Vláda by už v stredu mala rozhodnúť o novom zákone, ktorým sa zachová kontinuita Špeciálneho súdu. Koaliční partneri Smeru sa o ňom dozvedia až ráno.
BRATISLAVA. Špeciálny súd dostane nový názov, rozšíria sa mu právomoci, jeho sudcovia budú pracovať za menej peňazí a zrejme bez bezpečnostných previerok. S takýmto riešením prišiel v utorok premiér Robert Fico.
Špeciálni sudcovia budú teda zrejme pokračovať vo svojej práci aj po tom, ako nadobudne účinnosť minulotýždňový nález Ústavného súdu. Ten povedal, že Špeciálny súd je protiústavný.
Kontinuitu by mal zabezpečiť nový zákon, o ktorom by už v stredu mala rokovať vláda.
Platiť by mal v deň, keď Ústavný súd zverejní svoj nález v Zbierke zákonov a odkedy by mal Špeciálny súd vlastne zaniknúť.
Fico o novom návrhu informoval v utorok podvečer po vyše hodinovej pracovnej porade, na ktorej bol aj minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS.
Ten ešte aj v utorok presadzoval skôr riešenie zriadením špecializovaných senátov. Hoci súdy spadajú do jeho pôsobnosti, nový zákon na rokovanie vlády zrejme on nepredloží. Isté to bude až po stredajšej koaličnej rade, ktorú premiér zvolal pred zasadnutím ministrov. Na nej sa bude premiér snažiť presvedčiť koaličných partnerov, aby svoj názor na Špeciálny súd a jeho zachovanie zmenili.
HZDS aj SNS boli totiž doposiaľ proti. K najnovšej iniciatíve sa v utorok nevyjadrili. Predseda SNS Ján Slota však už v minulosti Ficovi odkázal, že „špeciálne tribunály sa vytvárali v direktívne riadených štátoch, či už komunistických, alebo v tretej ríši“. Predseda HZDS Vladimír Mečiar zase upozorňoval, že aktivity proti rozhodnutiu Ústavného súdu môžu byť protiústavné.
„Je to elegantné riešenie. Domnievam sa, že sa môžeme na ňom dohodnúť,“ povedal Fico. Chce, aby v Pezinku vznikol špecializovaný trestný súd, ktorého právomoci by sa rozšírili.
Jeho sudcovia by mali nižšie platy. Bezpečnostné previerky sudcov sa môžu ešte stať predmetom rokovaní, pripustil Fico.
Opozícia totiž nechce ich úplné zrušenie, ale len to, aby sa stali vstupenkou pre sudcov na špecializovaný súd.
Premiér chce síce prioritne rokovať s koaličnými partnermi, ale nevylúčil už ani rokovania s opozíciou. Cesta obyčajným zákonom síce zvyšuje riziko pre obnovu už uzavretých káuz, ale podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica je „dobrou cestou na dohodu“.
Opozícia pritom chce sama predložiť do piatka vlastný ústavný zákon, ktorým by Špeciálny súd zachránila.
SDKÚ, KDH a SMK sa však s Ficom nechcú predbiehať o to, koho návrh bude nakoniec schválený. „Je to spor o charakter štátu, urazenosť a ješitnosť musia ísť bokom. To, kto z toho bude mať politické body, je u mňa na 83. mieste,“ tvrdí Lipšic.
Keďže sa Fico nechce vydať cestou ústavného zákona, ale obyčajného, pri hlasovaní to bude mať jednoduchšie. Na záchranu súdu by nepotreboval väčšinu 90 hlasov, ale obyčajnú.
K budúcnosti Špeciálneho súdu by sa v stredu mali vyjadriť aj ľudia v Bratislave a v Košiciach. V oboch mestách organizuje opozícia zhromaždenia za zachovanie súdu.

Beata
Balogová
