BRATISLAVA. Za posledný týždeň spáchali priestupok zrejme až dvaja poslanci. Predseda SNS Ján Slota, keď vulgárne nadával policajtke v parlamentnej garáži, a predseda SMK Pál Csáky, keď prekročil rýchlosť o 50 kilometrov za hodinu.
Téma zrušenia imunity na takéto priestupky je pre politické strany nepríjemná. Na otázky odpovedajú vyhýbavo. Niektorí politici platia pri dopravných priestupkoch pokuty aj napriek imunite, Csáky nezaplatil. Mohlo ho to vyjsť minimálne na dvesto eur. „Nikto odo mňa nechcel pokutu. Komu by to pomohlo?" spýtal sa. Poslanecký preukaz vraj nevytiahol, policajt ho spoznal.
Péčko v červenom trojuholníku by malo zdobiť autá všetkých poslancov slovenského parlamentu. Komentár Lukáša Filu.
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš povedal, že poslanec pokutu nemôže zaplatiť, ani keby chcel. Podpredseda KDH Daniel Lipšic však hovorí, že on platil niekoľkokrát za zlé parkovanie a nikdy to nebol problém.
Csáky na otázku, či by nemali zrušiť imunitu na dopravné priestupky, odpovedal iba „nie". Pomyselnú pokutu vraj dá na charitu a znovu sa ospravedlnil.
Nikdy si imunitu nezrušili
Poslanci mali na stole návrh na zrušenie imunity niekoľkokrát, nikdy neprešiel. Zrušili len imunitu na priestupky pod vplyvom alkoholu a na odmietnutie fúkať.
Minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý presadil prísnejší cestný zákon, na to, či poslanci potrebujú imunitu na cestách, odpovedal tiež vyhýbavo - že o jej rozsahu rozhodujú poslanci.
Odpoveď Smeru, či ich poslanci skúsia zrušiť imunitu je, že Csáky škodí Slovensku viac inak ako pirátskou jazdou.
Iné problémy má krajina aj podľa SDKÚ. „Je pre politika väčší trest zaplatiť pokutu alebo sa nechať prepierať médiami? Podľa mňa prepieranie v médiách," povedal šéf poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš.
HZDS sa bude zrušením imunity zaoberať, keď taký návrh padne, SNS neodpovedala vôbec. Odmieta však porovnávanie so Slotom. On vraj nijaký priestupok nespáchal.

Beata
Balogová
