Podľa neoficiálnych informácií veľa slovenských vysokých škôl nesplní minimálne jedno z kritérií pre uznanie štatútu univerzity. Jednou zo škôl, ktoré už vedia, že musia bojovať o titul univerzita, je Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.
BANSKÁ BYSTRICA. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici splnila päť zo šiestich kritérií akreditačnej komisie na pridelenie štatútu univerzity. Belova univerzita dostane od ministerstva školstva rok na odstránenie nedostatkov. Ak sa jej nepodarí splniť potrebné kritérium, označenie univerzita bude môcť používať už len rok. Podľa neoficiálnych informácií, ktoré potvrdili zdroje blízke akreditačnej komisii a rektorka Belovej univerzity Beata Kosová, podobný osud čaká ďalšie vysoké školy.
„Akreditačná komisia navrhuje začleniť Univerzitu Mateja Bela medzi vysoké školy, ktoré nie sú začlenené medzi univerzitné vysoké školy a ani medzi odborné vysoké školy," uviedla akreditačná komisia vo svojich záveroch.
Rektorka Kosová je presvedčená, že o status univerzity neprídu. Vedenie tlačí na učiteľov, aby urýchlene skončili rozbehnuté kvalifikačné konania a prijme menej študentov. Univerzitná matematika je jednoznačná. Rektorka odhaduje, že ak za rok pribudne 50 titulovaných učiteľov a prijmú o približne 400 uchádzačov menej, zostanú univerzitou.
Chýba jediné kritérium
Univerzite Mateja Bela spôsobila problémy sporná požiadavka, podľa ktorej vysoká škola nemôže mať viac ako 20 študentov na jedného titulovaného učiteľa, teda profesora, docenta a vyučujúceho s titulom PhD. Kosová hovorí, že požiadavka je diskriminačná a na základe tohto kritéria by aj niektoré renomované zahraničné univerzity prišli na Slovensku o označenie univerzita.
Rektorka Belovej univerzity Beata Kosová.
„Závery akreditačnej komisie sú pre nás z veľkej časti pozitívne. Konštatovala, že sme obhájili všetky predložené oblasti vedy a výskumu na veľmi dobrej a niektoré na vynikajúcej úrovni. Splnili sme kritériá získavania prostriedkov na vedu, doktorandov, obhájili sme 160 študijných programov, 20 doktorandských a 15 oblastí, v ktorých budeme môcť realizovať habilitácie a inaugurácie. Nepodarilo sa nám ešte splniť posledné kritérium zaradenia medzi univerzity," komentuje závery akreditačnej komisie rektorka.
Zatiaľ jedinou slovenskou vysokou školou, ktorá bude od nasledujúceho akademického roku zaradená do najvyššej kategórie univerzít, je Univerzita veterinárskeho lekárstva v Košiciach. Podľa rektorky Kosovej však väčšina vysokých škôl nespĺňa kritérium pomeru študentov a titulovaných učiteľov. Odvolala sa na zatiaľ neoficiálne informácie podpredsedu akreditačnej komisie z apríla tohto roku, ktoré adresoval rektorom.
Trestaní za spoločenskú objednávku
Kosová je optimistka a verí, že Belova univerzita zostane univerzitou. Odvoláva sa na trendy z posledných rokov. Za posledné tri roky klesol počet študentov na univerzite o takmer dve tisíc (na viac ako 15 tisíc) a za jeden a pol roka stúpol počet profesorov, docentov a PhD o 52.
V akademickom roku 2005 - 2006 mala Belova univerzita 30 študentov na jedného titulovaného učiteľa, o tri roky to už bolo len 24 študentov a momentálne pomer klesol na 23. „Prijali sme radikálne opatrenia. Učitelia musia urýchlene skončiť všetky kvalifikačné konania a znížime počet študentov, aby sme kritérium splnili," dodáva Beata Kosová.
Rektorka tvrdí, že spomínané kritérium je veľmi tvrdé až diskriminačné najmä pre regionálne spoločensko-vedné univerzity. V čase keď vznikali, ministerstvá ich tlačili do otvárania nových odborov a k prijímaniu veľkého množstva študentov.
„Dostávali sme požiadavky od ministerstiev, aby sme vzdelávali aj v okrajových regiónoch sociálnych pracovníkov, učiteľov, či pracovníkov vo verejnej správe. Počet študentov rástol na spoločenskú objednávku a teraz sme za to potrestaní."
Úplným prehodnotením majú do septembra prejsť všetky vysoké školy. Komplexná akreditácia rozdelí školy na univerzity, vysoké školy a odborné vysoké školy.
Autor: FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK

Beata
Balogová
