Bratislava 27. mája (TASR) - Všetci prokurátori na Slovensku majú zo zákona povinnosť podrobiť sa previerke Národného bezpečnostného úradu, a tak by ju mohli mať aj všetci sudcovia. "Navrhnime ju aj pre nich a je to vybavené," vyhlásil po dnešnom rokovaní vlády na margo schváleného návrhu zákona o zriadení Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.
Táto inštitúcia má byť pokračovateľom Špeciálneho súdu s tým, že sa už nepočíta s povinnými previerkami pre jej sudcov tak, ako je to v súčasnosti. Na otázku, či sú previerky pre všetkých sudcov potrebné, Trnka odvetil, že on nie je sudcom.
Samotný návrh zákona podľa neho nie je v rozpore s Ústavou SR. "Postup, ktorý bol zvolený, sa mi zdá konformný až do takej miery, že môžu zaň hlasovať prakticky všetci poslanci, ktorí sa v Národnej rade SR nachádzajú," konštatoval Trnka.
To, že v súvislosti so ŠS dôjde k viacerým zmenám, komentoval slovami, že Ústavný súd (ÚS) zrušil zriadenie Špeciálneho súdu (ŠS), a tak by bolo nezmyslom vytvárať ho opätovne. "Mohli by sme sa tak dostať do nejakej kolízie," upozornil. Zároveň informoval, že ak tento zákon prejde aj v parlamente, tak k istým zmenám bude musieť dôjsť aj v Úrade špeciálnej prokuratúry. "Platy špeciálnych sudcov boli upravené a keby platy špeciálnych prokurátorov zostali, bol by to veľký nepomer," tvrdí.
Napriek tomu, že líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar avizoval, že ak vznikne nová inštitúcia ako pokračovanie ŠS, tak sa opätovne obráti na ÚS, Trnka v zákone rozpor s Ústavou SR nevidí. "Každý má právo obrátiť sa na ÚS, budú však musieť definovať, v čom vidia nesúlad," uzavrel.
Špecializovaný trestný súd v Pezinku má vzniknúť dňom publikovania nálezu ÚS o Špeciálnom súde v Zbierke zákonov. Verdikt kabinetu sa však neprijímal ako väčšinou konsenzom, ale hlasovaním. Návrh zákona podporili len prítomní ministri za Smer-SD, nominanti SNS a ĽS-HZDS sa zdržali.