BRUSEL.
V predchádzajúcich voľbách v roku 2004 bola účasť Slovákov najnižšia v rámci celej Európskej únie. Väčšina europoslancov dúfa, že takáto situácia sa nezopakuje, a to aj napriek tomu, že podľa nich verejnosť nemá potrebné informácie o europarlamente.
Zo strany viacerých slovenských zástupcov sa ozvala ostrá kritika na adresu médií zato, že nedostatočne informujú o práci europarlamentu a ich vlastných aktivitách.
"Ak by sa tým médiá viac zaoberali, tak by ľudia išli voliť a vedeli by, že je to o niečom. Ale keď sa ukazuje môj dom, na ktorý som sa zmohol za celý život a vzbudzuje sa u ľudí závisť a predstavujú sa europoslanci ako nejaké persóny, ktoré si žijú nad pomery a oni chudáci musia strádať, tak toto vzbudzovanie závisti a až nenávisti tých ľudí odradí," hovorí Peter Baco (HZDS), podľa ktorého je však problémom aj to, že slovenské médiá nemajú dostatok zahraničných spravodajcov.
Belohorská: Médiá nás zosmiešňujú
Aj Miloš Koterec (Smer-SD) si myslí, že médiá najmä v nových členských krajinách nie sú zvyknuté informovať o bežnej práci EP.
"Volebná kampaň už v podstate nemá čas na to, aby nejakým spôsobom substantívne ovplyvnila záujem voliča, či už na Slovensku alebo v EÚ, ten záujem je rôzny, pretože ja si myslím, že je rozdiel v informovanosti," tvrdí Koterec.
Za dôležité tiež považuje, aby politické strany jasnejšie vysvetľovali voličom, že o ich každodennom živote sa rozhoduje nielen doma, ale aj na pôde európskych inštitúcií. Rovnaký názor má aj Árpád Duka-Zólyomi (SMK).
"V tejto kampani treba veľmi rýchlo presvedčiť ľudí, že treba zabudnúť na to, čo sa odohráva doma. Nejde o tie veci stranícke a o napätie, ide o niečo iné - ide o to, aké zastúpenie budeme mať v EP," upozorňuje Duka-Zólyomi.
Irena Belohorská (HZDS) takisto kritizovala médiá, ktoré sa zameriavajú skôr "na nepodstatné alebo aj zosmiešňujúce veci" či na súkromný život europoslancov, a nie na ich prácu a samotnú legislatívu, ktorá ovplyvňuje bežný život občana. Práve médiá by mohli podľa Vladimíra Maňku (Smer-SD) informovaním o prínose EÚ pre SR prispieť k tomu, aby bola volebná účasť vyššia.
"Dnes sme v úplne odlišnej situácii než pred piatimi rokmi. Dnes sme členmi schengenského priestoru, je celkom iná situácia v oblasti uznávania kvalifikácií, takisto v oblasti voľného pohybu osôb, máme smernicu o službách, čiže je veľa tých momentov, ktoré by mali presvedčiť voličov," myslí si Zita Pleštinská (SDKÚ).
Poslanci KDH uprednostňujú priamy kontakt
Miroslav Mikolášik (KDH) sa chce zamerať na študentov a prvovoličov, aby ich "nadchol pre tú myšlienku, že majú originálne právo vybrať si svojho europoslanca, ktorému dôverujú a ktorý bude ich názory na rodinu, štúdium a modernú spoločnosti naozaj zastupovať".
Aj Ján Hudacký a Anna Záborská (KDH) uprednostňujú priamy kontakt s voličmi, ktorý podľa Záborskej ľudia uprednostňujú pred minútovými šotmi, pretože im priamy kontakt dáva možnosť klásť otázky. Hudacký sa viac než na politickú chce zamerať na odbornú stránku, predovšetkým na energetiku a šetrenie energiou.
Podľa Moniky Flašíkovej-Beňovej (Smer-SD) treba využiť v kampani rozličné prostriedky ako sprostredkovať voličom informácie. Týka sa to najmä mladých voličov, pretože tí starší sú viac zvyknutí chodiť voliť.
"Bude dôležité, aby účasť bola vyššia ako naposledy, keď Slovensko skončilo na poslednom mieste. Ak je tá podpora našich občanov voči európskym inštitúciám taká vysoká (EP má v rámci EÚ najvyššiu dôveru u slovenských voličov - pozn. TASR), tak myslím, že sa to prejaví aj v účasti na voľbách," konštatovala Flašíková-Beňová.
Sergej Kozlík (HZDS) síce tvrdí, že je v záujme každej politickej strany pritiahnuť voličov, avšak v nízkej účasti problém nevidí.
"Je to slobodná voľba voličov - akí sme, takí sme. Určite máme záujem, aby sa tá účasť zvýšila, ale nie preto, aby sme sa nemuseli hanbiť pred Európou. Určite som proti akýmkoľvek formám povinnosti, ktoré v niektorých krajinách existujú," vyhlásil Kozlík, ktorý považuje kampaň spustenú európskymi inštitúciami za chladnú.
Obavy z toho, že volebná účasť sa ani tento rok nezvýši, vyjadril Milan Gaľa.
"Zvolil sa vcelku nešťastný deň. Sobota je na Slovensku 'pracovný deň', čiže ľudia budú buď oddychovať na chatách, alebo pracovať na svojich políčkach; myslím si, že veľmi neposkočíme s účasťou," uzavrel Gaľa.