BRATISLAVA. Voľby do Európskeho parlamentu vyhrá Smer. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus. Strana by mala dostať 34 percent hlasov.
Preferencie strán v eurovoľbách približne sledujú preferencie strán v prieskumoch týkajúcich sa volieb do parlamentu. Výsledok v eurovoľbách však môže byť od výsledku volieb do parlamentu výrazne odlišný.
V prvých eurovoľbách v roku 2004 vyhrala SDKÚ so 17 percentami, Smer získal 16,9 percenta. Lepší výsledok oproti parlamentným voľbám z roku 2006 dosiahli HZDS a KDH – získali asi 16 percent, v parlamentných voľbách len osem percent. SNS, vtedy v koalícii s PSNS, pohorela v eurovoľbách úplne, ale do parlamentu sa už dostala, Smer vtedy nich dominoval.
Najviac prišli z HZDS a KDH
Najdisciplinovanejších voličov mali HZDS a KDH. Až 60 percent z ich počtu zúčastnených vo voľbách 2006 volilo dva roky predtým tieto strany v eurovoľbách. U SDKÚ to bolo 28 percent voličov, v prípade Smeru iba 18 percent a SMK 35 percent voličov.
Politológ Grigorij Mesežnikov nečaká, že by eurovoľby predznamenali výsledky riadnych volieb. V eurovoľbách je totiž oveľa nižšia účasť voličov. „Môže sa stať, že do europarlamentu sa dostanú iba tri strany – Smer, SDKÚ a SMK.“
Voličov Smeru podľa neho príde určite viac ako pred piatimi rokmi, keď ešte Smer nemal takú stabilnú voličskú základňu. Môže za to aj výraznejšia kampaň.
Líder kandidátky Smeru Boris Zala s politológom v tom, ktoré strany sa dostanú do Európskeho parlamentu, nesúhlasí. Podľa neho je skôr ohrozený úspech SMK vzhľadom na konflikty v strane. „Pri nízkej účasti nevieme predvídať, aká vzorka voličov príde, ale bude odlišná od toho, akí voliči prídu v parlamentných voľbách,“ hovorí Zala.
Voliči mali v roku 2004 podľa neho len minimálnu skúsenosť s európskymi inštitúciami a médiá ich málo informovali.
Kukan: Výsledok ukáže smer
Líder kandidátky SDKÚ Eduard Kukan si myslí, že eurovoľby predsa len ukážu, ako sa vyvíjajú preferencie strán. Aj keď to bude pre účasť – v prieskume Focusu odpovedalo len 14 percent ľudí, že pôjde rozhodne voliť – iba čiastočný ukazovateľ.
Počas roka, ktorý chýba do parlamentných volieb, sa podľa Kukana môžu udiať veci, ktoré voličov ešte ovplyvnia. Voličov SDKÚ síce podľa neho prišlo pred piatimi rokmi málo, ale stále dosť na to, aby to boli prvé voľby, ktoré SDKÚ vyhrala.
„V dnešnej situácii si myslím, že počet sympatizantov SDKÚ bude vyšší, vyburcuje ich k tomu politická situácia na Slovensku. Prezidentské voľby boli pre nich povzbudením,“ hovorí Kukan.

Beata
Balogová
