KOŠICE. Bývalý košický viceprimátor Eugen Čuňo a právnik Ladislav Pirovits, ktorých Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku odsúdil začiatkom roka za podvod na šesťročné väzenie, očakávajú, že po náleze Ústavného súdu (ÚS) SR o neústavnosti ŠS sa začne ich proces odznova a pred zákonným všeobecným súdom.
Ako sa vyjadrili dnes na tlačovej konferencii, "súdil ich nezákonný súd, teda aj rozsudok je nezákonný". Pripravujú v tejto súvislosti rozšíriť svoje odvolanie na Najvyšší súd SR, ktoré podali po vynesení rozsudku 19. januára. Ten nie je právoplatný. Čuňo po analýze súčasného právneho stavu nevylúčil podanie trestného oznámenia za krivé obvinenie a zneužitie právomoci verejného činiteľa na niektoré subjekty v ich procese, ktoré však bližšie nešpecifikoval.
"My sme už v roku 2006 namietali a vyjadrovali pochybnosti ku konaniu ŠS, ktoré teraz nálezom potvrdil ÚS," povedal Čuňo. Podľa jeho názoru celý proces vrátene prípravného konania bol voči nim tendenčný a s politickým zámerom. Ako sa vyjadril, "neboli preukázané skutočnosti, ktoré sa im kládli za vinu a dôkazy, ktoré oni predkladali, súd zamietal. "ÚS povedal, že v konaní rozhodoval nezákonný súd. My to akceptujeme a pripravujeme sa na ďalšie konanie, pričom naša predstava je, že by to mohlo byť pred všeobecným alebo iným súdom," povedal Čuňo.
Podľa Pirovitsa vznik ŠS a následný nález ÚS je príkladom toho, že súdy nemajú bojovať voči niekomu alebo niečomu, ale súdiť slobodne, nestranne a nezávisle na základe dôkazov a poskytovať účastníkovi procesu aj súdnu ochranu. Podľa neho ŠS bol nezákonný aj preto, lebo v tom čase ešte naplatil zákon o špeciálnej prokuratúre.
Eugena Čuňa odsúdil 19. januára ŠS za podvod na šesťročný trest odňatia slobody. Spoluobžalovaných Viktora K. a Ladislava Pirovitsa poslal rovnako na šesť rokov za mreže. Zároveň súd všetkým trom uložil peňažné tresty po 20.000 eur (602.520 Sk) a povinnosť uhradiť firme KAME spôsobenú škodu vo výške deväť miliónov Sk (298.745 eur). Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaní sa voči nemu odvolali a vec prevzal Najvyšší súd SR.
ŠS v tomto prípade zmenil pôvodnú právnu kvalifikáciu trestného činu z prijímania úplatku na trestný čin podvodu, pretože počas dokazovania nebolo dokázané odovzdanie peňazí, ktorými sa malo uplácať. Táto zmena spôsobila aj zmenu trestnej sadzby. Za podvod sa hranica trestnej sadzby pohybuje v rozmedzí päť až 12 rokov odňatia slobody, pri prijímaní úplatku je to jeden až päť rokov.
Čuňo mal podľa obžaloby na jeseň 2002 spolu s obžalovanými Viktorom K. a Ladislavom Pirovitsom požadovať od štatutára spoločnosti KAME úplatok 18 miliónov Sk (597.491 eur). Firma KAME sa v tom čase stala hlavným dodávateľom výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Viktor K. vo svojej záverečnej reči tvrdil, že 18 miliónov Sk mu mal korunný svedok Maroš Merjavý dať na základe zmluvného záväzku.
Mesto potrebovalo na výstavbu bytov financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Obžalovaní údajne prisľúbili štatutárovi spoločnosti KAME Merjavému dotácie v celkovej výške 181 miliónov Sk (6.008.099 eur). Podmienkou však bola desaťpercentná provízia. Súdny proces sa v tomto prípade začal v októbri 2006. Merjavý mal sprostredkovane požiadať svedka Romana K., aby informoval exministra vnútra Vladimíra Palka, že sa od neho požaduje úplatok.
Bývalý viceprimátor obvinenia odmieta, považuje ich za účelovo vykonštruované a založené na klamstvách spomínaného konateľa. Podľa jeho tvrdenia práve podnikateľ Merjavý im dlhoval na základe obchodnej zmluvy financie, ktoré im splácal v rozličných sumách.