BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) sa bude pýtať ministra životného prostredia Viliama Turského (nominant SNS), prečo v zmluve o kritizovanom predaji emisných kvót nezverejnil napríklad aj údaje o konateľovi kupujúceho, spoločnosti Interblue Group.
"Ja sa na tohto konateľa spýtam ministra životného prostredia, pretože som vychádzal z toho, že budú začiernené len údaje o cene a množstve predaných emisných limitov. Spýtam sa ho, aký mal dôvod, prečo boli aj iné informácie začiernené. Možno má na to nejaké racionálne vysvetlenie," uviedol premiér v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Podľa vlastných slov túto zmluvu nevidel, Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa však za ňu jasne postavilo a sám nemá informácie, ktoré by spochybňovali jej štruktúru.
Kto je konateľom Interblue, ktorého meno začiernili, už známe je. Kliknite.
Cena? Nižšia, lebo sú to reálne peniaze
Obchodovanie s emisiami je podľa Fica komplikovaný proces s nejasnými podmienkami, keďže ide o nový a nehmotný produkt. O konkrétnej cene za tonu emisií, ktoré Slovensko podľa medializovaných informácií predalo viac ako dvakrát lacnejšie ako okolité štáty, tak rozhoduje aj štruktúra predaja. "Keď predávate len za hotové peniaze, tak dostanete len hotové peniaze, a to sa prejaví v tej cene. Ale ak predávate za hotové peniaze, plus za nejaké ofsetové programy, tak potom tá cena vyzerá, že to je 8, 9 alebo 10 Sk, ale to nie sú reálne peniaze," upozornil premiér s tým, že kým Slovensko realizovalo prvý typ obchodu, napríklad susedná Česká republika predávala druhým spôsobom, spojeným so záväzkom nakúpiť od druhej strany určité technológie.
Slovensko za vlaňajší predaj emisií podľa Ficových slov zinkasovalo celkovú sumu 75 miliónov eur (2,26 miliardy Sk). Bližšie informácie o množstve predaných kvót a cene za jednu tonu však uviesť nechcel, keďže tie sú predmetom obchodného tajomstva a nezverejnil by ich ani žiadny iný predseda vlády.
Opozícia chce škodiť, preto sa o emisie zaujíma
Opozícii však podľa premiéra v celej kauze predaja emisií nejde o zisťovanie toho, či Slovensko na obchode zarobilo alebo prerobilo, ale vznikla preto, lebo opozícia ťažko znáša, že vláda spúšťa programy, na ktoré ona nikdy nemala odvahu.
"Hlavný cieľ opozície je zastaviť program zatepľovania, o tomto som absolútne presvedčený. Evidentne opozícii, tak ako to bolo pri šrotovnom a pri všetkom ostatnom, nejde o nič iné, len o to, aby bol program zatepľovania zastavený a aby ho ľudia nespájali s touto vládou," domnieva sa Fico, podľa ktorého je však potrebné tento program čo najrýchlejšie rozbehnúť, keďže ide o konkrétnu pomoc občanom SR.
Nie som Slotov otec, tvrdí Fico
Premiér Robert Fico je presvedčený o tom, že niektorí politici klamú vo svojich zverejnených majetkových priznaniach. "Je to úplne evidentné. Boja sa povedať, aký majú majetok," povedal v dnešných Sobotných dialóg Slovenského rozhlasu s tým, že je to smiešne.
Zároveň vyzval lídrov politických strán, aby zverejnili svoje priznania, pôžičky, úvery či iné zmluvy tak, ako to urobil on.
"Vytvára sa tu obraz, že sú chudobní, dobre že nemajú ani taký príjem ako sústružník," upozornil. Dodal, že tak on, ako aj poslanci, majú oficiálne platy podľa zákona. "A ja sa mám teraz hanbiť a napísať si do majetkového priznania, že nemám nič?" opýtal sa. Na druhej strane však nesúhlasí s tým, že sa z politickej garnitúry spravia automaticky zlodeji či gauneri len preto, že si kúpia auto alebo byt. Na Slovensku sa podľa neho hrá hra, aby každý vyzeral čo najchudobnejší pred verejnosťou. "Keď vidím majetkové priznania niektorých politikov, tak im mám chuť dať päť korún z vlastného vrecka," poznamenal.
Fico: Nie som Slotov otec
K medializovaným prípadom Jána Slotu, že si užíva mnohomiliónové majetky, pričom nechce zverejniť pôžičkové zmluvy, uviedol, že nie je jeho tútorom ani otcom. Fico sa v diskusii obrátil na daňové úrady s tým, aby v prípade možnosti a svojich kompetencií preverili tieto veci. "Snáď si niekto nemyslí, že budeme zastavovať daňových úradníkov, aby preverovali veci u politikov? Ale nech sa to potom preveruje u všetkých," reagoval.
Premiér pripomenul, že líder SNS nie je jeho podriadený, ale predseda samostatnej politickej strany, ktorý nesie zodpovednosť za vlastné správanie a všetky osobné veci, pričom bude niesť zodpovednosť aj za výsledky v nasledujúcich voľbách. "Ak by mal ktokoľvek pocit, že mu je bránené vykonávať kontrolnú činnosť vo vzťahu k nemu (k Slotovi, pozn. TASR) nech mi to dá vedieť," konštatoval.
Chce prijať zákon na preukazovanie pôvodu majetku
Predseda vlády je taktiež presvedčený o tom, že súčasný kabinet stihne do konca volebného obdobia prijať zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý nebude napadnuteľný na Ústavnom súde a zároveň bude účinný. Práve nesplnenie druhého kritéria okrem iného vyčíta v návrhu legislatívneho zámeru zákona o opatreniach proti nezákonne získanému majetku z dielne ministerstva spravodlivosti. Nemyslí si však, že by šéf tohto rezortu Štefan Harabin v tomto zlyhal, len podľa neho priniesol mechanizmus, ktorý funguje v iných štátoch.
Konštatoval, že ak by vstúpil do platnosti zákon o pôvode preukazovania majetku, ktorý Ústavný súd vyhlásil za protiústavný, tak by mnohí ľudia na Slovensku mali problém vysvetliť pôvod svojich peňazí.
TASR