Košice 12. mája (TASR) - Historické udalosti od začiatku prvej svetovej vojny, cez vytváranie zajateckých táborov a formovanie prvých dobrovoľných jednotiek z vojenských zbehov, ktorí tvorili základ československých légií, sú témou výstavy Československé légie 1914 - 1920, ktorú dnes otvorili v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach.
Vernisáž bola súčasťou celodenného programu uctenia si pamiatky legionárov českou a slovenskou delegáciou na čele s prezidentom SR Rudolfom Schusterom a predsedom Senátu Parlamentu ČR Petrom Pithartom. Pri tejto príležitosti zástupca Československej obce legionárskej vyznamenal jej najvyšším ocenením hlavu štátu SR a člen Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov odovzdal vyznamenania zväzu a ministerstva obrany SR členom miešanej delegácie ministerstva zahraničných vecí a obrany ČR. Po vernisáži sa uskutočnili separátne rozhovory medzi členmi oboch delegácií.
K téme československých légií sa STM vracia opäť po roku. V máji 2000 v priestoroch múzea prezentovalo výstavu Od Vltavy k Piave, ktorá sa zamerala na legionárov v Taliansku. Légie z Ruska, Talianska a Francúzska sa po návrate zo zahraničia zapojili do ochrany hraníc mladej Československej republiky. Len na východnom Slovensku sa zachovali hroby 110 legionárov, prevažne českého pôvodu, ktorí padli v bojoch s boľševickou maďarskou armádou v roku 1919. Podľa prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka to boli muži, ktorí pochopili dejinný význam zápasu o spravodlivejšie usporiadanie sveta.
Výstava pochádzajúca zo zbierok pplk. MVDR. Milana Žuffu-Kunča obsahuje dobové dokumenty, mapy, vyhlášky o mobilizácii, vojnové vyznamenania, pohľadnice vojakov i osobnú korešpondenciu zajatcov a mnohé ďalšie originálne dokumenty. Vernisáž potrvá do 10. júna.