Spor ochranárov a lesníkov o chemické postreky v národných parkoch sa opäť rozhorel. Ochranári tvrdia, že v národnom parku Nízke Tatry lesníci používajú nelegálne chemikálie.
MALUŽINÁ. Miliardový chrobák znovu rozpútal boj ochranárov a lesníkov. Lykožrút si vyslúžil tento prívlastok potom, čo vláda schválila na boj s ním viac ako jeden a pol miliardy korún.
Lesníci nasadili proti lykožrútovi chémiu. Ochranári dali legálnosť postrekov v Národnom parku Nízke Tatry preveriť polícii.
Varovanie chýba
Nad lesnou správou Malužiná (okr. Liptovský Mikuláš) ešte pred niekoľkými dňami visela tabuľka s nápisom Pozor, chemická asanácia porastov proti podkôrnemu hmyzu. Zakazuje sa zber lesných plodov a vstup do lesa až do odvolania!
Včera tam už upozornenie nebolo. Opýtali sme sa lesného robotníka, či lesníci ešte postrekujú: „Áno, videl som traktor s cisternou. Išiel hore," ukazoval smerom do národného parku. Na ohrozenie upozorňuje veľká tabuľa na drevenej budove, podľa údajov na nej však zákaz platil len do konca minulého roku.
Turisti sú tak vystavení priamemu kontaktu s chemikáliou. Medzinárodné štúdie potvrdzujú, že látka cypermetrín, ktorú postrek obsahuje, má vplyv na DNA a niektoré uvádzajú aj karcinogénne účinky.
V Malužinej, niekoľko desiatok metrov od tabule hlásajúcej vstup do národného parku, to včera vyzeralo ako na Prístavnom moste v Bratislave. Za pár minút prešlo najmenej desať nákladných aj osobných áut a v rannej hmle tam nakladače ukladali spílené stromy.
„Pozrite, ako to tu vyzerá. Každý na to s....e," sťažuje sa lesný robotník.
Z auta tiekla chemikália
„Je to svinstvo," hovorí ochranár a bývalý lesník Karol Kaliský o prípravku Fury, ktorý striekajú lesníci na lykožrúta. Nákladné auto s pesticídom objavil pri ceste nad Vyšnou Bocou.
„Pohybujú sa tam ľudia, aj deti. Nikto auto nestrážil. Dosky boli napité chemikáliou a z bandasiek tiekla ružovo sfarbená látka na zem. Na sude bola etiketa nepovoleného prípravku Fury 100 EW," hovorí Kaliský a ukazuje na červené fľaky v pôde.
„Použili neregistrovaný, a teda zakázaný prípravok," upozorňuje šéf Lesoochranárskeho združenia VLK Juraj Lukáč. V zozname registrovaných chemických látok prípravok nie je. Fury 100 nemožno používať v národných parkoch, v ich ochranných pásmach a v prírodných rezerváciách.
Lesníci tvrdia, že povolená chemikália Fury 10 sa používa pod názvom Fury 100 v Poľsku. Pri presune z Poľska k nám údajne nestihli vymeniť etikety.
„Registrácia prípravku je zdĺhavý proces, ktorý nie je možné nahradiť prelepením etikety na výrobku nelegálne dovezenom z Poľska," upozorňuje Lukáč. „Je to hrubé porušeniu legislatívy pri nakladaní s nebezpečnými látkami. Potvrdil to profesor Legáth z Národného referenčného laboratória pre pesticídy, s ktorým sme konzultovali."
Karol Kaliský pracoval aj v TANAPe a hovorí, že prístup je všade rovnaký. „Chémia neznamená záchranu lesa. Lesy na Rovniach v NAPANT-e, pôvodne navrhnuté medzi bezzásahové zóny, najskôr chemicky ošetrili, a potom vyťažili. Padli aj vzácne, viac ako 300ročné stromy."
Spomína aj na zásahy v Spišskej Magure. „Lesníci vyhrali boj s lykožrútom, ale za cenu likvidácie lesa."
Tajné testy
Pesticídy, ktoré majú zlikvidovať lykožrúta, poškodzujú aj necieľové organizmy vrátane človeka, tvrdí Lukáč. „Testy, ktoré vraj dokazujú ich neškodnosť, sú verejnosti na Slovensku utajované, spotreba týchto chemických látok v lesníctve neustále stúpa."
VLK sa roky snaží získať toxikologické štúdie, na základe ktorých bolo Fury 10 schválené. Ministerstvo zdravotníctva ich odmietlo vydať.
Lesníci tvrdia, že situácia v smrekových lesoch nadobúda podobu ekologickej katastrofy. Chemický zásah zdôvodňujú štatistikou. Len vlani chytili takmer 600 miliónov lykožrútov. Postoj ochranárov k chemickým postrekom v národnom parku považujú lesníci za šírenie poplašnej správy a obrátili sa na políciu.
Hovorkyňa Lesov SR Anita Fáková ubezpečuje verejnosť, že lesníci používajú na lykožrúta rovnakú látku, akou poľnohospodári striekajú plodiny, ktoré denne konzumujeme: „Ide o 0,5 percentný koncentrát chemickej látky Fury 10, ktorá spĺňa prísne kritériá Európskej únie a nachádza sa v Zozname registrovaných prípravkov na ochranu rastlín ministerstva pôdohospodárstva."
Lesníci plánujú do konca júna vystriekať na územiach závodov Považská Bystrica, Čadca, Námestovo a Liptovský Hrádok, aj v okrajových častiach NAPANT-u takmer 2,4 milióna eur.
Postrekovať budú aj v Beňuši, Rimavskej Sobote a v Revúcej.

Beata
Balogová
