BRATISLAVA. Na slovenské vysoké školy (VŠ) podali vlani uchádzači takmer 150.000 prihlášok. Tri štvrtiny z nich smerovali na dennú formu štúdia. Najviac prihlášok na denné štúdium putovalo na bratislavskú Univerzitu Komenského, záujemcovia o externú formu sa zase hlásili najmä na Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Takmer 85.000 prihlášok od občanov SR bolo úspešných a polovicu z nich vybavili kladne bez prijímacej skúšky. V porovnaní oproti minulému roku predstavuje prijatie bez prijímačiek nárast o 12 %. Vyplýva to zo štatistických údajov Ústavu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) o prijímacom konaní na VŠ na akademický rok 2008/2009.
Najväčšiu skupinu uchádzačov tvorili vlani 19-roční, a to 28 %. Na základe výsledkov prijímacích konaní, polovica maturujúcich v roku 2008 pokračuje podľa ÚIPŠ v štúdiu na vysokých školách.
"Titul je veľká motivácia, ale pomerne prirodzená. Štatistiky o zamestnanosti ukazujú, že dlhodobo nezamestnaní nie sú práve vysokoškoláci," komentovala pre TASR množstvo prihlášok Renáta Králiková, analytička z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). Podľa nej vysokoškolský diplom zvyšuje cenu na trhu práce a je v súčasnej dobe racionálne rozhodnúť sa pre VŠ.
Analytička pripustila, že v mnohých prípadoch je v súčasnosti oveľa ľahšie dostať sa na vysokú školu ako kedysi. Domnieva sa, že je to spôsobené aj tým, že školy sú motivované spôsobom nastavenia financovania. "Školy dostávajú 65 % rozpočtu na základe počtu študentov, takže sa vysoké školy snažia získať čo najviac študentov," komentovala.
Zo štatistík ÚIPŠ vyplýva, že jeden uchádzač o vysokoškolský diplom podal priemerne 1,9 prihlášky. Maturujúci v roku 2008 ich zaslali v priemerne 2,5.
Zahraniční záujemcovia o štúdium v SR zaslali 1,9 % z celkového počtu prihlášok. Medzi prijatými uchádzačmi potom tvorili 2,6 %. Z cudzincov viac ako polovica, teda 65 %, pochádzalo zo susednej Českej republiky.
Uchádzačov podľa počtu prihlášok lákali najviac spoločenské vedy, náuky a služby. Atraktívna bola psychológia, dizajn, zubné lekárstvo, či architektonická tvorba. ÚIPŠ tiež zaznamenal zvýšenie podielu súkromných VŠ na počte podaných a kladne vybavených prihlášok.