BRATISLAVA. Externí študenti, ktorí cez darovacie zmluvy platili univerzitám tisíce eur za štúdium, dostali novú nádej. Peniaze sa im možno vrátia. Najvyšší súd totiž zrušil rozsudky okresného a krajského súdu v prípade bývalého študenta jednej zo slovenských univerzít. Ten môže slúžiť ako príklad pre ostatné prípady.
Študent žaloval školu za bezdôvodné obohatenie sa. Nižšie súdy mu nedali za pravdu, podľa Najvyššieho súdu však svoje verdikty dostatočne neodôvodnili.
Maskované školné ako hrozba
„Najvyšší súd zaujal k takýmto darom veľmi skeptický postoj a jasne vymedzil a pomenoval problémové okolnosti prípadu, ktoré zjavne nasvedčujú, že nejde o dar, ale o formu školného maskovanú ako dar,“ hovorí právnik Vladimír Šárnik, ktorý zastupuje študenta.
Školné stojí tisíce eur
Výber školného zlegalizovali zákonom v septembri 2007.
Strop pre magisterské štúdium je 5145 eur (155tisíc korún).
Nasledovali štrajky študentov, otvorené listy aj žaloby.
Kontrola ministerstva školstva, zverejnená v máji, ukázala, že 18 z 20 verejných vysokých škôl porušilo zákon.
Najvyšší súd vyčítal predchádzajúcim verdiktom, že ignorovali zjavný nátlak a hrozbu študentovi. Darovacia zmluva totiž obsahovala aj bod, podľa ktorého sa nezaplatenie daru v určenom termíne považuje za zanechanie štúdia.
Precedensom je podľa Šárnika aj to, že Najvyšší súd jasne povedal, že „zákonný zákaz vyberania školného nemožno obísť iba tým, že sa táto platba označí ako dar“.
Bezradný Mikolaj
Ministerstvo školstva o probléme s darmi vie, proti školám však doteraz nezakročilo. Minister Ján Mikolaj z SNS tvrdí, že rezort nevie dokázať, či sú vynucované školami pod nátlakom.
Analytička Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáta Králiková považuje rozhodnutie za prelomové. Môže podľa nej zastaviť vyberanie pokútneho školného. „So školami sa môžu začať súdiť ďalší poškodení študenti, ktorí si doteraz mysleli, že nemajú na súde šancu.“
„Čisto psychologicky hrá v prospech študentov aj stádovitý efekt rozšírený v justícii, pretože vo veci školného doteraz nižšie súdy veľmi často nasledovali rozhodnutia iných nižších súdov,“ hovorí Králiková.
Zastaviť nezákonné vyberanie školného mala Mikolajova novela vysokoškolského zákona z júla 2007, avšak po nedávnej kontrole škôl sa ukázalo, že je proti darom neúčinná.

Beata
Balogová
