BRATISLAVA. Premiér Robert Fico považuje návrh legislatívneho zámeru zákona o opatreniach proti nezákonne získanému majetku, ktorý pripravilo ministerstvo spravodlivosti (MS), za málo efektívny a bezzubý.
Ako povedal po dnešnej tlačovej besede novinárom, z tohto dôvodu nemá význam pokračovať v rokovaní o ňom. Kabinet k nemu v stredu 20. mája prerušil diskusiu. "Zatiaľ to, čo máme na stole, nie je dostatočne tvrdé a efektívne," poznamenal s tým, že najprísnejšia legislatívna norma bola tá, o ktorej Ústavný súd (ÚS) rozhodol, že je v rozpore s Ústavou SR.
"Bohužiaľ, nevieme obísť to, aby sme prijali ústavný zákon v tom istom obsahu, ako bol ten predtým, a preto musíme hľadať nejaké nové metódy, ako pokryť prípady, keď niekto nie je schopný vysvetliť pôvod svojho majetku," konštatoval predseda vlády.
Avizoval, že sa budú hľadať iné možnosti, pričom požiada ministra spravodlivosti Štefana Harabina, aby prišiel s ďalšími návrhmi. Nevylúčil ani rokovania poslaneckých klubov a prípravu poslaneckej iniciatívy. "Bol by som veľmi rád, keby na Slovensku platil takýto zákon čo najrýchlejšie, ale vyhovieť nálezu Ústavného súdu je veľmi ťažké, pretože potom ten zákon dostáva podobu, kedy ani nemusí byť," domnieva sa Fico.
Zámer, tak ako ho predložilo MS SR, predpokladá zhabanie majetku osobám, ktoré sú obvinené z trestného činu v súvislosti s organizovaným zločinom, pričom ich majetok je zjavne neprimeraný k príjmom. Samotná právna norma sa má vzťahovať aj na ľudí, ktorí udržiavajú vzťahy s osobami z prostredia organizovanej trestnej činnosti, prípadne sú na nich napojené.
Túto právnu úpravu považuje za neúčinnú aj opozícia. Otázka preukazovania pôvodu majetku bola široko medializovaná naposledy minulý rok, keď ÚS začiatkom septembra 2008 vyhlásil návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku schválený Národnou radou SR ešte za čias predošlého kabinetu za protiústavný.
V uznesení ÚS konštatoval, že daný zákon porušuje ústavný princíp právnej istoty, je retroaktívny vo vzťahu k nadobudnutým právam a pripúšťa nadmerné zasahovanie do práva vlastniť majetok. Taktiež neprimeraným spôsobom presúva dôkazné bremeno z orgánov verejnej moci na fyzické osoby a právnické osoby a v spojení s tým zavádza nový, ústave neznámy spôsob prepadnutia majetku, ktorého realizácia nie je transparentná a napokon z jeho ustanovení vôbec nevyplýva.
Preukazovanie pôvodu majetku presadil v roku 2005 vtedy opozičný Smer-SD, za schválenie hlasovalo 114 poslancov.