SME

STV bude počas moratória diskutovať. O Maďaroch

Slovenská televízia v poslednej diskusnej relácii pred voľbami na strune maďarskej karty.

BRATISLAVA. Slovenská televízia sa rozhodla, že v čase moratória krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu, bude vo štvrtok večer v jedinej diskusnej relácii pred otvorením volebných miestností debatovať o Trianone, o maďarsko-slovenských vzťahoch. Ide o tému, ktorá je v súčasnosti nanajvýš aktuálna aj pre vládnu koalíciu. Tá pre výroky Viktora Orbána zvolala mimoriadnu schôdzu parlamentu.

Reláciu bude moderovať Milan Blaha, ktorý to potvrdil v rozhovore pre SME. Slovenská televízia však ani niekoľkých dňoch nepovedala meno moderátora, s tým, že ho zverejní až v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý redaktor Slovenskej republiky Blaha sa tak vracia na obrazovky po niekoľkomesačnom dištanci. V marci po relácii Kam kráčaš slovenská žurnalistika ho totiž vedenie STV z obrazovky stiahlo, pretože odmietol akceptovať pripomienky vedenia k vyváženosti hostí a tém. O žurnalistike debatovali väčšinou ľudia blízki vládnej koalícii či bývalému režimu.

STV neodpovedala ani na to, prečo Blahu stiahla z obrazovky, prečo krátko pred voľbami zvolila takúto kontroverznú tému, a prečo oslovili Blahu. O tom, kto má reláciu moderovať , nevedel v utorok ani Jozef Hübel, ktorý je v posledných mesiacoch jediným moderátorom tejto relácie. „Oznámili mi, že ja moderujem až ďalšiu reláciu 11. júna, kto bude pripravovať túto, neviem," povedal pre SME Hübel.

SkryťVypnúť reklamu

STV zatiaľ zverejnila noticku k relácii, kde moderátor Blaha, píše o okolnostiach okolo podpisovania mierovej zmluvy v Trianone v roku 1920 a aj o tom, že sen o Veľkom Maďarsku zostal aj po jej potvrdení po druhej svetovej vojne v roku 1947.

„Iredentu a revíziu hraníc pestujú aj súčasní maďarskí politici. Napríklad Viktor Orbán. Cíti príležitosť oživiť svätoštefanský sen cez vplyv europoslancov maďarskej národnosti v Karpatskej kotline. Akoby iné národy a štáty - slovenský, rumunský, chorvátsky a srbský - v Karpatskej kotline ani nežili. Akoby bájny Turul vták opäť krúžil nad končiarmi Karpát," píše Blaha.

„Otázka znie - o čo ide súčasným populistom, iredentistom a revizionistom v Maďarsku a všade tam, kde Maďari ako stredoeurópska menšina žijú? Odpoveď sa nachádza v poznaní politík a doktrín, ktoré vznikali po Trianone a počas druhej svetovej vojny, a na ktoré nadviazali generácie maďarských nacionalistických politikov po roku 1945 a nadväzujú aj tí súčasní - tiež v hrdinskom kŕči kričia „nem, nem, soha!" uzatvára Blaha.

SkryťVypnúť reklamu

Blaha, ktorý na takmer rovnakú tému s podobnou zostavou historikov debatoval v relácii už v októbri, odmietol, že by tému zvolil pre aktuálnu politickú situáciu. Hovorí, že práve na 4. júna - v deň vysielania relácie - pripadá 89. výročia podpísania zmluvy v Trianone.

Blaha patrí medzi prednovembrových novinárov, bol členom strany, písal do ľavicového Slova či do Slovenskej Republiky. V minulosti bol moderátorom Rádia Regina či skrachovaných televízií VTV a TV Luna. Moderoval politické diskusie na Nautik TV, píše do mesačníka Euroreport Plus, ktoré vychádza v spolupráci s vládou, parlamentom, VÚC a Kanceláriou prezidenta SR.

Za vlády Vladimíra Mečiara bol aj hovorcom NKÚ, v časoch, keď mu šéfoval nominant ZRS Štefan Balejík. Nedávno sa podpísal sa pod výzvu za zvolenie Ivana Gašparoviča za prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

Blaha: Mal som v STV dištanc. Teraz sa teším na spoluprácu

Novinár a moderátor MILAN BLAHA v rozhovore zo SME rozprával o tom, ako musel v STV skončiť, a ako sa náhle vracia na obrazovku a o tom, ako píše pod pseudonymom.

Prečo ste od marca nemoderovali?

„Prišlo k nedorozumeniu, jednoducho som nechcel, aby mi ktokoľvek z STV zasahoval do zostavy relácie o novinároch. A boli tam také snahy. Ja som sa postavil proti, a dôsledkom toho bol taký malý dištanc."

Bolo to po diskusii Kam kráčaš slovenská žurnalistika. Ako vám zasahovali do relácie?

„Zostava pozvaných sa im nezdala byť dobrá. Hovorili o nevyváženosti, ale pozvaní boli novinári, nerozumel som, aká nevyváženosť môže byť v zostave, ktorá nie je politická. Ja som na nej trval, lebo som mal tých ľudí pozvaných a nechcel som tam dávať človeka, ktorého uviedli ako príklad."

SkryťVypnúť reklamu

Kto zasahoval?

"Dramaturg Nittmann, ktorý prišiel s tým, že vedenie si želá, aby som zostavu zmenil podľa predstáv, o ktorých som hovoril a ktoré nechcem teraz konkretizovať."

Koho tam chceli mať?

"Išlo o nejakého šéfredaktora, a ja som mal v úmysle so šéfredaktormi robiť reláciu o etike až neskôr, keď si o tých veciach povieme viac. Potom sa ma niekoľkokrát pýtali, čo som si to rozmyslel. Povedal som, že nie, tak jedna relácia sa zrušila. Potom bola ďalšia, čo som neakceptoval. Potom sa to ponímalo, že som niečo nerešpektoval. Upriamil som ich na zmluvu, ktorá mi nehovorí nič také, že by som mal konzultovať veci okolo zostavy. Z môjho pohľadu, ako externého spolupracovníka som takéto záväzky robiť odmietol."

A ktorého šéfredaktora tam chceli?

SkryťVypnúť reklamu

"Nebol to váš šéfredaktor. Ale mohol to byť ktorýkoľvek šéfredaktor mienkotvorného média, ale do tej zostavy by sa vôbec nehodil. Je to osobná záležitosť, že každý šéfredaktor povie, že jeho noviny sú najetickejšie. Práve preto som tak takéhoto človeka nechcel. V inej relácii by sme sa zamerali na tieto otázky so šéfredaktormi."

Za vaším dištancom bol programový riaditeľ Lipták?

"Či to bol pán Lipták, alebo to pán Lipták spôsobil, to vám neviem povedať. Hoci terajší šéfredaktor Nittmann mi z času na čas hovoril, že musí plniť tu príkazy riaditeľa programu a tam zasa generálneho riaditeľa. Ale od neho som dostal list, že splnili časť zmluvy, keď odvysielali všetky relácie, ktoré som si na štvrťrok naplánoval, že idú na iný formát, a že sa v budúcnosti tešia na ďalšiu spoluprácu. Takže teraz sa tešia, že budeme spolupracovať."

SkryťVypnúť reklamu

Takže sa to vyriešilo?

"Vyriešilo. Ja si o tom niečo myslím, ale nebudem to ventilovať. Jednoducho sa teším, že mám príležitosť moderovať svoje relácie a uvidíme, ako sa budú veci vyvíjať."

Prečo teda téma Trianon a to teraz krátko pred voľbami?

"Je jej výročie. Ak narážate na to, že to má súvislosť s niečím, čo rieši teraz parlament, tak to nie je. Ten dátum hovorí za seba. Treba osvetliť Trianon nielen z pohľadu Maďarov, ale aj z pohľadu iných národov. Pozval som historikov a jedného právnika."

Tému Trianonu ste však mali aj nedávno - v októbri?

"Opakovanie je matkou múdrosti. Nebudeme hovoriť o tom istom. O Trianone môžeme hovoriť z rôznych hľadísk."

A čo robíte teraz?

"Píšem knihy."

A pre Euroreport už nepíšete?

SkryťVypnúť reklamu

"Samozrejme, že tam robím. Píšem tam pod inými menami, to je, samozrejme, moja srdcová záležitosť."

Prečo pod iným menom?

"Niekedy si totiž myslím, že nie je dobré písať pod svojím menom, tak píšem pod inými. Píšem pod štyrmi menami."

Pod akými, ak to nie je tajné?

"Nie je to tajné, prečo je to také podstatné?"

Len sa pýtam.

"Mám jednoducho asi štyri mená. Píšem to tak, keď si myslím, že by som nemal písať pod vlastným menom. Mám na to vlastné dôvody. Najčastejšie pod menom Peter Vidovan."

Takže nebude vám prekážať, ak to meno zverejníme?

"Pokojne. Nerobím nič protištátne. Ale nezdá sa mi to adekvátne."

Autor clanku

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 583
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 894
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 475
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 363
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 693
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 981
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 639
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po Trumpovom ohlásení ciel začali burzy padať.

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.


82
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


32
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


163
Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


97

Sportnet

Lukáš Sedlák na ľade.

Peter Čerešňák asistoval na štvrtý gól.


TASR
Clara Tausonová.

Tenistka má problémy s chrbtom, ktoré ju vyradili zo súťažného diania.


Maximilian Schachmann.

Prví traja sa v cieli zmestili do 76 stotín sekundy.


TASR
Jenson Brooksby.

Do štyroch rokov nevedel poriadne rozprávať, kariéru mu prerušili zranenia aj suspendácia. Teraz sa mu poradil parádny zápis.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu