BRATISLAVA. Pred sobotňajšími voľbami do Európskeho parlamentu sa na Slovensku opäť hrá maďarskou kartou.
Predseda SNS Ján Slota cez víkend pritvrdil, keď povedal, že pre neofašistické a neonacistické výpady nášho suseda je pre nás veľmi dôležitá vojenská ochrana južnej hranice. Tvrdí, že na juhu Slovenska sa pohybuje veľké množstvo maďarských agentov.
Maďarskej témy sa zmocňuje koalícia ako celok. Nazajtra je zvolaná mimoriadna schôdza parlamentu k výrokom maďarského opozičného politika Viktora Orbána z 23. mája. Ten povedal, že eurovoľby rozhodnú, koľko poslancov bude v Štrasburgu zastupovať Maďarov z Karpatskej kotliny.
Maďari ako viagra? Viac v komentári Petra Schutza.
Alebo si komentár pozrite na videu nižšie v článku.
Žiadosť priniesol Zala Témy kampane: Smer
Kampaň stavia na boji proti kríze.
SNS
Varuje pred autonómiou.
HZDS
Prišlo s dlhodobou víziou rozvoja spoločnosti.
SDKÚ
Najmä boj proti kríze.
SMK
Zdôrazňuje, že si menšina dokáže záujmy obhájiť len vlastnými silami.
KDH
Sľubuje, že bude v Bruseli obhajovať tradičné hodnoty.
Žiadosť o zvolanie schôdze podal šéf zahraničného výboru parlamentu Boris Zala, ktorý je jednotkou na kandidátke Smeru. Poslanci budú debatovať o výrokoch maďarského politika len trinásť hodín pred začiatkom 48-hodinového predvolebného moratória.
Šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž tvrdí, že zvolanie schôdze s eurovoľbami nesúvisí a bolo to také intenzívne, že sa nedá váhať, vysvetľoval deväťdňový rozdiel medzi Orbánovými výrokmi a podaním žiadosti o schôdzu.
Tá by podľa neho nepočkala do budúceho pondelka, keď bude po voľbách, „lebo je to veľmi zásadná vec a ide o výroky, kde sú priamo, alebo nepriamo uvedené územné nároky“.
Obštrukcia asi nebude Opozícia sa na schôdzi zúčastní, aj keď tvrdí, že jej zvolanie bolo účelové. „Ešte sme nehovorili o tom, že by sme neprišli. Ale je to nadbytočná schôdza, ktorá je len kampaňou,“ povedala šéfka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová.
Rovnaký názor majú aj v SMK a SDKÚ. O tom, ako sa do rozpravy zapoja, sa opozícia dohodne na dnešnom stretnutí jej šéfov. Hovoriť budú chcieť asi najmä o tom, čo sa podľa nich snaží schôdzou koalícia prekryť – teda, že hlavným problémom Slovenska nie sú výroky maďarského politika, ale posledné kauzy SNS a Jána Slotu.
Ako pred dvoma mesiacmi Maďarskú kartu vytiahla SNS aj pred prezidentskými voľbami. Odštartovali ju výroky Jána Slotu, ktorý označil za choré, aby nového slovenského prezidenta zvolila maďarská menšina.
Táto téma prehlušila ostatné a Ivan Gašparovič v druhom kole nad kandidátkou opozície Ivetou Radičovou s prehľadom zvíťazil.
Aj vtedy sa hovorilo o Viktorovi Orbánovi - vtedy v súvislosti s tým, že Radičová sa zúčastnila na sneme SMK, na ktorom bol i predseda Fideszu. V druhom kole sa výrazne zvýšil zisk Ivana Gašparoviča, najmä v regiónoch Kysúc, hornej Nitry a horného Považia, kde majú silné voličské zázemie SNS aj Smer.
Sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus si myslí, že na rozdiel od prezidentských volieb koalícia s maďarskou kartu nemusí uspieť. „Som dosť skeptický,“ povedal.
Analytik hovorí, že ľudia vo všeobecnosti prejavujú o tieto voľby nízky záujem. „Nemyslím, že týchto pár hodín pred začiatkom moratória nimi pohne.“ Podľa Slosiarika maďarskú kartu a eurovoľby väčšina voličov takmer vôbec nespája.
Strašia juhom, ten však nevolí
Historicky prvé eurovoľby na Slovensku sa vyznačovali nízkou účasťou voličov bez ohľadu na národnosť.
BRATISLAVA. Jedným z ústredných motívov kampane Slovenskej národnej strany je, že nízka účasť v eurovoľbách nahráva Strane maďarskej koalície.
Ján Slota s Annou Belousovou v nedeľu varovali, že ak Slováci nepôjdu do eurovolieb, Maďari získajú tri až šesť z 13 poslancov a to vraj bude katastrofa. Výsledky predchádzajúcich eurovolieb však vôbec nenasvedčujú, že by Maďari chodili voliť viac ako Slováci.
V júni 2004 získala SMK 92 927 hlasov, ktoré tradične pozbierala v okresoch s najväčším počtom obyvateľov maďarskej národnosti. Väčšina z nich však vtedy zostala doma. V okrese Dunajská Streda, kde žije najviac občanov maďarskej národnosti, dalo SMK hlas iba 13-tisíc z 90-tisíc zapísaných voličov. To nie je ani 15 percent. V okrese Komárno to bolo 12 percent a v okrese Nové Zámky dokonca iba deväť percent.
SNS napriek tomu narába v kampani s predpokladom, že Maďari budú mať vysokú účasť a vytrvalo pripomína výrok predsedu Fideszu Viktora Orbána, že v eurovoľbách ide o to, koľko poslancov bude v Bruseli obhajovať záujmy „Maďarov z Karpatskej kotliny“.
Poslanec Emil Vestenický dokonca vypočítal, koľko poslancov môže SMK získať pri takej alebo onakej účasti. „Keby chránili záujmy SR, nestaral by som sa,“ píše sa v emaili, ktorý chodí z jeho adresy.
Niektorí predstavitelia SMK sa naopak obávajú ešte horšieho volebného výsledku. Ak by strana prišla o jedno z dvoch miest v europarlamente, nahralo by to odporcom Pála Csákyho.
Na prvých eurovoľbách sa zúčastnilo 17 percent voličov. SMK vtedy bola vo vládnej koalícii a jej voliči nemuseli mať pocit ohrozenia „národnými silami“. SNS vtedy bola mimo parlamentu a rozdelená, kandidovala spolu s Pravou SNS. Táto koalícia dostala iba 14 150 hlasov.
Jozef Čavojec

Beata
Balogová
