BRATISLAVA. V týchto dňoch sa po štyroch rokoch končí funkčné obdobie doterajšieho Predsedníctva Slovenskej akadémie vied (SAV) na čele s predsedom, prof. Štefanom Lubym. Vo štvrtok 4. júna sa ujme funkcie nový predseda akadémie, prof. Jaromír Pastorek a nové Predsedníctvo SAV.
"Uplynulé obdobie bolo vyústením 6.rámcového programu Európskej únie (6. RP EÚ) a vstupom do 7. rámcového programu. Aktivity SAV v 6. RP EÚ kulminovali koncom roka 2006, vtedy sme mali 91 projektov s partnermi z mnohých krajín, pričom najviac boli zastúpené nanotechnológie, udržateľný rozvoj, veda o živote a informačné technológie. SAV bola najúspešnejším subjektom v SR, pokiaľ ide o objem prostriedkov získaných z Bruselu, z hľadiska počtu projektov boli najúspešnejšie univerzity," povedal Luby v rozhovore pre TASR hodnotiac uplynulé roky v akadémii.
Ako ďalej konštatoval, nástup do 7. RP EÚ bol tiež dobrý, aj keď do istej miery ovplyvnený konkurenčnými programami štrukturálnych fondov. "Koncom roka 2008 sme mali schválených 40 projektov a 44 bolo v evalvácii. V 6. RP EÚ získavala SAV z týchto projektov prostriedky vo výške 90 - 100 miliónov Sk (2.987.452,70 - 3.319.391,89 eura) ročne."
Predsedníctvo SAV pokladá za úspech aj získanie 11 centier excelentnosti financovaných zo štrukturálnych fondov. Najvýznamnejšie výsledky boli odmenené cenami SAV. Patrí k nim napríklad využitie kozmických techník na sledovanie zmien krajinnej pokrývky Slovenska, výsledky výskumu supravodičov, technológia a vlastnosti penového hliníka a jeho použitie, stanovenie vplyvu polychlórovaných bifenylov a pesticídov na zdravie človeka, vybudovanie národnej seizmickej siete, výskum a aplikácie magnetických nanočastíc či výskum veľkomoravských pohrebísk a mnohé iné, konštatoval Luby.
Na otázku, ktoré návštevy a vedecké podujatia v zahraničí mu najviac utkveli v pamäti, odpovedal, že z posledných dvoch rokov si spomína na návštevu v USA, osobitne dvoch špičkových univerzít - Harvardovej a Massachussettského inštitútu technológie (MTI) v Cambridge. Rád spomína na EXPO o vode v španielskej Zaragoze, kde malo Slovensko peknú expozíciu a prispela k nej aj SAV. Uviedol takisto vlaňajšie otvorenie Medzinárodného roka planéty Zem v Paríži a skutočnosť, že následne mohla slovenská verejnosť vidieť v Slovenskom národnom múzeu pozoruhodnú výstavu na túto tému, na ktorej sa podieľal Geologický ústav SAV.
Akadémia spolupracuje s významnými osobnosťami vedy v zahraničí, medzi ktorými sú laureáti Medzinárodnej ceny SAV. Je to napríklad írska profesorka Susan McKenna-Lawlor, ktorá spolupracuje s vedeckými pracovníkmi SAV v Košiciach v oblasti kozmického výskumu, prof. Jiričný, ktorý robí svoj výskum vo Švajčiarsku, je partnerom onkológov zo SAV, japonský sociológ, prof. Akihiro Išikawa má kontakty so Sociologickým ústavom SAV, prof. Béla Konczos z Maďarska spolupracoval vo výskume amorfných kovov s fyzikálnymi pracoviskami akadémie v Košiciach a v Bratislave, povedal ďalej Luby. Ako dodal, onedlho navštívi Slovensko prof. Ulrich Heinzmann, odborník v oblasti rtg optiky a attosekundových dejov, ktorý prevezme čestný doktorát vied.
Luby sa po skončení funkčného obdobia predsedu SAV bude naďalej venovať aktivitám v akadémii - vo Fyzikálnom ústave SAV. Ako spresnil, v príprave na ukončenie svojho funkčného obdobia získal dva nové menšie granty, z ktorých jeden pokrýva spoluprácu s Talianskom. Chce sa viac angažovať aj v projekte Encyklopédie Beliana a pokračovať tiež v literárnej činnosti. V najbližších dňoch predstaví verejnosti svoju ďalšiu knižku Fascinácia Nobelom, ktorá vyšla vo vydavateľstve SAV VEDA.