SME

SAV získala zo slovenských subjektov najviac financií z Bruselu

Turecko potvrdilo piaty prípad nákazy vírusom H1N1, oznámila dnes tlačová agentúra Anatolia s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.

BRATISLAVA. V týchto dňoch sa po štyroch rokoch končí funkčné obdobie doterajšieho Predsedníctva Slovenskej akadémie vied (SAV) na čele s predsedom, prof. Štefanom Lubym. Vo štvrtok 4. júna sa ujme funkcie nový predseda akadémie, prof. Jaromír Pastorek a nové Predsedníctvo SAV.

"Uplynulé obdobie bolo vyústením 6.rámcového programu Európskej únie (6. RP EÚ) a vstupom do 7. rámcového programu. Aktivity SAV v 6. RP EÚ kulminovali koncom roka 2006, vtedy sme mali 91 projektov s partnermi z mnohých krajín, pričom najviac boli zastúpené nanotechnológie, udržateľný rozvoj, veda o živote a informačné technológie. SAV bola najúspešnejším subjektom v SR, pokiaľ ide o objem prostriedkov získaných z Bruselu, z hľadiska počtu projektov boli najúspešnejšie univerzity," povedal Luby v rozhovore pre TASR hodnotiac uplynulé roky v akadémii.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej konštatoval, nástup do 7. RP EÚ bol tiež dobrý, aj keď do istej miery ovplyvnený konkurenčnými programami štrukturálnych fondov. "Koncom roka 2008 sme mali schválených 40 projektov a 44 bolo v evalvácii. V 6. RP EÚ získavala SAV z týchto projektov prostriedky vo výške 90 - 100 miliónov Sk (2.987.452,70 - 3.319.391,89 eura) ročne."

Predsedníctvo SAV pokladá za úspech aj získanie 11 centier excelentnosti financovaných zo štrukturálnych fondov. Najvýznamnejšie výsledky boli odmenené cenami SAV. Patrí k nim napríklad využitie kozmických techník na sledovanie zmien krajinnej pokrývky Slovenska, výsledky výskumu supravodičov, technológia a vlastnosti penového hliníka a jeho použitie, stanovenie vplyvu polychlórovaných bifenylov a pesticídov na zdravie človeka, vybudovanie národnej seizmickej siete, výskum a aplikácie magnetických nanočastíc či výskum veľkomoravských pohrebísk a mnohé iné, konštatoval Luby.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, ktoré návštevy a vedecké podujatia v zahraničí mu najviac utkveli v pamäti, odpovedal, že z posledných dvoch rokov si spomína na návštevu v USA, osobitne dvoch špičkových univerzít - Harvardovej a Massachussettského inštitútu technológie (MTI) v Cambridge. Rád spomína na EXPO o vode v španielskej Zaragoze, kde malo Slovensko peknú expozíciu a prispela k nej aj SAV. Uviedol takisto vlaňajšie otvorenie Medzinárodného roka planéty Zem v Paríži a skutočnosť, že následne mohla slovenská verejnosť vidieť v Slovenskom národnom múzeu pozoruhodnú výstavu na túto tému, na ktorej sa podieľal Geologický ústav SAV.

Akadémia spolupracuje s významnými osobnosťami vedy v zahraničí, medzi ktorými sú laureáti Medzinárodnej ceny SAV. Je to napríklad írska profesorka Susan McKenna-Lawlor, ktorá spolupracuje s vedeckými pracovníkmi SAV v Košiciach v oblasti kozmického výskumu, prof. Jiričný, ktorý robí svoj výskum vo Švajčiarsku, je partnerom onkológov zo SAV, japonský sociológ, prof. Akihiro Išikawa má kontakty so Sociologickým ústavom SAV, prof. Béla Konczos z Maďarska spolupracoval vo výskume amorfných kovov s fyzikálnymi pracoviskami akadémie v Košiciach a v Bratislave, povedal ďalej Luby. Ako dodal, onedlho navštívi Slovensko prof. Ulrich Heinzmann, odborník v oblasti rtg optiky a attosekundových dejov, ktorý prevezme čestný doktorát vied.

SkryťVypnúť reklamu

Luby sa po skončení funkčného obdobia predsedu SAV bude naďalej venovať aktivitám v akadémii - vo Fyzikálnom ústave SAV. Ako spresnil, v príprave na ukončenie svojho funkčného obdobia získal dva nové menšie granty, z ktorých jeden pokrýva spoluprácu s Talianskom. Chce sa viac angažovať aj v projekte Encyklopédie Beliana a pokračovať tiež v literárnej činnosti. V najbližších dňoch predstaví verejnosti svoju ďalšiu knižku Fascinácia Nobelom, ktorá vyšla vo vydavateľstve SAV VEDA.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 001
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 208
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu