SME

ZMOS: Zákon o majetku obcí popiera princípy samosprávy

Väčšina samospráv sa zákonu o majetku obcí nebráni, nesúhlasí však s niektorými jeho časťami, tvrdia zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska.

BRATISLAVA. Väčšina samospráv sa zákonu o majetku obcí nebráni, nesúhlasí však s niektorými jeho časťami, tvrdia zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Obciam a vyšším územným celkom okrem iného zákon ukladá povinnosť, že ak sa rozhodnú previesť majetok, tak to smú urobiť len na základe verejnej obchodnej súťaže, dobrovoľnou dražbou alebo priamym predajom najmenej za cenu vo výške všeobecnej hodnoty majetku, ktorú stanovuje osobitný predpis. Ak normu podpíše prezident, bude platiť od 1. júla.

SkryťVypnúť reklamu

Samosprávu zákon podľa výkonného podpredsedu združenia Milana Mušku chce natlačiť k niečomu, čo im zväzuje ruky. "Tu sa zásadným spôsobom obmedzuje kreativita, zavádza sa akási prezumpcia viny," vyhlásil na tlačovej besede Muška. Pripomenul, že samospráva má minimum nástrojov na to, aby vytvárala podmienky pre miestny a regionálny rozvoj. "Nemá na to ani účelové peniaze, ani dostatočnú legislatívnu právomoc. Jediný nástroj, ktorá má, je jej majetok a rozhodovacia činnosť o tom, ako sa tento majetok využije," povedal.

Dosiahnuť predaj majetku obcí a vyšších územných celkov cez súťaže a dražby sa podarilo prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu poslankyne Národnej rady SR za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej. Tá si osvojila návrhy mimovládnej organizácie Via Iuris. Podľa Žitňanskej ide o to, aby existoval transparentný mechanizmus na zistenie trhovej ceny a aby sa majetok nepredával pod cenu. Obce budú musieť 30 dní vopred zverejňovať podmienky, za ktorých sa ich majetok predáva. Záujemcovia tým získajú čas, aby sa mohli do súťaže zapojiť.

SkryťVypnúť reklamu

ZMOS tvrdí, že legislatíva je komplikovaná. Zákon nepočíta s vyhlasovaním verejnej súťaže či dražby pri každom predaji alebo prevode majetku obce. Výnimku tvoria napríklad prevody pozemkov pod stavbou či malých pozemkov alebo poskytovania majetku na zdravotné, školské alebo na sociálne účely. Starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto a prvý podpredseda ZMOS je aj napriek tomu presvedčený, že zákon popiera princípy samosprávy.

Zámer prevádzať majetok obcí a žúp výlučne formou súťaže, ktorý navrhli zástupcovia mimovládnej organizácie Via Iuris, podporilo niekoľko mimovládnych organizácií. Zámer kritizuje Únia miest Slovenska. Jej generálny sekretár Marián Minarovič agentúre SITA povedal, že hrozí, že sa dosiahne pravý opak. "Napríklad, ak sa spoja či dohodnú lobistické skupiny, tak získajú majetok miest za smiešne sumy," povedal. Právnici tvrdili, že samosprávy neinformujú o nakladaní s majetkom dostatočne. Minarovič s tým nesúhlasí.

SkryťVypnúť reklamu

Na XIX. celoslovenskom sneme ZMOS sa v stredu a dnes zišlo takmer tisíc starostov a primátorov. Dominantnou témou rokovania boli návrhy opatrení na zníženie dopadov hospodárskej krízy na samosprávy. ZMOS pripravilo tzv. komunálny balíček. Ide o opatrenia, ktoré smerujú k úsporám a zmierneniu dopadov na rozpočty miest a obcí. Venovali sa tiež aj ďalším opatreniam samospráv, ktoré súvisia s efektívnejším čerpaním fondov z Európskej únie, ekonomickým programom pre rozvoj zamestnanosti a tiež zriadeniu domu územnej samosprávy.

Gašparovič vetoval nové pravidlá pre prevody majetku obcí a VÚC

Prezident vetoval novelu zákona o majetku obcí a vyšších územných celkov (VÚC). Nepozdáva sa mu ustanovenie, ktoré sa v parlamente podarilo presadiť opozičnej SDKÚ-DS. Podľa neho obecný majetok by smeli predávať alebo prevádzať len cez verejné súťaže alebo dražby.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Ivan Gašparovič poslancov žiada, aby zákon schválili bez tohto ustanovenia, účinnosť novely chce posunúť na 1. júla tohto roka. Agentúru SITA informovala Kancelária prezidenta SR. Poslanci sa budú vráteným zákonom zaoberať na júnovej schôdzi. Na prelomenie prezidentovho veta treba minimálne 76 hlasov.

Gašparovič kritizuje, že schválený zákon obsahuje vetu, ktorá prikazuje obciam prevádzať majetok záujemcovi, ktorý vo verejnej súťaži ponúkne najvyššiu cenu. Podľa neho veta spochybňuje požiadavky na obchodnú verejnú súťaž upravenú Obchodným zákonníkom, podľa ktorého si predávajúci môže stanoviť vlastné podmienky, rozhodujúce pri určovaní víťaza.

Podľa prezidenta zo schváleného ustanovenia vyplýva, že jediným kritériom na výber najvhodnejšieho z predložených návrhov by mala byť ponuka najvyššej ceny, čo však nemusí platiť pre všetky prípady a môže to spochybňovať úpravu súťaže v Obchodnom zákonníku.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentom odmietnutá novela okrem iného počíta s tým, že zastavané pozemky prejdú zo štátu do vlastníctva obcí a VÚC, čím by sa mali definitívne vyriešiť problémy po decentralizácii. Pod obce a VÚC majú prejsť aj pozemky v dočasnej správe príslušného obvodného úradu v sídle kraja. Doterajšia nerovnosť vlastníctva, keď pozemky patria štátu, komplikuje rekonštrukcie aj čerpanie eurofondov.

Novela ďalej špecifikuje obsah pojmu majetok obce, spresňuje znenie ustanovení upravujúcich majetkové postavenie obcí, VÚC a nimi zriadených organizácií tak, aby bolo jednoznačne zrejmé, že obce a vyššie územné celky sú vlastníkmi majetku a nimi zriadené rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie sú jeho správcami.

Podľa novely hlavné mesto Bratislava a mesto Košice môžu zveriť časť svojho majetku do správy mestským častiam. Mestské časti môžu tento majetok zveriť do správy svojim rozpočtovým a príspevkovým organizáciám. Novela spresňuje možnosť vložiť majetok obce do majetku existujúcej obchodnej spoločnosti alebo založiť z majetku obce obchodnú spoločnosť alebo neziskovú organizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 835
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 545
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 277
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 497
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 354
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 220
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 416
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu