BRATISLAVA. O vyše 50 kilometrov prekročil v piatok podvečer neďaleko Tornale predseda SMK Pál Csáky povolenú rýchlosť. Pokutu nezaplatil.
„Som to pravdepodobne trošku prestrelil,“ reagoval na prekročenie rýchlosti Csáky. Neurobil to vraj vedome. „Údajne je tam päťdesiatka, neviem, nejako som si to nevšimol,“ vysvetľuje poslanec.
Policajt, ktorý Csákyho zastavil, ho vraj spoznal, informoval ho o prekročení rýchlosti a pustil ďalej. Reč o pokute podľa šéfa SMK nepadla.
Na úseku, kde bola päťdesiatka, namerali policajti podľa televízie Joj Csákymu 103–kilometrovú rýchlosť.
„Ospravedlňujem sa verejnosti,“ povedal poslanec. Na to, že využitím poslaneckej imunity, ktorá ho zachránila pred pokutou, mohol pobúriť občanov, reagoval slovami, že to už nechá na ľudí.
Bežný vodič by za takéto prekročenie rýchlosti podľa banskobystrickej krajskej hovorkyne Petry Babulicovej zaplatil pokutu 400 eur.
Povolenú rýchlosť koncom januára prekročili aj ďalší maďarskí politici – Tibor Bastrnák, Zsolt Simon a Imre Andruskó.
V prvý deň platnosti nového cestného zákona prekročilo povolenú rýchlosť aj auto ministra vnútra Róberta Kaliňáka.
Csáky ľudsky zlyhal, tvrdí národniar Rafaj
Ako evidentné ľudské zlyhanie vníma podpredseda SNS Rafael Rafaj správanie sa lídra SMK Pála Csákyho, ktorý prekročil povolenú rýchlosť. Ostatných vodičov by takýto prešľap vyšiel na 400 eur. Rafaj nevidí problém v imunite, ale v absencii základnej komunikácie s policajtmi. "Pál Csáky sa ani nie tak odvolal na imunitu, ale nesnažil sa ani prirodzene ľudsky komunikovať," je presvedčený. Národniar si myslí, že dôležitý je v tejto súvislosti aj vzťah policajtov k ostatným vodičom. Podľa neho by nemali vždy hneď rozdávať pokuty, ale pôsobiť preventívne. "Nevinil by som len imunitu, aj keby sa inému poslancovi pritrafilo niečo podobné, ale dôležitá je komunikácia," dodal.
Daniel Lipšic z KDH má iný názor. "Nie je to normálne," myslí si o poslaneckej imunite. Ako pripomenul, už roky navrhuje jej zrušenie. "Poslanci prejavujú svoje názory skutkami, nie rečami," zdôraznil. Ako dodal, stať sa to môže každému, je však poľutovaniahodné, ak poslanci imunitu zneužívajú.
Tomáš Galbavý z SDKÚ svojho opozičného kolegu hodnotiť nechce. "Dopustil sa dopravného priestupku ako aj iní ľudia, ale s tým rozdielom, že nenesie konzekvencie, čo je nesprávne," zareagoval. Imunitu vzťahujúcu sa na skutky, ktoré nesúvisia s výkonom mandátu, je podľa jeho názoru nevyhnutné zrušiť. Ako zdôraznil, poslanci by mali ísť príkladom, najmä po tom ako v Národnej rade prijali veľmi prísny zákon s vysokými sankciami. Galbavý si myslí, že kým budú poslanci chránení takouto nadštandardnou imunitou, nemožno očakávať žiadne zmeny. "Otázku zrušenia priestupkovej imunity otvorím v parlamente," povedal.
SITA

Beata
Balogová
