BRATISLAVA. Predseda vládnej HZDS Vladimír Mečiar dnes kritizoval snahy Smeru premiéra Roberta Fica o zachovanie Špeciálneho súdu, ktorého vznik bol podľa Ústavného súdu v rozpore s ústavou.
Prípadná spolupráca Smeru s opozíciou v parlamente na pokračovaní Špeciálneho súdu môže podľa Mečiara vytvoriť precedens aj pre postup jeho strany, rozpad koalície by však vraj neznamenala.
"Ústava nedovoľuje vláde, aby bránila právoplatnosti existencie rozhodnutia Ústavného súdu tým, že v dobe pred nadobudnutím platnosti publikovaním prijme iné rozhodnutie. Je to protiústavná činnosť," vyhlásil pred novinármi Mečiar.
Šéf HZDS pripomenul, že pod podanie sa podpísali aj poslanci Smeru
HZDS dlhodobo spochybňovala existenciu Špeciálneho súdu, ktorý rieši najzávažnejšie prípady organizovaného zločinu či korupcie. Mečiar pripomenul, že pod podaním na Ústavný súd boli aj podpisy poslancov Smeru. "Prečo také náhle obraty?" spýtal sa.
Ako ďalej pokračoval, Špeciálny súd je najmenej funkčná inštitúcia a ak zaň niekto argumentuje tak, že spochybňuje nezaujatosť ostatných sudcov, tak "útoky na stav ako celok sú niečím, s čím sa HZDS nezmieruje a nezmieri". Jeho strana nedovolí sudcov dehonestovať, pretože tí riskujú veľmi veľa, zdôvodnil Mečiar.
Za zastrašovaním sudcu Orosza má byť niečo iné
"Po tom, ako sa preukáže pravda okolo tzv. vydierania člena ÚS, mal by zvážiť zotrvanie v tomto súde, pretože podstata sporu nie je ani vo vydieraní, ani v pokuse otrávenia manželky," uviedol šéf HZDS na margo údajného zastrašovania ústavného sudcu Ladislava Orosza. "V tom čase totiž bolo jedno veľké demonštratívne oslavovanie päťdesiatky jedného z kolegov v Košiciach. Takže to malo iné pozadie. Možno," naznačil bez bližších detailov.
Fico minulý týždeň ohlásil záujem vlády pripraviť novelu ústavy alebo osobitný ústavný zákon, ktoré by umožnili ďalšie fungovanie Špeciálneho súdu tak, aby bolo v súlade s verdiktom Ústavného súdu. Ten vyhlásil Špeciálny súd za protiústavný pre vyššie platy špeciálnych sudcov a povinnosť bezpečnostných previerok.
Na schválenie ústavných zmien by však boli potrebné aj hlasy opozície, počas ktorej vládnutia tento súd vznikol. Opoziční lídri už potvrdili snahu pripraviť predlohu na zachovanie Špeciálneho súdu v podobe, ako fungoval doteraz, sú pritom pripravení rokovať aj o prípadnom Ficovom návrhu.
Ministerstvo chce špecializované senáty
Ministerstvo spravodlivosti dnes uviedlo, že riešenie problému Špeciálneho súdu bude v súlade s ústavou a nálezom Ústavného súdu. Vytvoriť by sa mali podľa hovorcu ministerstva Michala Jurčiho špecializované senáty, čím vraj dôjde k výraznému zrýchleniu a zefektívneniu súdneho konania v prípadoch organizovaného zločinu a korupcie. "Rozpojednávané kauzy dokončia súčasní sudcovia," dodal Jurči. Nespresnil však, kde by mali špecializované senáty vzniknúť. Jednou z možností by podľa predsedu ústavnoprávneho výboru parlamentu Mojmíra Mamojku (Smer-SD) bolo, keby sa agenda Špeciálneho súdu preniesla na takéto senáty v rámci všeobecných súdov.
Riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády Branislav Ondruš nevedel ČTK povedať, či sa vláda bude zaoberať legislatívnym návrhom už túto stredu na svojom pravidelnom zasadnutí. "Premiér má záujem riešiť to tak, aby nedošlo k situácii, že zákon o Špeciálnom súde bude neúčinný, a tá situácia nastane, keď vyjde nález v Zbierke zákonov," povedal.