BRATISLAVA. Povedal to predseda hnutia Vladimír Mečiar v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12. Nemajú totiž spolu s SNS, ktorých podľa Mečiara presviedčať netreba, dosť hlasov na prehlasovanie návrhu z dielne Smeru-SD "bez ohľadu na politickú a odbornú výhradu".
Ako povedal, toto je liftingové riešenie, ako keď máte vrásky. HZDS navrhovalo zriadenie špeciálnych senátov v rámci krajských súdov namiesto "deviateho krajského súdu", tvrdí Mečiar. "Práce kvapná, málo platná," hovorí o návrhu premiéra Roberta Fica, ktorý je navyše podľa neho zlý a v rozpore s ústavou.
Druhý diskutujúci, predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda si zase myslí, že najlepší je ich návrh - tým je ústavný zákon. "Špeciálny súd je potrebná inštitúcia," vysvetľuje a tvrdí, že ak ich návrh neprejde, pretože potrebujú 90 hlasov, budú hlasovať aj za vládny. A chceli by to stihnúť tak, aby nedošlo k prerušeniu činnosti Špeciálneho súdu. Volanie ľudí je silné - chcú udržať inštitúciu, vyhlásil Dzurinda a dodal, že "keď chceme právny štát, nebudeme rušiť inštitúcie, ktoré sú baštou boja proti organizovanému zločinu".
"Fico tutlá neskutočný škandál, lebo nepodnikajú kroky k zverejneniu a vyvodeniu dôsledkov," vyhlásil o kauze predaja emisií Dzurinda. Navyše podľa neho premiér porušuje zákon, lebo nechce vec zverejniť. Ak sa zmluva do istého času nezverejní, SDKÚ-DS príde s návrhom uznesenia na zverejnenie zmluvy. Mečiar naopak vyhlásil, že on dá dohromady odborníkov a podá návrh zákona na zverejnenie všetkých zmlúv, ktoré priamo nesúvisia s ochranou štátu.
Fico: Špeciálny súd prejde
V prípade, že sa ĽS-HZDS alebo SNS rozhodnú v parlamente nepodporiť vládny návrh zákona o vytvorení Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, nebude to mať žiadny dopad na vnútrokoaličné vzťahy. V dnešnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 to vyhlásil premiér Robert Fico (SMER-SD). Ako zdôraznil, nemá obavu z toho, že by tento zákon parlament neschválil.
V procese schvaľovania očakáva predseda vlády SR pokus o doplnenie alebo zmenu v troch oblastiach. Konkrétne, vo vecnej pôsobnosti by sa podľa neho mohol niekto pokúsiť buď niečo pridať, alebo vybrať z trestných činov, o ktorých má tento súd rozhodovať. Druhým okruhom, o ktorom sa ešte bude podľa premiéra diskutovať, je určite plat sudcov a tretím sú previerky Národného bezpečnostného úradu, s ktorými návrh zákona nepočíta.
V súvislosti s tým, že funkčný príplatok sudcov Špecializovaného trestného súdu v Pezinku by mal byť výrazne nižší oproti terajšiemu ohodnoteniu sudcov Špeciálneho súdu (ŠS) sa jeho predseda Michal Truban vyjadril, že v súčasnosti nemá informáciu o tom, že by sa niektorý zo sudcov ŠS rozhodol v prípade zníženia funkčného príplatku odísť preč. "To je momentálna situácia, uvidíme ako to bude za nejaký čas. Ale v zásade takéto informácie a signály nemám," zdôraznil. Podotkol, že o tom, čo je primerané, rozhodnú poslanci Národnej rady (NR) SR.
Premiér ďalej pripomenul, že zákon sa bude schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní. "Bude schválený len niekoľko dní pred tým, ako bude uverejnený v Zbierke zákon nález Ústavného súdu (ÚS) SR," povedal. Od momentu ako ÚS SR doručí na Ministerstvo spravodlivosti SR nález na publikovanie v Zbierke zákonov, tak má podľa Fica rezort spravodlivosti na jeho publikovanie ešte pracovnú lehotu 15 dní. "Keby pán prezident aj využil celé obdobie, ktoré má podľa Ústavy SR na vetovanie, tak stále sme ešte celkom dobre s časom na tento zákon." K tomu, či by prichádzalo do úvahy vetovanie zákona zo strany prezidenta, sa predseda vlády nechcel vyjadriť. "Nie, to ja takto nebudem komentovať. To je vec pána prezidenta. Ja som o tom, ako bude postupovať v tomto prípade, nehovoril. O tom sa dá hovoriť až potom, čo bude zákon schválený v NR SR," zdôraznil.