BRATISLAVA. Aj to je jedna z dnes prezentovaných požiadaviek Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku k zákonu o pedagogických zamestnancoch. Ten je v súčasnosti v druhom čítaní v Národnej rade SR.
"Chceme, aby boli uznané určité štúdiá, ktoré pedagogickí zamestnanci začali, absolvovali, akreditované a aby sa to učiteľom alebo odborným zamestnancom započítalo do kreditov, pretože to bola skutočná práca, ktorá súvisí s týmto zákonom," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predseda odborového zväzu Ján Gašperan.
Ďalšia požiadavka sa týka vyrovnania percenta za započítanú prax. "To znamená, aby sa učiteľom, aj tým, ktorí majú nad 16 rokov praxe, za započítanú prax každý rok počítalo jedno percento," vysvetlil Gašperan.
Zákon je nevykonateľný, tvrdia odborári
Odborári tiež požadujú správne nastavenie rozdielov medzi triedami. "Keď bude pedagogický alebo odborný zamestnanec získavať kredity, dostane za to kreditný príplatok a bude postupovať o šesť percent. V prípade, že by urobil atestáciu, je to teraz nastavené tak, že by klesol s platom. To znamená, podľa nášho názoru je ten zákon takto nevykonateľný," dodal.
Odborári teda navrhujú iné rozdelenie medzi triedami, pričom sú si vedomí, že si to bude vyžadovať finančné prostriedky. "Preto sme to rozdelili do troch rokov - 2010, 2011 a 2012," skonštatoval Gašperan.
Odborový zväz pripravovaný zákon víta, no zároveň požaduje, aby bol logický a nebol iba formálny. Naopak, pokiaľ by bol schválený v podobe ako požadujú, priniesol by podľa Gašperana niekoľko benefitov. "Dlhé roky sme požadovali, aby za druhú kvalifikačnú skúšku bol učiteľ odmenený. Teraz by sa to jednak jednorazovo stalo. Ešte to nie je konečný stav, ale učitelia by išli o desať percent hore," uviedol Gašperan pre TASR.
Pozitívne vníma aj motivačný systém v prípade celoživotného vzdelávania. "My sa na to pozeráme z toho pohľadu, že čím sme vzdelanejší, čím viac mám ja skúseností, tým som lepší voči žiakom. Myslíme si, že to pomôže aj k vytvoreniu lepšieho partnerského vzťahu medzi učiteľmi a žiakmi, čo je základ modernej školy. Ak by boli prijaté naše pripomienky, nemyslíme si že zákon je úplne ideálny, ale je to progres oproti doterajšiemu stavu," dodal na záver.
Čakajte, odkázal učiteľom Mikolaj
Nastavenie platových taríf pre učiteľov, ktoré má zakotviť nový zákon o pedagogických zamestnancoch, bude riešiť ministerstvo školstva neskôr.
"Táto otázka je predčasná," povedal šéf rezortu Ján Mikolaj v reakcii na dnešné stretnutie odborárov, ktorí diskutovali o pripravovanom zákone. Ten zmení plošné odmeňovanie učiteľov na individuálne a ich odmeny budú závisieť najmä od ich výkonov. Pedagógov zadelí do štyroch kariérnych stupňov. Na svoje odmeny budú zbierať kredity. Návrhom sa už v prvom čítaní zaoberali aj poslanci Národnej rady SR.
"My k tomu, samozrejme, pripravujeme aj vyhlášky a platové tarify, ktoré budú od budúceho roka," reagoval ďalej šéf rezortu. Zákon by mal platiť už na jeseň tohto roka.
Posledné dva mesiace tohto roka chce pritom minister využiť na to, aby mohol tieto platové tarify spresniť. "Ale je šesť mesiacov predtým, ako sa my budeme k platovým tarifám vyjadrovať. Takže táto otázka je predčasná," upozornil.