BRATISLAVA. Lexa od vydavateľstva žiada nemajetkovú ujmu 16 597 € (500-tisíc Sk). Ivan Lexa už viedol s vydavateľstvom niekoľko súdnych sporov na ochranu osobnosti.
V spore dnes vypovedal ako svedok advokát Svetozár Chabada a vyjadroval sa k článku „Kauza mala slúžiť na diskreditáciu biskupa Baláža“ denníka Sme z 30. januára 2004, ktorý bol predmetom sporu.
Chabada povedal, že skutočnosti, ktoré sú v článku uvedené, sú nepravdivé. „Je absolútne nepravdivé, že pracovníci SIS mali diskreditovať biskupa Baláža. Pán biskup síce za to nemohol, ale pracovníci biskupského úradu spôsobili krádež. Keby sa do toho nezainteresovali pracovníci SIS, tak by SR prišla o obraz, významnú kultúrnu pamiatku,“ poznamenal advokát. Ako ďalej dodal, celý spor mal negatívny vplyv na Lexovu rodinu. „Jeho mama, ktorá bola hlboko veriaca, to niesla veľmi ťažko, keď niekto napíše do novín kauza slúžila na diskreditáciu biskupa Baláža.“ Podľa neho každý dával Lexovcom pocítiť, ako sa nemá správať ku domažlickému kléru. „Svojím spôsobom sa tento incident dotýkal aj mojej osoby, lebo môj otec bol generálny biskup evanjelickej cirkvi a bralo sa to ako útok zo strany evanjelikov, skonštatoval Chabada. Po výsluchu Chabadu súd dokazovanie ukončil.
Článok sa dotýkal známej kauzy z roku 1995 - kauzy triptych obrazu Klaňania sa troch kráľov. Obraz mal vtedy kúpiť Švajčiar Thomas J. Grabner. Neskôr vyplynulo, že sa za Švajčiara iba vydával a údajne bol nastrčeným agentom na vyprovokovanie spravodajskej hry proti Balážovi. Celú akciu vtedy monitorovala Slovenská informačná služba.
Na biskupskom úrade následne vykonali bez prítomnosti biskupa Baláža policajnú prehliadku a zadržali obraz aj 200-tisíc dolárov, ktoré Grabner zaplatil. Biskup bol potom vyšetrovaný, lebo obraz bol údajne kultúrnou pamiatkou.
Triptych banskobystrickému biskupskému úradu vrátili v novembri 2000. Vláda sa zároveň úradu za činnosť štátnych orgánov vo vzťahu k nemu ospravedlnila.