Mesto Košice i župa chcú zabrániť ťažbe uránu na Jahodnej pri Košiciach. Obvodný banský úrad v Košiciach zastavil konanie o určení dobývacieho priestoru na Jahodnej, spoločnosť Ludovika Energy pokračuje v geologickom prieskume.
KOŠICE. Mesto Košice v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom pripravujú návrh na zrušenie chráneného ložiskového územia na Jahodnej.
Chcú tým zabrániť plánovanej ťažbe uránu v lokalite vzdialenej približne sedem kilometrov vzdušnou čiarou od 250-tisícového mesta.
Územný plán
Mestská a župná samospráva majú v rukách vážne argumenty. Dobývanie ložiska uránovomolybdénovej rudy v lokalite Jahodná - Kurišková je v rozpore s územným plánom i s programom hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta i kraja.
„Postupujeme v súlade s uznesením mestského zastupiteľstva, ktoré jednoznačne nesúhlasilo s určením dobývacieho priestoru v tejto lokalite. Územie je súčasťou lesoparku v susedstve Jahodnej, ktorá od nepamäti plní rekreačnú funkciu a tento charakter si má zachovať aj v budúcnosti," povedal Milan Sabol z košického magistrátu.
Prípadná ťažba by vážnym spôsobom ohrozila životné prostredie dvoch chránených území európskeho významu. Lokalita je zároveň zbernicou pitnej vody pre mesto.
Zámer
Hoci Obvodný banský úrad v Košiciach zastavil konanie o určení dobývacieho priestoru na Jahodnej, spoločnosť Ludovika Energy, dcérska spoločnosť kanadskej firmy Tournigan, pokračuje na Jahodnej v geologickom prieskume.
„Určenie dobývacieho priestoru je základným predpokladom získania práva na ťažbu. Preto je veľmi dôležité, že obidve samosprávy sa spojili a pripravujú návrh na zrušenie chráneného ložiskového územia. Keď banský úrad návrh odsúhlasí, zámer ťažby sa reálne zastaví," povedal právnik Jozef Šuchta z Košického samosprávneho kraja. Podľa Šuchtu banský úrad by mal akceptovať rozpor zámeru s dokumentmi mesta a kraja. „Územné plány sú pre každého záväzné."
Chránené ložiskové územie hovorí podľa predstaviteľov spoločnosti Ludovika Energy o tom, kde sa v hĺbke ložisko nachádza. Nehovorí o tom, že sa v tom mieste priamo na povrchu bude aj ťažiť. Ložisko sa nachádza v hĺbke 200 - 700 metrov pod povrchom.
„Táto oblasť by aj v prípade ťažby ostala neporušenou a nedotknutou. Prípadné dobývanie by nemalo nijaký vplyv ani na zdravotný stav obyvateľstva. Nevidíme dôvod, prečo by využitie ložiska bolo v rozpore s územnými plánmi mesta," uvádza sa vo vyhlásení.
Petícia
Viac ako 90-tisíc občanov už podpísalo petíciu proti ťažbe uránu na Slovensku.
„Chceme zozbierať stotisíc podpisov, čo je základný predpoklad, aby sa parlament týmto problémom vážne zaoberal," povedal včera v Košiciach riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.
V petícii okrem iného žiadajú aj zmenu legislatívy, ktorá by dávala samosprávam právo veta. Petíciu podporuje aj 30 samospráv. Poukázať na riziká ťažby a spracovania uránu mala aj včerajšia medzinárodná konferencia v Košiciach.

Beata
Balogová
