BRATISLAVA. Generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka dnes povedal, že vyjadrenia niektorých politikov na adresu Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý rozhodol o zrušení Špeciálneho súdu, sú veľmi laické a nešťastné, pretože vychádzajú z informácií, ktoré nie sú relevantné.
"My sme si spravili rešerš, vychádzajúc z komuniké, ktoré ÚS vydal a na Generálnej prokuratúre sme dospeli k záveru, že všetky informácie, ktoré odzneli z úst politikov na rozhodnutie ÚS, sú veľmi nesprávne," informoval dnes po stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom v Prezidentskom paláci.
Hlava štátu dnes pozvala generálneho prokurátora a požiadala ho, aby začal v tejto veci trestné stíhanie voči tým, ktorí ústavného sudcu Ladislava Orosza údajne ovplyvňovali. "Ale aby skúmal aj tých, ktorí sa dali ovplyvniť," doplnil prezident.
Gašparovič sa domnieva, že po rozhodnutí ÚS "sa vytvorila atmosféra, že sú sudcovia na Ústavnom súde podplácaní a toto rozhodnutie o zrušení Špeciálneho súdu je na nátlak, resp. že nátlak bol robený na sudcov". Podľa neho je to veľmi vážna kauza a zároveň obvinenie právneho štátu.
"Som veľmi nespokojný a mrzí ma, že o tejto veci sa začalo hovoriť ako o niečom, čo je pre Slovensko typické, že sudcovia na Slovensku podliehajú mafii a že sú korupční, že sú neslušní," konštatoval.
Trnka zdôraznil, že vo veci údajného ovplyvňovania Orosza už prebieha vyšetrovanie od 27. apríla. "Nie je pravda, že by prokuratúra alebo polícia nič nekonali, tu už beží vyšetrovanie, o čom som informoval pána prezidenta. Samozrejme, my takéto oznámenia, ktoré tomu predchádzali, nikdy neberieme na ľahkú váhu," podčiarkol Trnka.
Podľa generálneho prokurátora by sa mali novinári pýtať hlavne Orosza, či rozhodoval pod nejakým tlakom, alebo bol niekým ovplyvňovaný. "Stačí zbehnúť do Košíc a opýtať sa ho na to. Ja nebudem komentovať výsledky vyšetrovania, ktoré sú vlastne len trojtýždňové," odporučil Trnka. Dodal, že spisový materiál má na svojom stole.
"Materiál bol pridelený prokurátorovi na GP, ktorý prvé, čo spravil, bolo, že odňal túto vec košickým policajtom a košickým prokurátorom a pridelil ju na Krajskú prokuratúru do Bratislavy, aby sme zabránili akémukoľvek možnému podozrievaniu alebo akýmkoľvek možnostiam ovplyvňovania," oznámil Trnka. Podľa neho môže nastať väčšie prekvapenie, keď zverejnia výsledky vyšetrovania.
Ďalej podčiarkol, že profesionálna obec bude mať možnosť vyjadriť sa k záležitosti po tom, čo bude nález ÚS zverejnený v zbierke zákonov.
"A myslím si, že poslanci majú vytvorený dostatočne veľký priestor, aby rozhodli, či chcú mať nejaký špeciálny súd alebo špecializovaný súd alebo nejaké špecializované senáty," dodal s tým, že Generálna prokuratúra je pripravená bez najmenších problémov spolupracovať pri takýchto legislatívnych zámeroch tak, aby neboli v rozpore s Ústavou SR.