Odovzdať hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu mimo trvalého bydliska je jednoduché. Stačí preukaz vybavený aj cez email.
BRATISLAVA. Ak chcete budúcu sobotu voliť slovenských europoslancov, no nebudete doma, mali by ste čo najskôr požiadať o vydanie voličského preukazu. Termín sa kráti.
Preukaz si možno na mestských a obecných úradoch vyzdvihnúť osobne, cez člena rodiny, ale dá sa oň požiadať aj poštou a vo väčšine miest i elektronicky. Výnimkou sú mnohé obce a niektoré menšie mestá ako Čierna nad Tisou, ktorá stále nemá ani internetovú stránku.
V Bratislave a Košiciach vydávajú preukazy mestské časti, preto tieto mestá nemajú jednotnú emailovú adresu, kde možno o preukaz žiadať.
Poštou s predstihom
Ako si vybaviť voličský preukaz
Osobne
na mestských a obecných
úradoch zväčša na počkanie.
Cez rodinného príslušníka
väčšinou stačí s občianskym preukazom, niekde žiadajú aj splnomocnenie (nemusí byť úradne overené).
Poštou stačí uviesť meno a priezvisko, trvalý pobyt a spiatočnú adresu, niekde aj rodné číslo; preukaz príde doporučene.
Emailom vo väčšine miest; najlepšie
je zistiť si emailovú adresu
telefonicky. Stačí uviesť údaje ako pri poštovej žiadosti.
emaily niektorých miest:
Nitra: volby@msunitra.sk
Trnava: info@trnava.sk
Trenčín: evidencia.kc@trencin.sk
B. Bystrica: zolnerova@misbb.sk
Žilina: sekretariatmsu@zilina.sk
Prešov: iveta.katrenicova@presov.sk
Petržalka: tlacove@petrzalka.sk
Úrady vydávajú preukazy, oprávňujúce voliť kdekoľvek na Slovensku, do budúceho štvrtka. Tí, čo si jeho vybavenie nechajú na poslednú chvíľu, si ho však musia vyzdvihnúť priamo na úrade.
Na vybavenie písomných žiadostí potrebujú mestá a obce viac času. Preukaz posielajú doporučene poštou.
„Vzhľadom na skúsenosti z predchádzajúcich volieb budeme zasielať preukazy poštou do piatka 29. mája. Písomné žiadosti doručené neskôr budú vybavené s tým, že si žiadateľ musí prevziať preukaz priamo na mestskom úrade najneskôr do 5. júna do 15.00,“ hovorí Elena Krausová zo žilinskej radnice.
Podobne je to aj v ďalších mestách. „Ak občan chce, aby mu bol preukaz doručený poštou, mal by oň požiadať najneskôr do utorka,“ vraví Monika Pastuchová z Banskej Bystrice. V Trnave žiadajú zaslanie žiadosti najmenej v päťdennom predstihu pred voľbami.
„Ak budú voliči žiadať písomne, bolo by dobré požiadať najneskôr v utorok,“ hovorí aj Michal Kaliňák z prešovského mestského úradu. V Prešove na rozdiel od ostatných krajských miest žiadajú k elektronickej žiadosti aj podpis voliča. „Akceptujeme napríklad aj scan.“
Eurovoľby nezaujali
Hoci do volieb ostáva ešte desať dní, doterajší záujem o voličské preukazy naznačuje v porovnaní s nedávnymi prezidentskými voľbami výrazný nezáujem voličov. „Doteraz sme vydali 264 preukazov, čo je oproti prezidentským voľbám desatinový záujem,“ tvrdí hovorca bratislavskej Petržalky Ľubomír Andrassy.
Napríklad Rožňava do včera vystavila 63 preukazov. „Desať dní pred druhým kolom volieb prezidenta, sme ich mali už 197,“ hovorí Eva Lázárová z tamojšej radnice.
V Ilave namiesto 60 dosiaľ vydali len sedem preukazov. Podobný nezáujem hlásia všetky oslovené mestá.
Tentoraz sa do kampane v slovenských mestách naostro zapojil aj Európsky parlament. FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK, TASR
Ak volič o preukaz požiada, no napokon ostane doma, môže voliť aj vo svojom pôvodnom okrsku. „Obec po vydaní voličského preukazu voliča zo zoznamu vyčiarkne, ak napriek tomu príde do svojej volebnej miestnosti, môže v nej po predložení voličského preukazu hlasovať,“ hovorí Lívia Škultétyová z ministerstva vnútra.
Okrem voličského potrebuje každý, kto chce odovzdať svoj hlas, aj občiansky preukaz.
Zmeny ulíc môžu spôsobiť chaos
Poslanci parlamentu si po piatich rokoch uvedomili, že máme aj eurovoľby.
BRATISLAVA. Nielen obyčajní ľudia, ale zjavne ani zákonodarcovia si ešte nezvykli, že už aj na Slovensku volíme do Európskeho parlamentu. Tieto voľby sú totiž jedinými, pred ktorými možno dať nové meno ulici a námestiu či prečíslovať domy.
Zákaz premenúvať ulice, ktorý platí pred ostatnými pred voľbami, má zmysel pre „zachovanie poriadku a právnej istoty“ pri vytváraní volebných okrskov či zoznamu voličov, hovorí Alena Koišová z ministerstva vnútra.
Zákon o obecnom zriadení v tejto súvislosti spomína všetky možné hlasovania vrátane plebiscitu o odvolaní prezidenta, ktorý sa doteraz nekonal. Len eurovoľby nie. Ich doplnenie navrhla poslankyňa parlamentu Marta Damborská z SNS až minulý týždeň. „Radšej niekedy ako nikdy. Mohlo sa aj skôr, ale keď sa to nedomyslelo...“
Dieru v zákone už využili prinajmenšom dve obce. Obecné zastupiteľstvo v Trebostove, okres Martin, 6. apríla – dva dni po druhom kole prezidentských volieb – pomenovalo ulice v obci. „Hasiči, záchranári, sanitka majú problém orientovať sa,“ hovorí starosta Ivan Hašto.
Miestne zastupiteľstvo v bratislavskej Karlovej Vsi zasa 12. mája pomenovalo nábrežie pozdĺž Karloveského ramena.
Jozef Čavojec

Beata
Balogová
