BRATISLAVA. Problém s protiústavnosťou Špeciálneho súdu spôsobila zlá opozícia. „Opozícia schválila zmätočný zákon, vystavili celý právny systém do neistoty,“ tvrdil vo štvrtok Fico. Za zákon pritom hlasoval aj on sám. Rozdiel medzi ním a opozíciou je však vraj v tom, že on nekritizuje sudcov Ústavného súdu za to, že urobili svoju robotu. On ich rozhodnutie rešpektuje a bude sa snažiť urobiť nápravu.
Práci Ústavného súdu sa smeje čoraz viac ľudí. Môže si za to sám. Spôsob, akým sa stavia napríklad k vyvlastňovaniu a teraz aj k Špeciálnemu súdu, im na to dáva dostatok dôvodov.
Lukáš Fila o Ústavnom súde - čítajte tu
Napriek rozohnenosti premiéra by Špeciálny súd mohol prvýkrát významne spojiť Smer s SDKÚ, KDH a SMK proti vôli HZDS a SNS.
Premiér chcel byť prvý
Fico chce súd zachovať a predložiť novelu ústavy alebo ústavný zákon, ktorý to umožní.
Chce to urobiť v zrýchlenom legislatívnom konaní ešte skôr, ako rozhodnutie Ústavného súdu o protiústavnosti Špeciálneho súdu vyjde v Zbierke zákonov. Tým dňom by súd prestal existovať.
Fico svoje rozhodnutie zachovať súd oznámil vo štvrtok v rovnakom čase, na ktorý opozičné strany naplánovali mimoriadnu tlačovú besedu o tom, že chcú novelizovať pre súd ústavu. Rozhodnutie Fico nijako nekonzultoval s SNS a HZDS. Koalíciu to podľa neho neohrozí, lebo zrušenie súdu nebolo v programovom vyhlásení vlády. Iba hlasovanie s opozíciou za niečo, čo je v programovom vyhlásení, by bolo porušením koaličnej zmluvy.
V programovom vyhlásení sa píše, že vláda vykoná „podrobnú analýzu“ špeciálnych inštitúcií a „navrhne opatrenia, ktoré zabránia diskriminácii v sudcovskom a prokurátorskom stave a pre budúcnosť vylúčia politické zasahovanie do práce orgánov ochrany práva“.
HZDS nesúhlasí, SNS mlčí
„Politici by mali rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý konštatoval, že zriadenie Špeciálneho súdu je v rozpore s ústavou,“ odpovedala hovorkyňa HZDS Monika Zakariásová na otázku, či môže Ficovo rozhodnutie zachovať súd narušiť vzťahy v koalícii. Vladimír Mečiar aj Ján Slota sú ostro proti súdu.
SNS sa k premiérovmu návrhu vyjadrí po tom, čo si ho prečíta.
Opozičné strany sú pripravené sa s Ficom o zákone dohodnúť a nie s ním súťažiť. „Chceme novú politickú kultúru,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
„Nemáme silou mocou záujem o autorstvo,“ vyhlásil tiež predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, ide im vraj o súd. Na stredu opozícia organizuje dve protestné zhromaždenia – v Košiciach a Bratislave – za zachovanie súdu.
Platy a previerky sa zmenia
Premiér povedal, že nový zákon musí rešpektovať všetky výhrady Ústavného súdu k tomu doterajšiemu. Môže sa preto stať, že sudcovia Špeciálneho súdu už nebudú musieť prejsť previerkami alebo nebudú mať také platy, ako mali doteraz. „Nemôžeme si dovoliť obísť to, čo povedal súd o previerkach, o platoch,“ dodal Fico.
Čo ďalej? Neistota
Špeciálny súd zatiaľ pracuje riadne ďalej. Neistota, ktorý súd ho nahradí, pokračuje.
BRATISLAVA. Špeciálny súd zatiaľ pracuje ako doposiaľ. Pokračujú vytýčené pojednávania, rozhoduje o väzbách. Bude to tak až dovtedy, kým Ústavný súd neuverejní stredajší nález v Zbierke zákonov.
Čo bude ďalej po skončení Špeciálneho súdu, ministerstvo spravodlivosti zatiaľ neprezradilo. Stanovisko má minister Štefan Harabin za HZDS oznámiť v pondelok, po návrate z Bulharska.
Naďalej trvá neistota. Otázku, aké súdy preberú agendu „špeciálu“, bude musieť ministerstvo vyriešiť pre prípad, ak by poslanci nestihli schváliť zmenu ústavy či prijať nový ústavný zákon o Špeciálnom súde skôr, ako vyjde nález Ústavného súdu v zbierke.
Stále nie je jasné, kde budú pokračovať rozbehnuté kauzy, ani to, na ktoré súdy sa majú obracať obžalovaní, ktorí chcú namietať svoju väzbu. Právnici sa nezhodujú ani v odpovedi, za akých okolností by sa mali otvorené prípady nanovo pojednávať – či nehrozí, že sa obžalovaní čoskoro dostanú z väzby na slobodu.(vev)
Šéfovi SNS to zrátajú, podľa Fica, voliči
Premiér hovorí, že voliči v roku 2010 ukážu, či sa im Slotove vulgarizmy páčia.
BRATISLAVA. Predseda SNS Ján Slota zodpovedá sám za seba. Včera to povedal premiér Robert Fico o Slotových vulgarizmoch v parlamentnej garáži, kde vynadal policajtke.
„Nebudem niesť zodpovednosť za kohokoľvek, každý si nesie svoj osud na vlastnom chrbte a voliči rozhodnú, či sa im to páčilo, alebo nepáčilo,“ povedal premiér s tým, že Slotovo správanie „jasne odsúdil“.
„Načo si tu? Ako sa voláš, ty p...!“ kričal Slota na ochrankárku, keď nechcela pustiť jeho vodiča bez povolenia do garáže.
Slota tvrdí, že vulgarizmy určite nepoužil. S ochrankárkou sa vraj iba rázne a so zvýšeným hlasom rozprával. Nepáči sa mu, že informácie o incidente z polície unikli. Niekto chce podľa neho zničiť celú SNS.
„Najideálnejšie je zotnúť hlavu predsedovi, aby to malo dosah na preferencie strany. Všetko je to plánovaná kampaň. Jedna kauza sa ani neskončí a vypláva druhá. Ja nehovorím, že SNS je bez chyby, za to boli niektorí ľudia už potrestaní. Možno niektorí oprávnene, iní menej oprávnene,“ povedal Slota pre Aktualne.sk.
Nikoho z koalície nechce obviňovať, „ale toto ohľadom tej osoby v garáži je umelé a smiešne“.
„Národniari sú červeným súknom pre všetkých. Národné sily sú aj v europarlamente nechceným dieťaťom,“ dodal Slota.(mož)
Smer podpísal, ale...
Najskôr podpísali podanie proti Špeciálnemu súdu, teraz budú poslanci Smeru hasiť situáciu.
BRATISLAVA. Pred vyše rokom podpísali podanie na Ústavný súd dvadsiati z päťdesiatich poslancov Smeru. Pridali sa ku kolegom z HZDS a SNS, ktorí napadli protiústavnosť Špeciálneho súdu. Teraz budú so zvyškom svojho poslaneckého klubu aj opozíciou bojovať za jeho záchranu. Na to, aby plán vyšiel, bude podľa premiéra Roberta Fica „potrebná práca s poslaneckým klubom“.
Šéf klubu Miroslav Číž hovorí, že budú medzi poslancami argumentovať. „Nedá sa vylúčiť, že u ľudí preváži stanovisko, že by Špeciálny súd nemal byť, skôr však je pravdepodobné, že sa zjednotíme v názore, že potrebný je,“ priznal Číž.
Niektorí poslanci podľa neho podanie podpisovali preto, lebo si mysleli, že Ústavný súd nemôže povedať, že je protiústavný. „Boli presvedčení o tom, že Ústavný súd takto nemôže rozhodnúť,“ povedal Číž.
Aj Ľubomír Petrák priznal, že svojím podpisom pod podanie chcel prispieť ku koncu politickej diskusie o tom, či Špeciálny súd je, alebo nie je v súlade s ústavou. To, že politická diskusia sa ani po rozhodnutí ústavných sudcov neskončila, ho neznepokojuje. „Nemyslím si, že by to bolo teraz v horšom stave. Predtým bola aj neistota Špeciálneho súdu, aj prokuratúry, či sú, alebo nie sú v súlade s ústavou. Teraz je situácia jasnejšia,“ myslí si Petrák, podľa ktorého je to významný posun vpred. „Teraz treba urobiť krok bé a doviesť to do ústavnosti.“
Jeho kolega Juraj Horváth, ktorý podanie tiež podpísal, by privítal akékoľvek rozhodnutie Ústavného súdu. Tiež mu išlo skôr o to, aby sa politická diskusia o súde z mŕtveho bodu posunula ďalej. Horváth sa nebráni rokovaniam aj s opozičnými poslancami, s ktorými chce hovoriť o novom riešení.
(vev)
Na Najvyššom súde evidujú 32 odvolaní proti Špeciálneho súdu
Tridsaťdva odvolaní voči rozsudkom Špeciálneho súdu (ŠS) evidujú v súčasnosti na Najvyššom súde (NS) SR.
Medzi inými ide o odvolania voči verdiktom zo strany napríklad členov tzv. gangu kyselinárov, exstarostu Rače Pavla Bielika či odvolanie bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa. "K dnešnému dňu evidujeme na Najvyššom súde 32 neprejednaných odvolaní zo Špeciálneho súdu," povedal dnes pre TASR Peter Préti z NS SR.
V najbližšom období by sa mal senát ÚS podľa neoficiálnych informácií zaoberať napríklad odvolaním voči rozsudku ŠS práve v kauze kyselinárov.
Špeciálny súd zatiaľ pokračuje v činnosti
ŠS bude do uverejnenia nálezu Ústavného súdu (ÚS) SR v Zbierke zákonov pokračovať vo svojej činnosti ako doteraz a bude pokračovať vo vytýčených pojednávaniach na najbližšie dni. Pre TASR to dnes uviedla hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková.
Po mesačnej prestávke by napríklad malo dnes na banskobystrickom pracovisku ŠS pokračovať hlavné pojednávanie s bratislavským sudcom Igorom Škultétym, ktorý je obžalovaný z prijímania úplatku. "Predseda súdu sa pokúsi v pojednávaní pokračovať," uviedla hovorkyňa. Podľa posledných informácií sa v pojednávaní dnes pokračuje.
"Špeciálny súd nemá inú možnosť ako pokračovať vo svojich pojednávaniach, ktoré má vytýčené až dovtedy, dokiaľ nebude nález ÚS publikovaný v zbierke, teda dokiaľ nález nebude právne účinný," povedal dnes pre TASR advokát Peter Filip.
Otáznik nad júnovými pojednávaniami
Už na pondelok 25. mája je na ŠS v Pezinku vytýčené pojednávanie s lučeneckým prokurátorom Milanom V., ktorý je obžalovaný z prijímania úplatku. Proces museli za posledný rok viac ráz odročiť. Údajne tretí muž údajnej košickej zločineckej skupiny Róberta O. sa mal pred senát ŠS postaviť na budúci týždeň 26. a 27. mája.
Proces v kauze vytunelovania Devín banky má pokračovať na ŠS začiatkom júla po viac ako jeden a pol roku. Pojednávanie pôvodne vytýčili na 21. apríla, pre práceneschopnosť obhajcov ho však odročili.
V júni sa tiež malo pojednávať s Jozefom Majským, Dávidom Brtvom a Patrikom Pachingerom v kauze vytunelovania nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest. A tiež s ďalším obžalovaným Jozefom Š., ktorý mal vytunelovať spoločnosť SUN.
Na jún sú naplánované aj pojednávania v kauzách organizovaného zločinu. Pred súd by sa mali postaviť ďalší údajní členovia gangu Róberta O. na čele s jeho údajnou pravou rukou Róbertom N., ako aj obžalovaní v kauze údajného vydieračského gangu zo Záhoria na čele s bývalým kukláčom Miroslavom Š. Pojednávať by sa malo aj v prípade advokáta Jozefa M.
tasr

Beata
Balogová
