SME

Americká diplomatka: Svet vidí vaše škandály

Šéfka Stredoeurópskeho úradu ministerstva zahraničných vecí USA CLAIRE PIERANGELO tvrdí, že korupčné aféry vyvolávajú v investoroch zlý dojem o Slovensku.

Claire A. Pierangelo je riaditeľkou nového Stredoeurópskeho úradu rezortu diplomacie USA. Ako diplomatka pracovala aj v Indonézii, Vietname a Taliansku.Claire A. Pierangelo je riaditeľkou nového Stredoeurópskeho úradu rezortu diplomacie USA. Ako diplomatka pracovala aj v Indonézii, Vietname a Taliansku. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Emisie, nástenkový tender, zákazky pre spolužiakov. Ficova vláda akoby vyrábala jeden korupčný škandál za druhým. Bolo by niečo takéto možné v Spojených štátoch?

Mnohé štáty v strednej Európe bojujú s korupciou a Slovensko nie je v tomto výnimkou. Iste by sa aj v USA mohlo stať niečo podobné - niežeby tam ku korupcii nikdy nedochádzalo. V USA však dobre fungujú tri stupne kontroly štátu - médiá a mimovládne organizácie, vláda, ktorá má presadzovať morálne správanie a transparentnosť, a napokon súdny systém. Celý systém najlepšie funguje, keď sú navzájom nezávislé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Takže kde je chyba na Slovensku?

Nie som si istá, že viem povedať, kde je chyba, ale viem povedať, čo je správne, čo tu funguje alebo aspoň zdanlivo funguje. Verejnosť si čoraz viac uvedomuje tieto typy škandálov. Médiá nepochybne robia dobre, keď o nich píšu. A veľmi nás povzbudili vyhlásenia premiéra z 27. mája, že chce udržať nejakú formu špecializovaného protikorupčného súdu.

Korupčný súd bol za posledné roky veľmi účinný ako nezávislý súdny orgán, ktorý má v popise práce prenasledovať korupciu. Veľmi rýchlo, spravodlivo a účinne zvládol vyše 800 prípadov. Významne prispel k schopnosti Slovenska bojovať proti korupcii. Premiérovo vyhlásenie uznalo rozčúlenie verejnosti alebo skôr podporu verejnosti súdu.

Z troch strán v koalícii sú dve, SNS a HZDS proti Špeciálnemu súdu. Obe boli kľúčovými v Mečiarovej vláde v rokoch 1994-1998, ktorá drancovala štátne majetky v privatizácii. Je teda možné hovoriť o pokroku v boji proti korupcii, keď sa obe strany opäť vrátili k moci?

SkryťVypnúť reklamu

Musím pripustiť, že nepoznám detaily o týchto stranách a ich postojoch. Ak však politické strany boj proti korupcii nepodporujú, ľudia sa musia ozvať. A ak u vás korupcia narastá, zapája sa do nej aj organizovaný zločin - to je vážny problém v celej strednej Európe. Niečo môže vyzerať ako domáci škandál, ale oči medzinárodného spoločenstva sledujú všetko, či už na Slovensku, alebo v iných stredoeurópskych krajinách. Toto platí hlavne v časoch finančnej krízy, keď štáty bojujú o zahraničných investorov.

Jedna z vecí, na ktoré investori hľadia je, kde sa táto krajina nachádza na zozname Transparency International a aká je jej povesť ohľadom spravodlivosti. Takéto škandály robia veľmi zlý dojem o Slovensku v zmysle jeho férovosti voči zahraničným ale aj domácim investorom. Dúfajme, že toto je niečo, na čom vláde záleží, a že ju ľudia a súdnictvo môžu presvedčiť, aby si počínala lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vysvetliť ľuďom, že tento boj je dôležitý?

Mentalita sa bude musieť dlhodobo meniť a práve tu vstupujú na scénu médiá, mimovládne organizácie a ďalšie kontrolné mechanizmy, aby pomohli s osvetou a s odhaľovaním korupcie.

Keď hovoríme o zmenách mentality, vodca jednej z koaličných strán, Ján Slota, nedávno vynadal policajtke najvulgárnejšími výrazmi a celé roky už má primitívne verejné vyhlásenia o menšinách - o Rómoch a Maďaroch.

Panuje obava, že v mnohých štátoch strednej Európy rastie netolerancia voči etnickým, náboženským a iným menšinám. Toto sú krajiny, ktoré boli a sú na čele demokratickej evolúcie, a na ktoré sa spoliehame, že ponesú ďalej demokratický odkaz na miesta ako Kuba alebo Barma. Takže nám pôsobí starosti, keď vidíme rastúcu netolerantnosť. Zodpovednosť za formovanie verejných prejavov leží na pleciach vlád.

SkryťVypnúť reklamu

Môžete mať zákony, aké len chcete, ale ak ich nahlas a zjavne neuplatňujete a nepodporujete, nie sú účinné. Takže vlády musia vyjadriť svoj názor, keď sa nerešpektujú práva menšín, a musia pomôcť formovať očakávania verejnosti.

Ako ovplyvní verejnosť keď líder vládnej strany koná presne opačne a otvorene sa stavia za netoleranciu?

Ak panuje atmosféra zhovievavosti voči diskriminácii, udáva to negatívny tón. Tí na čele musia ísť príkladom.

Čo by sa stalo americkému politikovi, ktorý by sa takto vyjadroval?

Ak si vezmete nedávny prípad guvernéra štátu Illinois Roda Blagojevica, bol obvinený z mnohých vecí, vrátane korupcie a nevhodných výrokov, a jeho politická podpora sa veľmi rýchlo rozplynula. Ľudia o tom hovorili, na obvinenia z korupcie reagovala aj justícia. Do mesiaca stratil moc a začali ho stíhať. Verejnosť nehnevala nielen korupcia, ale aj krutosť jeho poznámok. Ľudí také správanie odpudzovalo a reagovali politicky.

SkryťVypnúť reklamu

No my sme oveľa ďalej v týchto veciach. Ľudskými a menšinovými právami sa zaoberáme už dlho, hoci roky sme ich neriešili dobre. Slovensko sa stále vyvíja, preto je o to dôležitejšie, aby ľudia pri moci išli príkladom.

Zlyhávajú ostatní členovia vlády, ktorej členom je aj Ján Slota, napríklad premiér Robert Fico, vo svojich úlohách, ak nevystupujú ráznejšie proti takýmto výrokom? Čo by tu mal premiér urobiť?

Nikdy by som si nedovolila radiť premiérovi. Je dosť schopný zvládnuť svoju prácu aj bez toho. No človek pri moci, ktorý má vplyv, vždy môže urobiť niečo, aby udával tón.

Čo je na vine nárastu netolerantnosti strednej Európe - ekonomická kríza, alebo to, že sa nacionalistické strany dostali k moci?

Nemyslím si, že niekto pozná odpoveď. Nemyslím, že za skryté napätie, ktoré už nejaký čas existuje, môže ekonomická kríza. Pri každej kríze sa však zhoršujú napätia. A prispel k tomu aj vzostup niektorých nacionalistických gárd, ktoré sa niekde už vymkli schopnostiam miestnych bezpečnostných zložiek. Slovensko samo pripúšťa, že v tomto má rezervy, a snaží sa to zvládnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý minister financií Ivan Mikloš sa zvykol sťažovať, že o Slovensku existujú dva obrazy - negatívny, ktorý maľuje domáca tlač, a pozitívny medzinárodný, ktorý je založený na reformách a ekonomických úspechoch krajiny. Platí to isté o Ficovej vláde? Čo robí táto vláda dobre?

Táto vláda sa úporne snaží plniť svoje medzinárodné záväzky v rámci NATO, EÚ a OSN. No pravda je, že už nič nie je domáce, vnútroštátne. Keď ľudia v USA môžu vziať noviny a prečítať si o škandále na Slovensku, nemusí to mať vplyv na ich každodenný život, ale formuje to ich názor na Slovensko ako medzinárodného partnera a globálneho hráča. To je niečo, čo sa tu ešte celkom nechápe. Svet je teraz také trhovisko globálnych správ, aj drobné domáce škandály si získajú medzinárodnú pozornosť médií.

SkryťVypnúť reklamu

Ako napríklad zarezonovalo týranie rómskych chlapcov na policajnej stanici v Košiciach?

Tá téma bola všade. Našťastie nasledovali správy o veľmi rýchlej a rozhodnej reakcii vlády. To je životne dôležité, lebo inak by ľuďom utkvelo v pamäti len video so šiestimi chlapcami.

Jedným z najsmutnejších aspektov Mečiarovej éry 90. rokov bolo, koľko mladých ľudí chcelo odísť zo Slovenska, lebo nevideli nádej na zlepšenie. Súdiac podľa reakcií čitateľov na príbehy, o ktorých teraz píšeme, mladí znovu majú silný pocit frustrácie, že toto nie je krajina, akú si predstavovali, a že nemajú moc zmeniť smer, ktorým sa spoločnosť uberá. Čo by ste im povedali?

Aj mladí musia pochopiť, že budúcnosť, akú chcú, nastane len vtedy, ak sa na nej zúčastnia. Budúcnosť sa proste nestane, musíte ju vytvoriť. To je tvrdá správa, keď ju človek má akceptovať, ale musí to tak byť. Čo spôsobuje vývoj krajín? To, že ľudia prispievajú, že sa vracajú, že ostávajú. Je to ťažký boj, ale jediný spôsob, ako sa krajina zmení, je ak v nej ostanete a zmeníte ju.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
Momentka zo zápasu Ferencváros Budapešť - Tatran Prešov.

Stovka fanúšikov Prešova sa postarala o búrlivú atmosféru aj v Budapešti.


SITA
Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu