SME

Mečiar: Z Koaličnej zmluvy je v mnohom zdrap papiera

Podľa predsedu HZDS ide v prípade mediálneho centra o kšeft s pozemkami pod televíziou. Zároveň vylúčil zodpovednosť strany za predaj emisií.

BRATISLAVA. V mnohom je podľa predsedu HZDS Vladimíra Mečiara z Koaličnej zmluvy len zdrap papiera. Ak by sa podľa neho Smer spojil pri presadzovaní legislatívy na zachovanie Špeciálneho súdu s opozíciou, došlo by k jej porušeniu, Mečiarova strana by však z koalície neodchádzala.

"Ale keď jeden môže s opozíciou hlasovať, prečo by nemohol ktokoľvek druhý? My sme nie podriadení Smeru, my sme jeho partneri. Že si prisvojuje všetko dobré pre seba? V poriadku, ale sú tam aj naše ciele, myšlienky, postupy, výsledky. Potom sa stane, že sa zahlasuje rôzne a už to nebude nikto vedieť ukočírovať," vyhlásil dnes Mečiar pred novinármi.

SkryťVypnúť reklamu

V koalícii sa vraj nekomunikuje

HZDS podľa Mečiara nechce byť proti Smeru a SNS. "Dovoľujeme si mať veľakrát odlišný názor. Veľa zákonov je prijatých v inej podobe, ako sa navrhovalo. V parlamente mnohé veci dorábame. Ak sa vytvorí precedens, že jeden z nás si zoberie opozíciu ako pomocníka proti vlastným spojencom, tak tým vytvára precedens pre každého," zdôraznil.

Mečiar zároveň upozornil na to, že v koalícii sa nekomunikuje. "Je pomaly šiesty mesiac. Za týchto päť mesiacov sme sa videli dvakrát. Po necelé dve hodiny sme sa venovali programu rokovania NR SR. Ostatným otázkam len okrajovo. Za šesť mesiacov je to málo," povedal. Podľa neho koaličnú radu by mal teraz zvolať predseda SNS Ján Slota.

"Vyzval som na stretnutie aj predsedu Smeru Roberta Fica na rokovanie s tým, že tento stav nie je normálny. Potom je rozhodovanie jednou osobou, alebo jednou stranou. Ja sa skôr o tom, čo si koalícia myslí, dočítam," dodal. Podľa neho sa však diskrétne rokovania medzi jeho stranou a národniarmi uskutočnili. O stretnutie žiadal aj Smer-SD, ten zatiaľ jeho žiadosti nevyhovel.

SkryťVypnúť reklamu

Kšeft s pozemkami

Podľa šéfa HZDS existuje množstvo otázok, o ktorých by mala koalícia rokovať. "Ak chce vláda niečo schvaľovať, musí mať podporu všetkých. Ak chce hovoriť o kríze, musí povedať aké návrhy má. Ja o žiadnych neviem, že by mala. Možno že má. Oficiálne o žiadnych neviem a to som pred dvomi mesiacmi žiadal, že vedieť musím, ak máme niečomu vysloviť podporu," vyhlásil.

Mečiar tiež pripomenul, že vo vláde sa donedávna rozhodovalo konsenzom, ale vo výstavbe mediálneho centra sa pokračuje bez ohľadu na to, že jedna strana je proti a že to bude pre Slovensko podľa neho znamenať zbytočnú stratu viac ako 3,5 mld. korún. "Ide skôr o kšeft s pozemkami pod televíziou, ako o vyriešenie mediálneho centra, ktoré sa dá vyriešiť inak. Musíme sa rozprávať. Na to, aby sme sa rozprávali, musíme sa stretnúť. Keď nie je stretnutie, tak sú len individuálne vyhlásenia, pri ktorých tlmočí každý svoj názor. Ja som teraz iný ako bývam, ale to preto, že partneri musia pochopiť, že sa musia zmeniť," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar pred voľbami: Vraciam sa späť

Výsledok HZDS v parlamentných voľbách bude podľa Mečiara iný ako ukazujú v prieskumoch agentúry. "Preferencie považujem za dôležité, ale nie rozhodujúce. U ľudí okolo agentúry Focus zaznievajú tvrdé kriky kHZDS, radi by nás z politickej mapy vygumovali. Budú si musieť veľa, veľa rokov počkať. Je pravdou, že moje aktivity boli znížené, ale je to dôsledok zdravotného stavu. Teraz sa vraciam naspäť," povedal Mečiar dnes pred novinármi.

Podľa májového prieskumu agentúry Focus by sa HZDS nedostala do parlamentu. Tento mesiac ju podporilo 4,2 % opýtaných, pričom v apríli to bolo 4,8 %.

Vždy bol proti tajným zmluvám

Súkromnému neidentifikovanému subjektu sa nemožno uväzovať viac ako občanom Slovenska, ktorí sú nositelia moci a vláda len z ich poverenia tú moc vykonáva, vyhlásil pred novinármi predseda Mečiar na margo predaja nadbytočných emisných kvót firme s neznámym pozadím.

SkryťVypnúť reklamu

"Proti tajným zmluvám som bol, keď som bol vo vláde, bol som proti nim, keď ich uzatváral Dzurinda a som proti tomu, že vznikajú aj teraz," tvrdí Mečiar. Podľa neho jediným možným východiskom zo zahmlenej situácie v súvislosti so zmluvou o predaji kvót je úprimné priznanie a zverejnenie všetkého.

"Moja dlhoročná skúsenosť je, že ak nepovieš pravdu, skôr či neskôr sa tá pravda prevalí. A čím neskôr sa to prevalí, o to je väčší tlak na toho, kto ju zadržiaval," komentoval šéf HZDS. Podľa neho nikdy nie je hanba chybu priznať a napraviť, a to o to viac, že jej dôsledky sú dnes len politické. "Ak sa bude dlho zastierať a vyvolávať opačný tlak, a dobre poznám mentalitu Slovákov, je otázka času, kedy bude mať aj následky trestnoprávne," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

O spoluzodpovednosti strany za emisie: Je to mimo nás

Zároveň vylúčil, že by ministri jeho strany boli spoluzodpovední za kauzu predaja emisií, keď o nej kabinet hlasoval. "Keď ministri hlasovali, tak len brali na vedomie a nerozhodovali," povedal Mečiar. "Akákoľvek politická zodpovednosť za toto je mimo nás, pretože platí základný úzus, že za všetko, čo sa deje na ministerstve, zodpovedá minister," uzavrel.

Vláda v októbri minulého roka hlasovala o predaji 10 miliónov ton v cene 6,05 eura (182 Sk) za tonu, no výpis z Národného registra emisných kvót, ktorý vedie Dexia banka, hovorí o predaji až 15 miliónov ton, čo by znamenalo, že ak SR za emisie dostala 73 miliónov eur (2,2 miliardy Sk), predala ich lacnejšie, než sa predpokladalo, teda za päť eur (151 Sk) za tonu.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či mohla byť vláda podvedená pred hlasovaním o predaji kvót, odpovedal, že si treba ešte počkať. "Čas ukáže všetko a potom z toho môžeme vyvodiť závery."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu