BRATISLAVA. Nijaká novela ústavy ani nový ústavný zákon možno Špeciálny súd po tom, ako ho ústavní sudcovia označili za protiústavný, nezachránia. Minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS včera po návrate z Bulharska priniesol nové riešenie. Chce vytvoriť špecializované senáty. S rovnakým riešením včera prišiel aj prezident Ivan Gašparovič.
Špecializované senáty prichádzajú do úvahy aj podľa premiéra Roberta Fica. Ten ešte minulý týždeň hovoril o tom, že Špeciálny súd má svoje miesto v systéme súdov.
Riešenie cez špecializované senáty podľa Harabina prispeje k „výraznému zrýchleniu a zefektívneniu súdneho konania v prípadoch organizovaného zločinu a korupcie". Minister však nehovorí, na ktorých súdoch majú takéto senáty pôsobiť - či na krajských, alebo okresných.
Predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka zo Smeru si ich vie predstaviť na krajských súdoch. „Možno nie na všetkých, postačí ich koncentrovať len na niektorých. Nemalo by sa to rozptyľovať po Slovensku pre väzby," povedal Mamojka.
Práve narušenie regionálnych väzieb medzi sudcami, policajtmi, prokurátormia súdenými bolo dôvodom, prečo mal Špeciálny súd celoslovenskú pôsobnosť. Okrem organizovaného zločinu riešil aj korupciu verejných činiteľov.
Špecializovanými senátmi na všeobecných súdoch by sa tieto väzby mohli obnoviť. „Takýto návrh popiera základnú ideu Špeciálneho súdu," myslí si preto Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Predseda Špeciálneho súdu Michal Truban sa zatiaľ k najnovšiemu návrhu vyjadriť nechcel, pretože zámer ministerstva stále nepozná. Pôvodne sa prikláňal k zriadeniu Špeciálneho súdu novým ústavným zákonom. Ani takéto riešenie by však nemuselo zachrániť rozpojednávané kauzy. O nich Harabin hovorí, že ich dokončia súčasní sudcovia.
Autor: sen

Beata
Balogová
