BRATISLAVA. Napriek pokroku v niektorých oblastiach sa situácia na Slovensku v oblasti ľudských práv posúva vpred len veľmi pomaly. Vyplýva to z Výročnej správy Amnesty International (AI) za rok 2008, ktorú dnes organizácia zverejnila. V časti o SR sa správa zameriava na oblasti diskriminácie Rómov, mučenie a iné neľudské zaobchádzanie a tzv. vojnu proti terorizmu.
Dokument konštatuje, že slovenská vláda v minulom roku prijala nový program zameraný na zlepšenie zaostalých štandardov vzdelávania a bývania Rómov a v novom školskom zákone zakázala diskrimináciu vrátane segregácie. "Zákon však nedefinoval samotný pojem segregácie a neurčil zodpovednosť za kontrolu dodržiavania jej zákazu. Aj napriek snahám o zlepšenie je diskriminácia Rómov na Slovensku každodennou realitou a na mnohých školách pretrváva segregácia," tvrdí AI. Podľa riaditeľa AI Slovensko Branislava Tichého musí snaha riešiť problém segregácie zájsť ďalej ako k formálnemu gestu. "Porušenie zákazu segregácie na školách by malo byť právne vymáhateľné," tvrdí.
Amnesty International v tejto súvislosti uvítala rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý odsúdil sedem policajtov v prípade smrti Róma Karola Sendreja. Za krok späť však považuje zastavenie trestného stíhania v prípade údajných sterilizácií troch rómskych žien. Krajská prokuratúra v Košiciach konštatovala, že sterilizácie boli uskutočnené s dobrovoľným súhlasom žien.
Časť správy o Slovensku, ktorá približuje Bezpečnosť a boj proti terorizmu, sa opäť zameriava na prípad Mustafu Labsiho. Najvyšší súd v auguste nariadil, že Slovensko nevydá Labsiho do Alžírska kvôli hrozbe porušenia jeho ľudských práv, čo AI uvítala. Labsi bol prepustený, avšak okamžite znovu zadržaný na základe nariadenia na jeho deportáciu z roku 2006. Jeho žiadosť o azyl bola zamietnutá a jeho prípad doteraz nie je doriešený. "Za každým krokom vpred v oblasti ľudských práv na Slovensku takmer vždy nasleduje krok späť. Slovensko tak stráca šancu na výraznejší pokrok," uviedol Tichý.
Výročnú správu AI o stave ľudských práv v 157 krajinách sveta v roku 2008 dnes predstavila generálna tajomníčka AI Irene Khan s tým, že "svet sedí na sociálnej, politickej a ekonomickej časovanej bombe, ktorú zhoršuje kríza ľudských práv".