BRATISLAVA. Naša spoločnosť si musí podľa bývalého disidenta a politika Jána Čarnogurského začať pripomínať tých, ktorí začali zápas s komunizmom a priniesli v zápase najvyššiu obeť, strávili roky svojho života v komunistickom väzení, nemohli rozvíjať svoj talent, mnohí sa víťazstva nedožili alebo sa dožili ako anonymní občania.
Čarnogurský sa v Poľsku v týchto dňoch zúčastňuje na oslavách 20. výročia pádu komunizmu. Tie sa konajú vo Varšave a Gdansku. Polici si 4. júna pripomínajú prvé čiastočné slobodné voľby v roku 1989. Presadila sa v nich Solidarita.
Spätný pohľad z perspektívy víťazstva nám ukladá podľa Čarnogurského ďalšiu povinnosť. Povinnosť pomenovať príčiny porážky komunizmu ako poučenie pre budúcnosť. "Komunizmus obral o slobodu dve generácie ľudí na kontinentálnej rozlohe. V tom bol historicky výnimočný. Obral ich o slobodu na základe umelých kritérií, vymyslených v študovni Britského múzea. Pretože boli umelé, život ich postupne vyvracal," uviedol dnes pre agentúru SITA Čarnogurský. Komunizmus sa označil podľa neho za vedecký spoločenský systém, ale nebol schopný prijať celé vedné odvetvia. "Nedokázal vysvetliť a prijať teóriu Big Bangu, kybernetiku, znečisťovanie životného prostredia, odmietal satelitnú televíziu," dodal.
Taký systém podľa Čarnogurského nemohol prežiť a neprežije žiadny systém, ktorý sa bude považovať za najdokonalejší v dejinách. "Komunizmus označil náboženstvo za ópium ľudstva, ale náboženstvo nemalo problém prijímať nové vedecké poznatky a dokázalo oduševňovať ľudí k obetavosti pre spoločnosť. Nakoniec návšteva pápeža Jána Pavla II. v Poľsku dala významný impulz pre vznik Solidarity a zánik komunizmu. Nech si to pamätajú budúce generácie, keď budú čeliť novým pokusom o pozbavenie slobody," vyhlásil.
Zápas s komunizmom zotrel podľa Čarnogurského hranice v Európe ešte skôr než dohoda zo Schengenu. "Disidenti zo Strednej Európy podpisovali petície za oslobodenie disidentov v Sovietskom zväze, fond profesora Andreja Sacharova podporoval rodiny väznených disidentov v Československu a ďalších krajinách, disidenti z Poľska a Československa sa stretávali v lese na spoločnej hranici, cez Tatry sa prenášali do Poľska ofsety na tlačenie samizdatov. Zápas proti komunizmu oslobodil krajiny Strednej Európy nielen od komunizmu, ale aj od veľmocenskej závislosti. Prestali sme byť objektom geopolitických dohôd, stali sme sa ich subjektom," uviedol Čarnogurský.
Podľa Čarnogurského sme prevzali na seba aj zodpovednosť za usporiadanie, ktoré vzniklo v našich krajinách po páde komunizmu. Zodpovedáme pred celým kontinentom za rozvíjanie slobody, ktorú sme si vybojovali a zároveň za schopnosť nastoľovať pevnú vládu, ktorá bude spoľahlivým partnerom pre našich partnerov. Ako subjekt geopolitického usporiadania v Európe musíme podľa neho dokázať lepšie spájať náš kontinent než geopolitické dohody, ktorých sme boli objektom. Dejiny sa pred dvadsiatimi rokmi neskončili a nikdy sa neskončí poučenie, ktoré zostane z tej ich kapitoly, ktorá sa pred dvadsiatimi rokmi skončila. Toto poučenie nech bude naším príspevkom aj pre tú časť Európy, ktorá komunizmus nezažila. "Keď sa ma raz budú pýtať vnúčatá, čo považujem za najväčší zážitok svojho života, odpoviem, že pád komunizmu a že pohľad na ten pád bol nádherný," vyhlásil Čarnogurský.