BRATISLAVA. Vyše 1 500 prípadov nahlásených nezvestných detí - maloletých a mladistvých zaevidovali slovenskí policajti minulý rok. Za necelých päť mesiacov tohto roka je takýchto prípadov takmer 300. Z roka na rok je tých nezvestností viac, skonštatoval zástupca riaditeľa odboru pátrania policajného prezídia Jozef Kromerinský na konferencii Slovenského výboru UNICEF pri príležitosti Medzinárodného dňa nezvestných detí.
"Tak, ako bolo v minulosti fenoménom obdobie vysvedčení, keď deti mali strach z rodičov pre svoje výsledky, tak teraz je to jedno," vysvetlil policajný odborník na pátranie po deťoch. Podľa neho teraz deti berú útek z domova aj ako dobrodružstvo a túžbu po nezávislosti od rodičov. Pri útekoch detí z domova nehrá úlohu ani ich sociálne zabezpečenie. "Často utekajú aj deti, ktoré majú všetko," zhodnotil Kromerinský. V súčasnosti polícia pátra po 12 maloletých deťoch a 19 mladistvých.
Úspešnosť pri pátraní po nezvestných deťoch je 80 až 90 percent. Podľa policajného odborníka mnohí rodičia sa o svoje nezvestné deti nezaujímajú a len čakajú pomoc od polície. "V prvom rade rodič musí ohlásiť nezvestnosť svojho dieťaťa," povedal. Kedy sa majú obrátiť na policajnú pomoc, je individuálne, ale Kromerinský odporúča, že radšej skôr.
Deti sa väčšinou zvyknú, aj s pomocou polície, vrátiť k rodičom do týždňa. Horšie sú prípady, keď ani po mesiacoch či rokoch sa o nezvestných deťoch nič nevie, skonštatoval. "V tom štádiu prvého oznámenia nikto nemôže predvídať, čo sa stalo alebo nestalo," uviedol.
V súčasnosti majú deti oveľa väčšie možnosti kam ujsť. Hranice v Európe sú otvorené a mnohí mladiství sa dokážu dohovoriť nejakým cudzím jazykom. V minulosti utekali deti hlavne do susednej Českej republiky, v súčasnosti si volia už aj Anglicko či Nemecko. "Záleží na tom, ktoré reči to dieťa ovláda a kam má záujem ísť," povedal Kromerinský.
Ako ďalej uviedol, každá nezvestnosť nahlásená na útvare je oznámená v rámci shengenského systému, takže sa zrýchlilo pátranie po nezvestných deťoch. Podľa Kromerinského sa deti nemôžu voľne pohybovať v rámci schengenského priestoru. "Platí pravidlo, že dieťa sa bez súhlasu, bez sprievodu dospelej osoby nemôže pohybovať (v cudzine - pozn.)," povedal.
Ak mladistvý už dovŕšil 18-ty rok života, polícia nemusí na jeho žiadosť oznámiť jeho miestu pobytu rodičom. "Ak je nezvestný starší ako 18 rokov, tak sa plne rešpektuje jeho právo na slobodný pohyb," povedal Kromerinský. "Vtedy sa nám ušetria sily i prostriedky," skonštatoval policajný odborník.
Strateným, uneseným aj deťom na úteku má pomôcť číslo 116 000
Strateným, uneseným či deťom na úteku z domova môže v núdzi pomôcť Linka detskej istoty pri Unicef. Po vytočení telefónneho čísla 116 000 sa na Slovensku, ako aj v ďalších deviatich štátoch Európskej únie, môžu rodičia i deti poradiť o vzniknutej situácii.
Aby sa číslo dostalo do povedomia verejnosti, spustí Slovenský výbor pre Unicef pri príležitosti Medzinárodného dňa nezvestných detí 25. mája informačnú kampaň, ktorá potrvá do konca augusta.
Plagáty a letáky by mali byť okrem iného distribuované aj na miestach, kde sa môžu potenciálne pohybovať deti, ktoré z vlastnej vôle opustili domov. Objavia sa tak na železničných staniciach a ako objasnila koordinátorka dobrovoľníkov Unicef Zuzana Horváthová, rokuje sa aj s autobusovými spoločnosťami.
Pracuje sa tiež na spolupráci s cestovnými kanceláriami, ktoré by s dokumentmi na dovolenku poskytovali aj informačné materiály pre rodičov, ako postupovať v prípade stratenia dieťaťa. Distribuovať by sa mali tiež náramky so spomínaným telefónnym číslom.
Harmonizované európske číslo 116 000 je k dispozícii nepretržite, t. j. 24 hodín denne na celom území SR.
Služba poskytuje poradenstvo, podporu osobám zodpovedným za nezvestné dieťa i pri pátraní. Cieľom projektu je zapojenie širokej verejnosti pri hľadaní detí, ktoré sú stratené, na úteku alebo v inom ohrození. Linka detskej istoty je členom medzinárodnej organizácie Missing Children Europe.
tasr