Turňa nad Bodvou 12. mája (TASR) - Položením vencov k obnovenej mohyle v Turni nad Bodvou si dnes prezident SR Rudolf Schuster spoločne s predsedom Senátu Parlamentu Českej republiky Petrom Pithartom uctili osobnú statočnosť a obetavosť tých, ktorí bránili hranice mladej Československej republiky. Pamätník je postavený nad hrobmi 23 českých legionárov, ktorí v júni 1919 padli v okolí Turne nad Bodvou, neďaleko Košíc, v bojoch s maďarskou boľševickou armádou. Na východnom Slovensku sa na ďalších troch miestach zachovali hroby vyše stovky československých legionárov.
"Mohlo by sa zdať, že nie je žiaden dôvod vracať sa sem, pretože títo padlí bojovali za štát, ktorý dnes neexistuje," poznamenal Pithart. Zároveň však pripomenul, že dnes je mŕtva aj myšlienka sovietov, za ktorú bojovali maďarsky hovoriaci vojaci. Práve preto, že dnes pred pomníkom dokážu spoločne stáť Maďari, Slováci a Česi a neprepadať pritom starým vášňam, je podľa Pitharta dôvod hovoriť o spoločnom víťazstve. Aj preto, že v niektorých častiach Európy sú hroby padlých dôvodom na vztyčovanie starých vlajok nových bojov. "Myslím si, že jediné rozumné, čo po absolvovaní dvadsiateho storočia môžeme robiť, je nechodiť na hroby padlých sami. Nezhromažďovať sa pod jednou vlajkou, ale prichádzať spoločne, vážiť si každé slovo a niekedy radšej mlčať," konštatoval v príhovore predseda českého Senátu. Ako dodal, na konci tohto storočia, ktoré je zároveň začiatkom tisícročia, už nebude víťazov, ani porazených. Prehrať totiž môžeme len všetci spoločne a víťazstvo môže byť len skromným odvrátením spoločnej porážky. "Ide predsa o to, aby normálny život mohol pokračovať bez kolektívnej nenávisti, bez kolektívnej viny a kolektívneho trestu, aby ľudia mohli žiť a umierať v súlade s poriadkom ľudskej prirodzenosti," dodal Pithart.
Sprievod českej a slovenskej reprezentácie, ktorú tvorili poslanci oboch parlamentov, predstavitelia ministerstiev obrany i členovia Československej obce legionárskej, sa zúčastnili aj na odhalení neďalekej pamätnej tabule Zmierenia a tolerancie Slovákov, Maďarov a Čechov. Podľa turnianskeho starostu Ladislava Bartóka, jej skromný základ je zárodkom pomníka, ktorý bude vyrastať po etapách tak, aby v deň vstupu SR do Európskej únie, bol zavŕšený symbolickými rukami Slováka, Maďara a Čecha, ktorí spoločne držia hviezdy, symbol EÚ.