SME

Nováčikov v únii eurovoľby nevzrušujú

Týždeň pred voľbami do europarlamentu sa nové členské krajiny zmietajú v apatii a národných problémoch.

(Zdroj: vlaky.net)

BRUSEL. Členstvo v Európskej únii im prinieslo ľahšie cestovanie, prácu bez hraníc aj lepší životný štandard. Aj tak väčšinou nové členské krajiny, na čele so Slovenskom, nejavia záujem rozhodovať o európskej politike.

Týždeň pred voľbami je predpokladaná účasť v tejto časti Európy hlboko pod priemerom únie. Štáty strednej a východnej Európy z bývalého socialistického bloku vrátane Slovenska, ktoré pristúpili v roku 2004, ako aj Rumunsko a Bulharsko, ktoré pristúpili v roku 2007, sú voči európskej politike apatické.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko sa nudí najviac

Slovensko kraľuje na chvoste tabuľky odhadovanej účasti na európskych voľbách so 16 percentami voličov, a je na najlepšej ceste zopakovať si posledné miesto v účasti spred piatich rokov. Je zaujímavé, že na Slovensku nezáujem o účasť na eurovoľbách sprevádza veľmi vysoká dôvera v europarlament - okolo 60 percent.

Počas komunizmu sa na Slovensku, v Česku, Poľsku či Maďarsku vyvinula voličská apatia.

Piotr Kaczynski, bruselský analytik

V nízkej účasti a ešte nižšom záujme o európske voľby si so Slovenskom podáva ruku Česko, ale aj Poľsko a Maďarsko.

Kým stredná Európa eurovoľby vytrvalo ignoruje, najaktívnejší voliči z európskych nováčikov sú tradične na ostrovoch Cyprus a Malta, nasledovaní pobaltskými krajinami Litvou, Lotyšskom a Estónskom.

SkryťVypnúť reklamu

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Analytik bruselského Centra pre štúdium európskych politík Piotr Kaczynski tieto rozdiely vysvetľuje rôznou politickou kultúrou. „Kým Cyprus, Malta, ako aj krajiny bývalého Sovietskeho zväzu majú tradíciu vyššej účasti na voľbách, na Slovensku, v Česku, Poľsku či Maďarsku sa počas komunizmu vyvinula voči politike voličská apatia a z nej spoločnosť s nízkou účasťou na politickom živote,“ hovorí Kaczynski.

Prečo nevolíme

Podľa májového prieskumu veľká väčšina ľudí v Česku nechce voliť najmä preto, že si myslia, že ich hlas nič nezmení. Podobne uvažujú aj voliči v Bulharsku a Lotyšsku. Viacerí voliči z nových krajín si tiež myslia, že europarlament sa nezaoberá záležitosťami, ktoré sa ich dotýkajú. Niektorí nevoliči sa sťažujú na nedostatok informácií alebo ich eurovoľby nezaujímajú.

SkryťVypnúť reklamu

Témami, ktoré budú podľa prieskumov prevládať v týchto voľbách, sú nezamestnanosť a ekonomický rast spolu s kriminalitou. V nových európskych krajinách však rozhodujú hlavne domáce problémy a politické šarvátky.
Európska dimenzia politiky je podľa prieskumu nováčikom cudzia.

V Bulharsku, Rumunsku a Litve pri výbere kandidátov najviac zavážia ich domáce politické názory. Názory kandidátov na európske záležitosti, zaujímavé pre Francúzov, Dánov či Belgičanov, Slovensko či Lotyšsko skoro vôbec netrápia.

Mladých má lákať EuroVlak

Fiasko spred piatich rokov a predbežné odhady účasti by mal zmeniť EuroVlak, ktorý nasledujúci týždeň zastaví vo viacerých staniciach.

BRATISLAVA. EuroVlak má mladých voličov presvedčiť, aby išli voliť. Stáť bude v Trnave, Žiline, Poprade, Košiciach a Banskej Bystrici. O voľby do Európskeho parlamentu prejavuje najmenší záujem generácia od 18 do 24 rokov, voliť je z nich prichystaných podľa prieskumu Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku iba 19 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vlaku nájdu tzv. živú knižnicu, teda mladých dobrovoľníkov z celej Európy, podieľajúcich sa na úspešných projektoch na Slovensku. Tí sa budú dať požičať na pätnásť minúť a dozvedia sa od nich, prečo je dôležité zvoliť si zastúpenie v Európskom parlamente, ako môžu využívať výhody únie či zapojiť sa do európskych projektov.

„Vo vlaku budem hovoriť, prečo by mali ísť všetci voliť. Vo voľbách môžeme ukázať, že únia je silná inštitúcia a presadzuje demokraciu, ktorá je a bude silnejšia ako diktatúra,“ hovorí Cédric Lafont z Francúzska, ktorý pôsobí v Čadci takmer rok. „Chceme motivovať mladých k účasti a oboznámiť ich s možnosťami, ktoré im únia ponúka,“ hovorí Martin Pokorný, vedúci Národnej agentúry Mládež v akci.

Ján Glovičko

Poľská kampaň nie je o únii

SkryťVypnúť reklamu

Takmer 40 percent Poliakov nevie, koho bude voliť. Mnohí nevedia ani presný dátum eurovolieb.

VARŠAVA. Mladá asi 30-ročná Poľka pripomína v krátkom televíznom šote premiérovi Donaldovi Tuskovi nesplnený sľub. „Hovoril, že sa budeme mať lepšie, ale žiadny zázrak sa nekonal,“ vraví vyčítavo pri zosmiešňujúcich záberoch na predsedu vlády, ako rozhadzuje rukami, či behá za loptou. Poľka nakoniec povie, že už nebude voliť jeho stranu, pretože sa za dva roky nič nezmenilo.

O Európskej únii, či europarlamente ani slovo. A pred dvoma rokmi neboli v Poľsku eurovoľby, ale predčasné parlamentné voľby. Aj nesplnený sľub premiéra súvisí s nimi.

Podobne rozpačito vyzerá celá európska kampaň v Poľsku. Nie je o európskej politike, ale o vnútropolitickom súboji premiéra s prezidentom Lechom Kaczynskym, či presnejšie medzi premiérovou Občianskou platformou (PO) a opozičným Právom a spravodlivosť (PiS), ktoré vedie prezidentov brat Jaroslaw.

SkryťVypnúť reklamu

Varšava a EÚ. FOTO – ČTK

„Na centrálnej úrovni je to viac vnútropolitická kampaň, ale v regiónoch sa o únii hovorí. Chýbajú však témy o ozajstných problémoch, ktoré by pritiahli ľudí,“ hovorí kandidátka za vládnu stranu Lena Kolarska-Bobinska.

Nie je jasné, či večný spor premiéra a prezidenta bude voličov motivovať, alebo ich skôr odradí. A to sú Poliaci hneď za Slovenskom rekordérmi vo volebnej neúčasti. V najväčšej z nových členských krajín volilo pred piatimi rokmi len 20 percent voličov.

„Poliaci ani presne nevedia deň volieb, nie ešte to, prečo by mali odovzdať hlas. Je to slabá kampaň a neverím, že príde veľa ľudí,“ hovorí šéfka politického oddelenia agentúry PAP Malgorzata Parfianowicz.

Jediným európskym prvkom kampane je účasť euroskeptickej strany Libertas. V televízii je takmer každý deň, ale podľa posledného prieskumu ju chcú zatiaľ voliť dve percentá Poliakov. Nerozhodnutých je pár dní pred eurovoľbami 40 percent ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

mim, mw

Autor: Elena Rybárová

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 065
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 413
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 427
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 117
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 938
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 502
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 418
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 396
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Sportnet, TASR
Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Mats Hummels.

S národným tímom vyhral MS v roku 2014 v Brazílii.


TASR
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu