BRATISLAVA. Tí k volebným schránkam pristúpia vo štvrtok 4. júna. O deň neskôr, 5. júna ich vystriedajú Íri. V sobotu 6. júna, kedy sa uskutočnia eurovoľby na Slovensku, si svojich zástupcov vyberú aj na Cypre, Malte a v Lotyšsku.
Eurovoľby budú trvať dva dni len v Českej republike (5.-6. júna) a Taliansku (6.-7. júna). Najviac, až 18 členských štátov Európskej únie, usporiada eurovoľby v nedeľu 7. júna.
Najviac kresiel v EP získa Nemecko (99), Francúzsko (72) a Veľká Británia (72). Naopak najmenej europoslancov si zvolia na Malte (5), Cypre (6), v Estónsku (6), Slovinsku (7) a Lotyšsku (8). Slovákov bude nasledujúcich päť rokov v EP zastupovať 13 poslancov. Menšie krajiny musia mať minimálne päť zástupcov a najväčšie najviac 99.
V júni môže o zložení EP rozhodovať spolu 375 miliónov oprávnených voličov v 27 krajinách únie. Po voľbách bude mať táto nadnárodná demokratická snemovňa celkovo 736 poslancov. Každý europoslanec bude pritom zastupovať v priemere 715.000 občanov EÚ.
Slováci si budú môcť vyberať z celkovo 17 kandidujúcich politických subjektov. Oficiálne výsledky eurovolieb sa od ÚVK dozvedia deň po voľbách, v nedeľu 7. júna po 22. hodine po tom, čo všetky krajiny Európskej únie ukončia hlasovanie.
EP pomohol Slovensku napríklad odobrením finančnej pomoci po víchrici vo Vysokých Tatrách v roku 2004, odsúhlasil tiež navýšenie financií pre SR za uzatvorenie dvoch blokov jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. EP rovnako prispel k lacnejšiemu telefonovaniu v zahraničí, či posilnil práva cestujúcich v železničnej a leteckej doprave.