Bratislava 12. mája (TASR) - Na nezastupiteľnom význame mimovládnych organizácií pre budovanie demokracie a občianskej spoločnosti, ako aj partnerských vzťahov v rámci európskeho a transatlantického priestoru zhodli sa dnes účastníci záverečnej diskusie, ktorou sa skončila bratislavská konferencia Nové európske demokracie: Líderstvo a zodpovednosť.
Ako po skončení trojdňovej konferencie uviedol na stretnutí s novinármi slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, celé podujatie sa stalo významným príspevkom k tomu, aby sa lídri štátov NATO vážnejšie zaoberali otázkou jej druhej vlny rozšírenia. "Môžem konštatovať, že sme bližšie k bránam Severoatlantickej aliancie," povedal na margo výsledkov piatkového stretnutia premiérov a vicepremiérov deviatich krajín ašpirujúcich na vstup do NATO a Chorvátska s poprednými politikmi z USA a Európy. Slovensko má podľa Dzurindu reálnu šancu získať na budúcoročnom summite aliancie v Prahe pozvánku na vstup, a tak sa "definitívne ukotviť v bezpečnom a prosperujúcom priestore".
Slovenský premiér si myslí, že najlepším riešením by bolo, keby pozvanie na vstup do NATO získalo na budúci rok čo najviac ašpirantských štátov. Ako uviedol, z konferencie vyplynulo, že každý národ a každá krajina má právo slobodne a samostatne rozhodnúť o svojej budúcnosti a žiaden štát nesmie mať právo veta blokovať tento proces.
M. Dzurinda pripomenul, že prezident USA Georg Bush ako šéf novej americkej administratívy vykoná v júni návštevu Európy. "Z tohto pohľadu sme nemohli časovať konferenciu lepšie," konštatoval. V súvislosti s procesom rozšírenia NATO uviedol, že pochybnosti o udržaní politickej kontinuity na Slovensku vzhľadom na budúcoročné parlamentné voľby sú opodstatnené a "je na nás, aby sme ich rozptýlili".