BRATISLAVA. Radosť mafiánov či Jozefa Majského zo zrušenia Špeciálneho súdu bola predčasná. Situáciu po minulotýždňovom rozhodnutí Ústavného súdu včera zachraňoval na vláde premiér Robert Fico.
Namiesto Špeciálneho súdu bude v Pezinku pracovať Špecializovaný trestný súd. Funkčný príplatok sudcov už nebude šesťnásobok nominálnej mesačnej mzdy, ale len 1,3-násobok. Namiesto doterajších takmer 7000 eur budúdostávať zhruba 3566 eur. Sudcovia sa už nebudú musieť podrobovať bezpečnostným previerkam. Stálu ochranku, ktorú sudcovia mali, stratia. Dostanú ju len v prípade, ak o to požiadajú. Pôsobnosť súdu sa rozširuje aj na ďalšie trestné činy. Bude rozhodovať o úkladných vraždách, nepriamej korupcii, ale aj o machináciách pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Odvolací súd sa nemení, ostáva ním Najvyšší súd.
Prevahou svojich ministrov tam presadil zákon o Špecializovanom trestnom súde, ktorý by pokračoval v práci Špeciálneho súdu. Vystrieda ho v deň, keď bude platný nález ústavných sudcov.
Fico predložil návrh zákona v deň, na ktorý opozícia pripravila do Bratislavy a Košíc zhromaždenia za záchranu Špeciálneho súdu. Hlasy opozičných poslancov potrebovať bude. Podporu svojich koaličných partnerov z SNS a HZDS ani napriek na rýchlo zvolanej koaličnej rade nezískal.
Fico spravil po svojom
Vladimír Mečiar z HZDS a Anna Belousovová z SNS hovorili o špecializovaných senátoch pri krajských súdoch a o tom, že korupciu, organizovaný zločin a trestné činy verejných činiteľov nemá posudzovať samostatný súd, lebo je to nesystematický prvok. Ani ich výhrady Fica neodradili a na vláde krátko po ich stretnutí predstavil návrh o Špecializovanom trestnom súde.
Návrh premiéra
Nový názov
Nižší plat pre sudcov
Bez bezpečnostnej previerky
Ochranka len na vyžiadanie
Väčšia pôsobnosť
Odvolania sa nezmenia
Nový zákon nerieši len zmenu názvu súdu, podľa Fica reaguje aj na výhrady Ústavného súdu. Ruší preto pre sudcov bezpečnostné previerky a znižuje im funkčný príplatok. Obmedzuje aj ich ochranu, doposiaľ nepretržitú. Po novom pridelia ochrankára len k sudcovi, ktorý o to požiada.
Mení sa aj pôsobnosť súdu. Riešiť má aj nepriamu korupciu, úkladné vraždy či machinácie pri verejnom obstarávaní.
Špeciálny súd zatiaľ proti takémuto návrhu výhrady nemá. „Vládou schválený zákon zabezpečuje vecnú aj personálnu kontinuitu, pričom v plnom rozsahu zohľadňuje nález Ústavného súdu,“ povedala hovorkyňa Katarína Kudjaková.
Mečiar včera vyhlásil, že ak nový zákon prejde v parlamente, opäť ho napadne na Ústavnom súde. Hlasy jeho poslancov a SNS mu na to postačia.
Premiér hovorí, že v zákone nevidí citlivé miesta, ktoré by mohli byť pre ústavných sudcov zaujímavé.
Vládne rozhodnutie o špecializovanom trestnom súde je vzácny prípad pozitívneho populizmu, tvrdí Peter Schutz. Predseda vlády je na dobrej ceste, aby zvládol problémy okolo Špeciálnehosúdu na výbornú, komentuje Juraj Hrabko.
Trnka to berie, opozícia tiež
„Je to spravené ústavne konformne, ale obrátiť sa na Ústavný súd môže každý,“ povedal o návrhu generálny prokurátor Dobroslav Trnka, podľa ktorého je však návrh pripravený tak, že by zaňho mohli zahlasovať všetci prítomní poslanci.
Na program Národnej rady by sa zákon mal dostať na začiatku júnovej schôdze, ktorá sa začne 16. júna. Pri hlasovaní sa Smer bude musieť spoľahnúť na opozíciu. Tá mu včera odkázala, že hoci jej návrh ústavného zákona je lepší, uprednostnia kontinuitu Špeciálneho súdu pred hrozbou jeho zániku.
Daniel Lipšic z KDH hovorí, že so Smerom chcú rokovať o zlepšení zákona. Rokovania by sa mali týkať najmä výšky platov sudcov, ale aj ich bezpečnostných previerok.
Čítajte viac: Proti rušeniu Špeciálneho súdu protestovali stovky ľudí.
Harabin porážku necíti
Tri roky sa minister spravodlivosti snažil o zrušenie Špeciálneho súdu. Jeho plán nevyšiel, napriek tomu včera o nespokojnosti nehovoril.
BRATISLAVA. Trojročné snaženie ministra spravodlivosti Štefana Harabina za HZDS vymazať Špeciálny súd zo systému slovenských súdov vyšlo nazmar. Minister napriek tomu včerajšie rozhodnutie vlády nekritizoval a ani sa necítil byť porazený.
Návrh o Špecializovanom trestnom súde včera minister za HZDS nepredkladal. Hoci súdy spadajú do jeho kompetencií, musel ho nahradiť premiér.
Harabin napriek tomu novinárov presviedčal, že so schváleným zákonom až na „jednu malú výhradu“ súhlasí. Tou výhradou je, že on presadzoval vznik špecializovaných senátov pri Krajskom súde v Banskej Bystrici, čo by však znamenalo zánik Špeciálneho súdu a vláda schválila vznik samostatného trestného súdu.
Premiéra sa pritom snažil o svojich predstavách presviedčať do poslednej chvíle. Aj v utorok večer na pracovnej porade pred rokovaním vlády. Keď neuspel, na vláde sa pri hlasovaní zdržal. Včera tvrdil, že je spokojný s rozšírením pôsobnosti súdu a že postih mafie a korupcie bude efektívnejší.
Jeho stranícky šéf Vladimír Mečiar má k spokojnosti ďaleko. Pochybuje o právnej čistote včera schváleného návrhu, ale aj o postupe premiéra. Je presvedčený, že novým zákonom sa ďalej vytvára medzistupeň v systéme súdov, k čomu mal výhrady aj Ústavný súd. Ak teda nový návrh prejde v parlamente, chce jeho ústavnosť opäť napadnúť.⋌
mož
Slota neprišiel za Ficom. Pracoval v zahraničí
Koaličná rada rokovala bez Jána Slotu. Podľa SNS bol v zahraničí.
BRATISLAVA. Predsedu SNS Jána Slotu včera na koaličnej rade nahradila podpredsedníčka strany Anna Belousovová. Hovorkyňa SNS Jana Benková to vysvetlila tým, že Slota je na zahraničnej pracovnej ceste, a preto sa nemohol zúčastniť.
O akú cestu ide, nepovedala. Ako poslanec nadnes Slota nemal plánovanú žiadnu pracovnú cestu. Nebol ešte ani na jednej v tomto volebnom období, hoci si zahraničnú pracovnú cestu často uvádza ako dôvod svojho ospravedlnenia v parlamente. Kde rokuje a o čom, nie je známe.
Slota je ostro proti Špeciálnemu súdu, pre ktorý koaličná rada bola. S premiérom Ficom ani s predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom momentálne nemá dobré vzťahy.
Fico mu odvolal dvoch ministrov a Slota podozrieval políciu, že úmyselne zverejnila záznam o jeho vulgárnych nadávkach policajtke v garáži.
„Náš strategický zámer je, aby v tomto volebnom období dovládla táto koalícia. V tom je podstata nášho konania aj mlčania,“ povedal Slota cez víkend pre TASR.
Vladimír Mečiar sa na rozdiel od Slotu sťažoval, že koaličná rada sa stretáva málo a o všetkom rozhoduje jedna strana a jeden muž.
mož
Autor: Veronika Šutková

Beata
Balogová
