BRATISLAVA.
Podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie Lívie Škultétyovej môžu v zahraničí hlasovať, museli však predtým požiadať o zapísanie do zoznamu voličov. "Samozrejme, za podmienok, ktoré ustanovuje zákon tej príslušnej krajiny," dodala pre TASR Škultétyová. Ak to právne normy v danej krajine nevyžadujú, nemusia tam mať podľa nej ani trvalý pobyt.
Po ich zápise má totiž daný štát povinnosť poslať informáciu na Slovensko a Ministerstvo vnútra SR ju zase odoslať do obce jeho trvalého pobytu na Slovensku. "A na Slovensku tak bude vyčiarknutý, aby bolo vylúčené dvojité hlasovanie," zdôraznila Škultétyová.
Rovnako občanom iných členských štátov je dovolené voliť na Slovensku slovenských zástupcov v Európskom parlamente (EP). Škultétyová upozornila, že na Slovensku sa v tomto prípade museli hlásiť najneskôr 40 dní pred dňom volieb, inak by ich právo na zápis do zoznamu voličov zaniklo. Keďže v každej krajine platí iná právna úprava, voliči sa museli o svojom volebnom práve informovať tam, kde chcú voliť.
Podľa zákona o voľbách do EP právo voliť na území SR majú občania Slovenska, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú na území SR trvalý pobyt. Občania iných členských štátov EÚ majú právo voliť, ak spĺňajú rovnakú vekovú hranicu a majú na Slovensku povolený trvalý pobyt. Zákon ďalej dovoľuje voliť v SR aj tým Slovákom, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR a ani na území iného členského štátu EÚ a zdržiavajú sa v deň volieb na území SR.
Voľby do EP sa uskutočnia vo všetkých členských štátoch EÚ v termíne 4.-7. júna. Viac ako 375 miliónov európskych občanov bude voliť svojich zástupcov na ďalšie päťročné obdobie.
Po voľbách do EP bude na rozdiel od doterajšieho počtu o jedného slovenského zástupcu menej, teda 13.
Na Slovensku si v sobotu 6. júna môžu voliči vyberať nových zástupcov zo 17 politických subjektov.