AKTUALIZOVANÉ 20:15

Slota chce postaviť SMK mimo zákona

Orbán nedávno vyhlásil, že eurovoľby rozhodnú o tom, koľko poslancov bude v Bruseli zastupovať Maďarov žijúcich v Karpatskej kotline. Kvôli jeho výrokom rokuje parlament.

BRATISLAVA. Predseda SNS Ján Slota chce zakázať Stranu maďarskej koalície (SMK), ktorej pripisuje kolaboráciu s maďarským Fideszom. V pléne počas mimoriadnej schôdze NR SR povedal, že obom stranám ide o odtrhnutie južného Slovenska.

Podľa Slotu SNS žiada postaviť SMK mimo zákon, pretože ju „riadi zahraničie z Budapešti a spolupracuje s extrémistickými, revizionistickými a revanšistickými silami atakujúcimi suverenitu, zvrchovanosť a územnú celistvosť SR.“ Pred poslancami navrhol, aby sa po zakázaní SMK prijalo priame parlamentné zastúpenie predstaviteľov menšín v Národnej rade SR podobným spôsobom, ako to riešia v Maďarsku. „Zdôrazním, že by išlo po jednom zástupcovi za každú etnickú menšinu registrovanú na území SR,“ uviedol Slota.

Národniari chcú na Slovensku vyhlásiť predsedu maďarského Fideszu Viktora Orbána za personu non grata. „Tento človek by už nikdy v živote nemal mať možnosť prekročiť hranice Slovenska,“ uviedol Slota. Podľa neho Orbán má ambíciu stať sa premiérom Maďarov na území Karpatskej kotliny. „Orbán sa správa, akoby so Slovenskom a okolitými štátmi viedol studenú vojnu,“ povedal Slota.

Záujmy štátu nie sú automaticky to, čo za ne vyhlasujú aktuálni lídri vládnuceho národa. Viac v komentári Petra Morvaya.

Fico: My sme maďarskú kartu nevytiahli

Premiér Robert Fico odmieta, že koalícia vytiahla maďarskú kartu pred blížiacimi sa eurovoľbami iniciovaním mimoriadnej schôdze, na ktorej rozoberajú politiku Viktora Orbána a Pála Csákyho. „Tému politického zjednocovania maďarstva v Karpatskej kotline ako tému volebnej kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu a reči o odtrhnutých územiach sme nenastolili my... Maďarskou kartou hrajú predstavitelia pravicovej konzervatívnej veľkomaďarskej ideológie,“ vyhlásil v pléne Fico počas mimoriadneho rokovania parlamentu. Podľa neho maďarskú kartu používajú tí slovenskí politici, ktorí pritakávajú Orbánovi.

Podľa Fica chce Slovensko s Maďarskom dobré vzťahy, na neprijateľné výroky však musia reagovať. Predsedu maďarského Fideszu Viktora Orbána kritizoval za vystúpenie z 23. mája v Ostrihome, kde vábil Maďarov k eurovoľbám slovami, že od nich závisí, koľko maďarských poslancov bude hájiť záujmy Maďarov z Karpatskej kotliny. Podľa Fica nešlo len „o pokĺznutie jazyka“ Viktora Orbána. Predseda vlády si myslí, že koalícia má povinnosť upozorňovať, že v stredoeurópskom priestore sa pohybujú politici, ktorí sa správajú v príkrom rozpore s hodnotami EÚ. „Rétorika z Ostrihomu nie je maličkosť,“ uviedol Fico s tým, že práve maďarskí politici si sami určili typ mobilizácie voličov a musia zaň niesť zodpovednosť.

SMK: Vitajte na mítingu

Zámerom dnešnej mimoriadnej schôdze parlamentu je podľa predsedu poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa prekryť nemohúcnosť vládnej koalície pomocou maďarskej karty. Povedal to dnes vo svojom vystúpení v pléne.

Bárdos svoj prejav začal pozdravom prítomných a "účastníkov na predvolebnom mítingu vládnych strán Národnej rady (NR) SR". Podľa neho totiž "dnešné zasadnutie parlamentu je na to, aby ľudia zabudli na premrhané miliardy nástenkovým tendrom, na krádež formou utajeného predaja emisných kvót, klientelizmus na ministerstve školstva a na to, aby sa zakrylo pred voličmi, kto ozaj škodí Slovensku". Ako dodal, SMK nesúhlasí s takýmto vedením štátu a s tým, ako sa poškodzujú záujmy občanov a SR.

"Nikto nehovoril dehonestujúco, nekritizoval a neosočoval úrady, inštitúcie alebo politické strany na Slovensku. Delegácia SMK podporila kampaň maďarského občianskeho zväzu FIDESZ pred voľbami do EP a Viktor Orbán zaželal veľa úspechov aj našim kandidátom. Kandidátom SMK, ktorí sú všetci občania SR, ktorých budú voliť výlučne občania SR. Asi väčšinou maďarskej národnosti, čo znamená, že ak budú úspešní, budú zastupovať občanov SR maďarskej národnosti," vysvetlil.

Ako dodal, práve preto SMK odmieta "akékoľvek pokusy o škandalizáciu ostrihomského stretnutia, lživé a účelové obvinenia útokov na suverenitu SR". Podľa neho ide o obdobný "úbohý politický kalkul, akého sme boli svedkom počas volieb prezidenta SR".

Na schôdzu neprišli SDKÚ, KDH, ale ani Bugár

Na schôdzu neprišli opozičné strany KDH a SDKÚ-DS, ktoré už v utorok kritizovali, že koalícia zneužíva schôdzu pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu a zbytočne chce vyvolávať nacionalistické vášne.

Iný postup zvolila SMK, niektorí jej poslanci sedia v rokovacej sále. Medzi nimi je aj predseda SMK Pál Csáky, ktorý v utorok povedal, že na schôdzi nebude chýbať, lebo sa chce obhajovať pred koaličnými útokmi.

Trojica poslancov, ktorá odišla z poslaneckého klubu SMK, Béla Bugár, Gábor Gál a László Nagy, sa na schôdzi parlamentu nezúčastňuje. „Považujeme to za nebezpečný proces, ktorý začal pri prezidentských voľbách. Je to kríza zdravého rozumu,“ povedal pre agentúru SITA Bugár. Zároveň dodal, že takýmto spôsobom rokovať o dôležitých témach trojica poslancov odmieta.

K situácii podľa Bugára prispel aj predseda SMK Pál Csáky svojou politickou nešikovnosťou a to tým, že nedal za Orbánove výroky bodku. Ňou by podľa neho bolo, keby Csáky povedal, že „tí, čo budú zvolení ako zástupcovia občanov SR maďarskej národnosti do EP, budú tam presadzovať záujmy svojich voličov a krajiny. Keď pôjde o záujmy ľudsko-právne, menšinové, budú presadzovať záujmy všetkých menšín“. Keby to Csáky povedal, podľa Bugára by dnes nebol dôvod zvolávať schôdzu.

KDH a SDKÚ: Je to divadlo

Výroky podporujúce nacionalizmus, nenávisť, antisemitizmus, xenofóbiu, extrémizmus a kroky nerešpektujúce neporušiteľnosť spoločných hraníc a vzájomnú územnú integritu sú podľa SDKÚ-DS a KDH v rozpore s hodnotami, ktoré vyznáva Slovensko a Maďarsko.

Poslanecké kluby týchto strán na dnešnom spoločnom rokovaní vyzvali Národné zhromaždenie Maďarskej republiky, aby podporovalo také politiky, ktoré budú v súlade s hodnotami, cieľmi, duchom a literou slovensko-maďarskej zmluvy, zásadami dobrého susedského spolunažívania. Zároveň vyzvali Národné zhromaždenie MR, aby netolerovalo výroky a konanie, ktoré zvyšujú napätie vo vzájomných vzťahoch.

Poslanci SDKÚ-DS a KDH tiež vyzvali vládu, aby využila nástroje bilaterálnej spolupráce medzi SR a MR, najmä medzištátnu zmluvu na komunikáciu postojov SR k politikám a krokom, ktoré presadzujú ústavní činitelia MR.

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda kritizoval, že dnes sa na mimoriadnej schôdzi odohrá „kino, divadlo, cirkus“. „Mimoriadna schôdza bola zvolaná, aby vláda odpútala pozornosť od neschopnosti riešiť problémy Slovenska. Jej jediným programom je vyrábanie a tutlanie káuz,“ vyhlásil. Zároveň upozornil, že koalícia v posledný deň predvolebnej kampane chce zahrať maďarskou kartou, a to za peniaze daňových poplatníkov. Podľa neho opozičnému politikovi (Orbánovi) nie je možné dať takú váhu, ako navrhuje koalícia na mimoriadnej schôdzi.

Šéf kresťanských demokratov Pavol Hrušovský zdôraznil, že KDH nedovolí, aby niekto posunul slovenské hranice čo i len o milimeter. „Ak by sa na to niekto odvážil, nastupuje variant Jána Slotu,“ vyhlásil. Podľa podpredsedu KDH Martina Fronca mimoriadna schôdza slúži len na ovplyvnenie výsledkov eurovolieb.

Mečiar využil schôdzu k útokom na Smer

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar sa pustil do Ficovho Smeru-SD, s ktorým sa dostal do konfliktu pre Špeciálny súd SR. Na kritiku využil mimoriadnu schôdzu parlamentu o výrokoch Viktora Orbána. Smeru-SD vyčíta, že v parlamente vystupuje proti SMK, ale na regionálnej úrovni mu táto strana vyhovuje.

Poukázal na Košický samosprávny kraj, kde SMK nie je bez vplyvu, pretože je „v dobrej koalícii so Smerom“ a všetky ostatné strany „vygumovali“. Obe strany majú v zastupiteľstve vyššieho územného celku spoločný klub. „Smeráci, ak myslíte tie vecné výhrady k SMK vážne, máte možnosť tú koalíciu zrušiť. Keď sme mali dohodu s SMK, tak ste nás bili pred voľbami ako žito, že čo sme si to dovolili. Vy dobre žijete s nimi,“ povedal v pléne Mečiar.

Kritický postoj Smeru-SD voči SMK sa pokúsil Mečiar spochybniť aj prostredníctvom dvojjazyčných učebníc. Pred poslancami povedal, že ĽS-HZDS a SNS budúci štvrtok napadnú na Ústavnom súde SR novelu školského zákona, ktorá zaviedla dvojjazyčné zemepisné názvy v učebniciach. „Tí, čo máte pocit viny, pridajte sa,“ vyzval Mečiar poslancov Smeru-SD, ktorí novelu v parlamente podporili.

Mimoriadna schôdza má poukázať na hrozbu obnovenia Veľkého Uhorska, myslí si Mečiar. Podľa neho snaha o vytváranie celku v Karpatskej kotline sa rovná obnove Veľkého Uhorska. „Ten istý bordel, inak sa to volá,“ podotkol Mečiar. Od vlády žiada, aby razantnejšie postupovala voči maďarským extrémistom. Tvrdí, že by sa mali odsúdiť gardisti, ktorí sa pokúšajú na Slovensko prenášať extrémistickú politiku, nositelia myšlienok Hnutia 64 žúp a organizácie, ktoré robia takúto činnosť. „Zákon treba obnoviť na Slovensku,“ uviedol Mečiar.

Poslanci schválili vyhlásenie k výrokom Viktora Orbána

Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes po búrlivej diskusii schválili Vyhlásenie k opakovaným nacionalistickým výrokom predsedu maďarskej opozičnej strany Fidesz Viktora Orbána a niektorých ďalších predstaviteľov počas volebnej kampane do Európskeho parlamentu (EP).

Ako sa uvádza vo vyhlásení, ide o výroky smerujúce k etnickej separácii, popieraniu suverenity susedných krajín, ako aj k spochybňovaniu územnej celistvosti SR a podnecovaniu nestability v strednej Európe. "Viktor Orbán a ďalší predstavitelia politickej strany Fidesz hrubo zneužili kampaň do Európskeho parlamentu na prezentáciu myšlienok veľkomaďarského nacionalizmu a revizionizmu," uvádza sa v odôvodnení uznesenia.

Národná rada SR sa vyhlásením obracia na všetkých občanov maďarskej národnosti, "aby nepodľahli lacným demagogickým a nacionalistickým výzvam" maďarských politikov, ako aj predstaviteľov SMK. Vo vyhlásení sa konštatuje, že NR SR považuje občanov maďarskej národnosti za plnoprávnych občanov a "aj v budúcnosti k nim bude pristupovať ako k neodmysliteľnej súčasti našej spoločnosti".

Zároveň ale vyjadruje znepokojenie nad extrémnym nárastom nacionalizmu v maďarskej spoločnosti, nezodpovednou rétorikou strany Fidesz a nad "skutočnosťou, že politická línia súčasného vedenia SMK prispieva k zvyšovaniu napätia medzi MR a SR". Poslanci tiež vyhlásením odmietli, aby maďarskí politici určovali "suverénnym občanom Slovenskej republiky", koho majú voliť a poslancom za SR, koho záujmy majú v europarlamente zastupovať. Odmietli tiež propagáciu autonomistických koncepcií, ako aj zjednocovanie Maďarov v Karpatskej kotline "ponad hranice".

Podpredseda SMK József Berényi označil tento text za nejasný a nekompetentne napísaný. SMK sa na parlamentnej diskusii zúčastnila a využila ju na kritiku koalície, ktorá sa podľa nej organizáciou mimoriadnej schôdze snaží prekryť svoje ekonomické kauzy. Predstavitelia SMK obhajovali tiež stanovisko, podľa ktorého boli Orbánove vyhlásenia prejavom štandardnej európskej spolupráce strán z tej istej europarlamentnej frakcie (Fidesz aj SMK sú členmi Európskej ľudovej strany, pozn. TASR).

Fidesz: Odsudzovanie Orbána hraničí s tragikomickosťou

Vyhlásenia slovenskej vlády odsudzujúce predsedu maďarskej opozičnej strany Fidesz Viktora Orbána v súvislosti s nedávnym výrokom o zastúpení etnických Maďarov v Európskom parlamente "hraničia s tragikomickosťou".

Pred novinármi v Budapešti to dnes vyhlásil predseda zahraničného výboru maďarského parlamentu, Orbánov spolustraník Zsolt Német. Slovenské vládne strany podľa neho spustili protimaďarskú kampaň s cieľom mobilizovať extrémistických voličov pred voľbami do Európskeho parlamentu.

sita

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 162
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 126
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 109
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 075
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 062
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 956
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 437
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 168
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 433
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 199

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.

Neprehliadnite tiež

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

ANALÝZA

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.