BRATISLAVA. Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) je presvedčený, že latku v nezverejňovaní zmlúv nastavila bývalá vládna koalícia. Podľa jeho slov je tak krok ministra životného prostredia Viliama Turského (nominant SNS), ktorý zverejnil zmluvu o predaji emisných kvót s vybielenou cenou a množstvom, len nadviazaním na túto prax.
V dnešnej relácii televízie Markíza Na telo podpredseda Smeru-SD zároveň vyhlásil, že dodnes nie je možné vidieť zmluvu o privatizácii Slovenských telekomunikácií. "Odmietam, aby ľudia, ktorí pripravili štát o stovky miliárd a zaviedli prax utajovania zmlúv, aby sa pasovali do role arbitra," zdôraznil. Sám pritom prízvukoval, že sa mu nepáčia zmluvy, ktoré operujú s obchodným tajomstvom.
Predseda najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda oponoval, že opozícia musí kontrolovať a kritizovať. "Niekedy vládneme my, niekedy vy. Keď máte za ušami, napádate opozíciu," povedal. Tvrdí, že vláda celé mesiace tutlá kšeft, ktorý je zjavne nevýhodný, v ktorom ide o obrovské peniaze a kšeft, ktorý kryje aj predseda vlády. "Zákon o slobodnom prístupe k informáciám hovorí, že keď ide o verejné peniaze, máme právo vedieť, ako sa s nimi narába," konštatoval Dzurinda.
Tiež doplnil, že koalícia by opozícii a médiám najradšej zavrela ústa a naďalej nehorázne kradla. "To, že premiér kryje tento prechmat, nás oprávňuje vysloviť podozrenie, že je do toho zaangažovaný on osobne alebo Smer-SD. Vykopali ste nehorázne dlhý tunel z americkej garáže až na Slovensko," uviedol opozičný líder.
"Každým dňom narastá podozrenie, že v tomto nehoráznom kšefte je zainteresovaný Robert Fico alebo celá strana Smer," vyhlásil Dzurinda v diskusnej relácii. Ako ďalej podotkol, ak by bolo zverejnené meno konateľa firmy, "veľmi rýchlo by sme sa dopátrali, že tie nitky vedú na politické špičky". Cieľom opozície je podľa neho zabrániť koalícii, aby naďalej plytvala peniazmi ľudí, ktorí platia štátu dane.
Maďarič kontroval, že téma emisií je plná nekorektností, dohadov a výmyslov, pričom najvážnejšie obvinenie smeruje k tomu, že kvóty boli predané pod cenu, čo podľa neho tvrdí opozícia aj médiá. "Ak sa niekto pasuje do polohy sudcu, tak je potrebné povedať, že nemá právo v tejto polohy byť," podčiarkol a spomenul predaj Slovenských elektrární a Slovenského plynárenského priemyslu, pri ktorom štát mohol prísť o miliardy korún.
Minister vysvetlil, že emisie typu AAU, ktoré predalo aj Slovensko, predali aj iné štáty, pričom nie je známe za koľko. "Nikto nevie, za čo sa emisie predávajú v iných krajinách. Ak niekto obviní, tak by mal mať aj dôkazy," domnieva sa.
V diskusii sa obaja politici zhodli, že sa zrejme v dohľadnom čase stretne opozícia so Smerom-SD pri vzájomnom rokovaní. Dôvodom má byť ich spoločná snaha o zachovanie Špeciálneho súdu, ktorého existenciu označil tento týždeň Ústavný súd SR za protiústavnú.