavky pre disponibilný kapitál, teda kapitál, ktorým majú banky disponovať, aby boli schopné pokryť svoje riziká a ochráňiť vkladateľov. Nové pravidlá však začali platiť až v rokoch 2007-2008, takže ich vplyv na źmierňovanie finančnej krízy nebol taký významný. A ako je to s ochranov vkladov Európanov? Najprv sa na európskej úrovni garantovali vklady iba do výšky 20.000 eur, od 30. júna tohto roku to bude 50.000 eur a do konca roka 2010 stotisíc eur.
Nezávislí audítori
Zatiaľ čo v Spojených štátoch sa audítorske firmy po krachu Enronu zmietali v škandáloch, Brusel chcel posilniť ich nezávislosť. Od roku 2005 musia európski audítori jasne preukázať svoju nezávislosť od vedenia spoloćnosti, v ktorej auditujú.
Jednoduchšie a lacnejšie cezhraničné platby
Do roku 2010 majú byť cezhraničné platby uskutočňované platobnou kartou, bankovou kartou či trvalými príkazmi rovnako rýchle a hlavne lacné ako vnútroštátne prevody. Parlament o tom rozhodol v roku 2007.
Napíšte nám!
Chcete vedieť ako sa v europarlamente správajú vaši volení zástupcovia? Či hlasujú ľavicovo, pravicovo? Pošlite email politickej strane, ktorú volíte a dajte nám vedieť ako zareagovali. Ak máte otázku k eurovoľbám alebo k Európskemu parlamentu, pošlite nám ju na brano.ondrasik@gmail.com a my sa ju pokúsime zodpovedať.